Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

História

 

Ľudstvo už od nepamäti snívalo o možnosti pohybu vo vzduchu. Pútal ho najmä let vtákov. Myšlienka zriadiť múzeum letectva vznikla už pri samom zrode Technického múzea, dnešného Slovenského technického múzea, v roku 1947. Po rozdelení spoločného štátu začalo budovať Slovenské technické múzeum chýbajúce expozície, a tak vzniklo Múzeum dopravy v Bratislave - cestná a železničná doprava a Múzeum letectva.

O situovaní Múzea letectva do Košíc rozhodlo viacero faktorov. V Košiciach bolo od roku 1924 v poradí druhé letisko na Slovensku a tvorilo najvýznamnejší letecký uzol na východe vtedajšej Československej republiky. Hlavné sídlo tu má aj Slovenské technické múzeum, ktoré je svojím múzejným potenciálom zárukou jeho úspešnosti. V Košiciach v 50-tych rokoch 20. storočia bola založená Vysoká vojenská letecká škola, neskôr Vojenská letecká akadémia gen. M. R. Štefánika, ktorá významnou mierou prispela k rozvoju letectva na Slovensku. Sídlo tu má aj pobočka Slovenského národného aeroklubu. Okrem toho Košice sú s históriou letectva späté cez mnohé ukážky lietania a leteckej techniky, tu sa uskutočnili jedny z prvých letov balónom na Slovensku. V tomto meste ešte pred rokom 1918 poriadali z celouhorského hľadiska významné prednášky a propagačné podujatia o letectve. V Slovenskom technickom múzeu sa sústredila staršia letecká technika, pozostávajúca hlavne zo vzácnej kolekcie leteckých motorov, meracích, navigačných a iných prístrojov, používaných v lietadlách. Múzeum letectva bolo po prvýkrát verejnosti sprístupnené 23.augusta 2002, 2.etapa bola slávnostne otvorená 3.októbra 2003.

Podľa námetu Ing. E. Labaniča na scenári Múzea letectva autorsky spolupracovali: dlhoročný odborný pracovník STM Ing. Jozef Bernát , Ing. Štefan Javnický, CSc., Ing. Martin Gazárek, Ing. Mirolav Hájek, Ing Radomír Orlita a kolektív ďalších zanietených nadšencov histórie lietania. Výtvarne expozíciu riešili Mgr. Ján Polák a Tatiana Poláková.


V máji 2008 a júni 2009 boli verejnosti v priestoroch STM Múzea letectva sprístupnené expozície cestnej dopravy. Prezentované sú v nej historické a dopravné prostriedky s motorom i bez neho, bicykle, motocykle, osobné i nákladné automobily. Vystavené zbierky sú majetkom členov Veterán klubu Cassovia Retro Košice, doplnené exponátmi Slovenského technického múzea.

19. apríla 2011 bola v STM Múzeu letectva sprísupnená expozícia Letecké technológie - vývoj leteckých konštrukcií.

2. mája 2013 sme sprístupnili reinštalovanú expozíciu Počiatky letectva do roku 1945 s unikátnou kolekciou leteckých motorov.

V roku 2016 pribudli do exteriérových výstavných priestorov lietadlá Il-18 (dlhodobá výpožička z Maďarska), Il-14 (dar Azerbajdžanskej republiky), vrtuľník Mi-2 (dar Ukrajiny) a Jak-40 (prenájom od Ministerstva vnútra SR).

Od 18. mája 2017 je expozícia Počiatky letectva do roku 1945 doplnená o výnimočný exponát - lietadlo Messerschmitt Bf-109. Lietadlo múzeum získalo do zbierkového fondu v novembri 2012 a od roku 2014 komplexne reštaurovalo vďaka účelovým dotáciám Ministerstva kultúry SR.