Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

Podujatia

 

 


 

 

MAGNETICKÁ MÚZEJNÁ HODINKA

Elektrina, magnetizmus, magnetické javy a fyzika interaktívne okolo nás
vo VEDECKO – TECHNICKOM CENTRE. Tvorivé edukačné aktivity – pokusy. 
Podujatie určené pre žiakov 9. ročníka ZŠ, Stredné školy, Gymnáziá a 4.ročník
osemročných Gymnázií. 

Vopred objednané skupiny na t. č 055/726 06 25.

Termín: od 20. do 28. marca 2018
Vstupné: 2€

 


 

VALENTÍN

 


  

PREZENTÁCIA KNIHY 

 “Oboplával som svet”

Vlado Porvazník sa narodil v roku 1961 v Bratislave. V rokoch 1975 až 1990 sa venoval horolezectvu. Liezol vo Vysokých Tatrách, Alpách a na Pamíre. Najvýznamnejší výstup podnikol vo februári 1983,  prelezením prvého zimného výstupu „Via Martini“ v severozápadnej stene Civetta v talianskych Dolomitoch. V roku 2005 sa vrátil k lezeniu a po výstupoch v Dolomitoch v rokoch 2009, 11, 13 a 16 liezol v Yosemitoch, Kalifornia, USA v stene El Capitan a Half Dome. Jachtingu sa začal venovať pred štrnástimi rokmi. Po niekoľkých rokoch strávených v Stredozemnom mori na vlastných lodiach začal pokukovať po oceánoch. V rokoch 2009 až 2010 s jedenásť metrovou plachetnicou „CIVETTA“, plával z Chorvátska do Karibiku a späť. O dva roky neskôr plával tú istú trasu, aby odskúšal novú štrnásť metrovú plachetnicu „CIVETTA II“. V októbri 2013 opustil severný Jadran, aby v januári 2014 začal cestu okolo sveta z Karibiku do Karibiku. Po úspešnom zavŕšení plavby pristál v júni 2015 v Gibraltare. V súčasnosti sa Vlado pripravuje na ďalšie plavby, venuje sa rodine a práci.

TLAČOVÁ SPRÁVA

 

 

 


 

 

 

Múzeá vedy a techniky
konferencia pri príležitosti 70. výročia
vzniku Slovenského technického múzea
 

20. – 21. – 22. september 2017

Košice / Prešov / Medzev

Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach v týchto dňoch oslavuje 70. rokov od svojho založenia. Súčasťou programu je trojdňová konferencia Múzeá vedy a techniky, slávnostný galavečer za účasti ministra kultúry, otvorenie výstavy Čaro bakelitu a odhalenie pamätnej tabule zakladateľovi a prvému riaditeľovi tohto múzea Štefanovi Butkovičovi. Zámerom konferencie je výmena informácií o aktuálnej situácii v oblasti komplexnej ochrany technického kultúrneho dedičstva realizovanej lídrami technického múzejníctva na území bývalého Československa. Špeciálny priestor konferencie je vyhradený na prezentáciu unikátov v samostatnej kategórii múzejných zbierok.

 TLAČOVÁ SPRÁVA

 

 

MÚZEUM LETECTVA V KOŠICIACH

 

HÁMOR - MEDZEV

 

NKP SOLIVAR V PREŠOVE

 

GALAVEČER

..sa odohral v priestoroch Malej scény Štátneho divadla Košice za účasti ministra kultúry Mareka Maďariča, generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva MKSR Radoslava Ragáča, riaditeľa Národného technického múzea Karla Ksandra, riaditeľa Technického múzea v Brne a mnoho iných vzácnych hostí.

 

 


 

Osadenie pamätnej tabule DR. ŠTEFANA BUTKOVIČA 

Termín:   Slávnostný akt odhalenia sa uskutoční dňa 21. septembra o 15:30 hod.
Miesto konania:  SKLAD SOLI v NKP SOLIVAR V PREŠOVE, Nám. osloboditeľov č. 4 

Pri príležitosti osláv 70. výročia vzniku Slovenského technického múzea bude odhalená pamätná tabuľa  Dr. Štefanovi Butkovičovi, CSc.

DR. ŠTEFAN BUTKOVIČ, CSC., BOL ZAKLADATEĽ A PRVÝ RIADITEĽ TECHNICKÉHO MÚZEA, NESTOR SLOVENSKÉHO MÚZEJNÍCTVA, VÝZNAMNÝ HISTORIK, MUZEOLÓG, PRIEKOPNÍK TECHNICKÉHO MÚZEJNÍCTVA NA SLOVENSKU. TECHNICKÉ MÚZEUM VIEDOL OD 1. NOVEMBRA 1945 DO 21. JANUÁRA 1974, TAKMER 29 ROKOV. 

 TLAČOVÁ SPRÁVA