Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

Pripravujeme

Pekná/Hezká architektúra 2017

Termín konania:  21. 3. – 9.4.2017

Vernisáž:   21. 3 o 16.30 hod.

Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88,  Košice 

Výstava architektonických projektov - Pekná / Hezká architektúra - zavíta od 21. marca do 9. apríla 2017 do Slovenského technického múzea v Košiciach. Predstaví projekty Lorinčík Háje v Košiciach a Sky Barrandov v Prahe. Lorinčík Háje z dielne architektov Beňuška&Topinka architekti  a Sky Barrandov z ateliéru veľmi známej architektky Evy Jiřičnej . Pôjde o celkovo štyridsaťtri postrov. Celú výstavu zastrešuje holandský investor CERE Invest. Investor pôsobiaci v oblasti nehnuteľností operuje predovšetkým v strednej a východnej Európe, kde vďaka jeho kapitálu vznikajú zaujímavé architektonické projekty. Medzi tieto unikátne projekty patria aj  už zmienené Sky Barrandov či Lorinčík Háje. Spoločnosť CERE Invest mimo rámec projektu na vlastné náklady vybuduje severnú prístupovú cestu dlhú 340 metrov a širokú 13 metrov v celkovej suma  približne 600 000 €. Developerom je spoločnosť Conti Development zo skupiny Conti Real, ktorá už realizovala niekoľko rezidenčných projektov. Dôraz kladú na výnimočné lokality, zdravé a kvalitné bývanie, úsporu energií a v neposlednom rade na zaujímavú architektúru. Všetky tieto vlastnosti, na ktorých si spoločnosť Conti Development zakladá, má, samozrejme, aj rezidenčný projekt Lorinčík Háje, ktorý je od centra Košíc vzdialený iba 10 minút autom. Obytný park ponúka rozmanité formy bývania, a to radové domy, viladomy s výťahmi či nízkopodlažné bytové domy.  V rámci projektu je plánovaná aj výstavba komerčných priestorov, ktorá dotvára kompletnú občiansku vybavenosť v danej lokalite. Súčasťou budú kaviarne, reštaurácia, pošta, banka, obchody, ambulancia a mnoho iného. Aj vďaka námestiu s množstvom zelene a fontánou nájdu obyvatelia priestor na kvalitný oddych. Keďže tento projekt je obklopený prírodou, ponúka dostatok možností na trávenie voľného času.  Do Lorinčíka jazdí pravidelná linka MHD a navyše sú na území pripravovaného projektu projektované dve zastávky MHD.  Obytný park v sebe spája všetko, čo obyvatelia v treťom tisícročí potrebujú. Aj pri projekte Sky Barrandov niet pochýb o jeho jedinečnosti. Získal cenu absolútneho víťaza Realitného projektu roku 2015 v Českej republike. Pochádza z dielne svetoznámej architektky Evy Jiřičnej a ide o vysoko energeticky úsporný  projekt. Jedinečný je aj panoramatický výhľad na Prahu z väčšiny bytov či vysoký štandard, ktorý ponúka. Veľkosti jednotlivých bytov sú od 48 m2až do 126 m2, takže na svoje si prídu milovníci útulných, ale aj veľkorysých priestorov. Celý projekt je navrhnutý ako uzavretý areál s veľkým dôrazom na bezpečnosť a aj to je jedna z jeho výhod. 

Viac informácii o jednotlivých projektoch sa záujemcovia dozvedia na výstave.

 

__________________________________________________________________________________________________________

 

Legendárnou „Klobásou“ na veľkonočný výlet do Budimíra

Plánujete si Veľkú noc nejako ozvláštniť? Čo takto vydať sa na nevšedný veľkonočný výlet historickým autobusom za krásami malebnej obce Budimír, vzdialenej iba 11 km od Košíc?

Občianske združenie Veterany.eu spoločne s Veterán busom Diamant a obcou Budimír pripravilo nevšednú jazdu legendárnym historickým autobusom Škoda 706 RTO. Dodnes populárny autobus je pre svoj nezameniteľný tvar, ktorý je dielom českého dizajnéra Otakara Diblíka, prezývaný „Uhorka“, „Vajíčko“, alebo aj „Klobása“.

Mnohí, najmä starší si ho pamätajú ešte z pravidelnej prevádzky, kedy nezriedka za sebou ťahal vlečku. Jazdu týmto autobusovým veteránom si môžete vychutnať už v sobotu 15. apríla, kedy sa o 8:30 vydá z košickej autobusovej stanice priamo do Budimíra, obce preslávenej svojím kaštieľom, s múzeom historických hodín a to za zvýhodnené vstupné 50 centov.

Na pláne však nie je iba návšteva tejto pýchy obce, ale aj iných pamätihodností – kaplnky, parku a kaštieľa na Paradnim dvore, kostola sv. Povýšenia kríža a čerešničkou na torte bude návšteva 300-ročného želiarskeho domu. Keďže sa akcia uskutoční počas Veľkej noci, bude prichystané aj veľkonočné prekvapenie.

„Nápad na takúto akciu vznikol počas účasti na niekoľkých železničných akciách organizovaných košickým Klubom historických koľajových vozidiel,  ktorý už dlhé roky robí výlety historickým motorovým vlakom do zaujímavých lokalít, kam nezriedka vedú trate, po ktorých osobné vlaky dnes už nepremávajú. V podobnom duchu bratislavská sekcia nášho združenia pripravila a usporiadala jazdy motorovým vlakom do Brezovej pod Bradlom, kam sa vlak pod našou vlajkou vydal už pred dvoma rokmi 25. júla pri príležitosti 135. výročia narodenia gen. Milana Rastislava Štefánika a na základe úspechu tejto akcie sme v tom v nasledujúcom roku pokračovali.“ uviedol člen združenia Tomáš Halža, „Keďže záber nášho združenia nezahŕňa len vlaky, rozhodli sme sa tento rok usporiadať okrem železničných aj autobusové akcie a to preto, lebo široká verejnosť má len málokedy možnosť previezť sa historickým autobusom. Na prvú z nich sme si vybrali práve Budimír a to nielen pre kaštieľ.“

Pre tých, ktorí sa boja, že počas prehliadky vyhladnú, máme prichystaný výborný obed v miestnom penzióne. Cena za obed je zarátaná v cene cestovného lístka, takže cestujúci za obed nebudú musieť nič doplácať, navyše majú možnosť výberu z dvoh menu. Fanúšikovia historických autobusov i obyvatelia obce Budimír si prídu na svoje počas dvoch okružných jázd, počas ktorej uvidia širšie okolie Budimíra. Späť do Košíc sa autobus poberie o 15:00 spred penziónu.

Ceny lístkov sa pohybujú od 8€ za najlacnejší lístok pre deti, resp. dôchodcov a ZŤP cez 10€ pre dospelé osoby až po 25€ za rodinný lístok. Okružné jazdy majú osobitné jednotné cestovné 2€. Nakoľko autobus má obmedzený počet miest, organizátori odporúčajú rezervovať sa na stránke www.veterany.eu alebo cez e-mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.. Rezervácia je zvýhodnená aj nižšími cenami lístkov.