Site map Press Kontact YouTube Facebook

Messerschmitt - projekt


REŠTAUROVANIE LIETADLA MESSERSCHMITT Bf 109G-10

 Z tlačovej správy:

Od 18. 5. 2017 je v STM-Múzeu letectva v Košiciach sprístupnené lietadlo Messerschmitt Bf-109, ktoré Slovenské technické múzeum získalo medzinárodnou výmenou v novembri roku 2012 a od roku 2014 komplexne reštaurovalo.
Počas troch rokov v troch etapách odborného ošetrenia tohto výnimočného zbierkového predmetu boli komplexne renovované vonkajšie časti lietadla a jeho krídla, vnútorné časti a systémy lietadla a v poslednej tretej etape boli reštaurované detaily priestoru kabíny, detaily priestoru motora, rádiostanice, prevedená montáž zbraňových systémov a kamufláž. Projekt prebiehajúci kontinuálne v rokoch 2014 až 2016 podporilo účelovými dotáciami v celkovej výške 79 000 Eur Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.
Lietadlo Messerschmitt je svojou konštrukciou a letovými vlastnosťami symbolom prelomu letectva a leteckej techniky, ktoré sa udiali v druhej polovici 30-tych rokov 20. storočia. Exponát tak ideálne uzatvára tému prezentovanú v úvodnej expozícii STM-Múzea letectva "Počiatky letectva do roku 1945".
Unikátnosť a historická hodnota exponátu je znásobená aj ozrejmením a zdokumentovaním histórie tohto konkrétneho lietadla. Ciele reštaurovania realizovaného Slovenským technickým múzeom tak boli ovplyvnené aj snahou o nezaujatú prezentáciu "príbehu" tohto konkrétneho stroja, ktorý bol zostrelený dňa 1. januára 1945 pri operácii “Bodenplatte” v blízkosti obce Felsberg/Saar...

 

Podeľte sa s nami o Vaše názory, pripomienky, návrhy... k projektu "Reštaurovanie lietadla Messerschmitt"

Comments (11)

500 characters remaining

Cancel or

 • Držím palce s týmto projektom! ;) Dúfam, že čo najskôr budeme my, košičania a aj ostatný návštevníci leteckého múzea obdivovať tento vzácny exponát... ;)
 • Dakujeme za ponuku, pan Vacha - dalsiu komunikaciu budeme realizovat prostrednictvom mailu - kontakt priamo na Muzeum letectva: muzeumletectva@stm-ke.sk. /Kolegovia Vam uz odpovedali:-)/
 • Dobrý den, pokud by byl zájem tak je možnost přístrojové desky s originálním vybavením do Bf109G/K. V případě zájmu v.vacha@tiscali.cz . S pozdravem Vladek Vácha

 • Autenticitu lietadla odhadujeme na viac než 60-70%. Snahou bude použiť čo najviac originálnych dielov (aj z depozitára Múzea letectva) tak, aby sme sa na konci dostali na hodnotu 80 %.
  Reštaurovanie bude prebiehať v priestoroch STM - Múzea letectva za pomoci ľudí, ktorí sa zaoberajú takouto činnosťou.
 • Z koľkých percent je lietadlo autentické a ako bude prebiehať reštaurovanie lietadla?
 • Podľa našich vedomostí na Slovensku momentálne nie je žiadne Me-109.
 • Koľko bolo vyrobených podobných lietadiel?
 • Willy Messerschmitt - bol hlavný konštruktér firmy Bayerische Flugzeugwerke (preto sa objavuje aj názov Bf-109), skonštruoval aj lietadlá Me-110, Me – 163 (raketové), Me-262 (prúdové).
 • Kto to bol Messerschmitt ?
 • Lietadiel Messerschmit ME 109 bolo vyrobených viac než 30 000 ks. Originálnych konštrukcií s históriou je na svete len niekoľko desiatok. Ide o hlavné stíhacie lietadlo na strane Nemecka počas II. Svetovej vojny.
 • Koľko bolo vyrobených podobných lietadiel?