Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

Novinky

PREVZATIE NKP ŠTUREC

Dlhoročná snaha aktivistov o vznik Lodného múzea v Bratislave vyvrcholila dňa 8.apríla 2013 odovzdaním vyradeného vlečného remorkéra ŠTUREC zo štátneho podniku Slovenský vodohospodársky podnik (Povodie Dunaja) do správy Múzea Dopravy v Bratislave, ktoré je súčasťou štátnej príspevkovej organizácie - Slovenského technického múzea.

Tento krok z pohľadu zachovania histórie plavby je neobyčajne významný, pretože loď ŠTUREC je už poslednou historickou loďou nachádzajúcou sa na území Slovenskej republiky. Všetky doposiaľ vyradené a z dnešného hľadiska historické lode vrátane cenných parníkov, žiaľ, padli za obeť šrotovacej mánie v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch.
Zachovanie lode ŠTUREC je preto jedinečnou šancou poskytnúť nielen hlavnému mestu SR, ale aj celému Slovensku cenný artefakt vlečnej lode, v ktorej interiéri bude mať návštevník možnosť oboznámiť sa nielen s históriou plavby na Dunaji, ale aj s históriou plavebného podniku Slovenská plavba a prístavy od jej vzniku v roku 1922. História SPaP a.s. tu bude prezentovaná nielen najväčším muzeálnym artefaktom, ktorým bude samotná loď, ale aj početnými artefaktami, obrazovou a textovou dokumentáciou na paneloch.

Loď ŠTUREC bola postavená v komárňanských lodeniciach a spustená na hladinu Dunaja 11. septembra 1937 ako vlečná tanková motorová loď so strojným výkonom 1000 k. Do prevádzky bola zaradená v roku 1938. Dĺžka lodného telesa je 56 m, šírka 9 m a ponor 1,4 m. Počas bombardovania bratislavskej rafinérie APOLLO v júni 1944 dostala zásah po ktorom sa potopila. Po vojne ju vytiahli a v rokoch 1951 – 1952 ju rekonštruovali
v Slovenských lodeniciach v Komárne ako vlečný remorkér. ŠTUREC bol v službách Československej plavby dunajskej n.p. do roku, kedy bol predaný Povodiu Dunaja Bratislava. V roku 2012 ho vyhlásili za národnú kultúrnu technickú pamiatku.

V súčasnosti realizuje Múzeum dopravy STM prvé konkrétne kroky projektu vytvorenia Lodného múzea pod odbornou gesciou Slovenského plavebného kongresu a s účasťou odborného poradenstva plavebnej spoločnosti Slovenská plavba a prístavy a štátnych orgánov v oblasti vodnej dopravy.

Informácie: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.">Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript., tel. +421918965709