Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

Astronómia

Expozícia s názvom ASTRONÓMIA sa skladá z dvoch častí.

Prvá časť je venovaná dejinám astronómia na Slovensku. Na desiatich paneloch sú dokumentované univerzity a školy, hvezdárne, osobnosti, ktoré na nich pôsobili, ale i tí, ktorí doma nenašli uplatnenie a pôsobili mimo územia dnešného Slovenska ( Regiomontanus, Hell, Fröhlich, Konkoly-Thége, Štefánik, Bečvář, Pajdušáková).

Druhá časť expozície je zameraná na prístrojovú techniku v astronómii od najstarších čias po súčasnosť. Na ploche 150m2 sa nachádza cca 100 zbierkových predmetov. Medzi vzácne patrí kolekcia slnečných hodín zo 17. - 18. storočia, armilárna sféra a glóbusy hviezdnej oblohy zo začiatku 18. storočia a rôzne ďalekohľady.

 

V expozícii sa nachádza aj voľne umiestnená pozorovacia technika používaná v astronómii, najmä ďalekohľady, vďaka ktorým si návštevník môže vyskúšať, aký je rozdiel v zobrazovaní šošovkovým a zrkadlovým ďalekohľadom, astronomickým a terestrickým ďalekohľadom.

Jedným z astronomických zariadení, ktoré umožňujú znázorniť nočnú oblohu tak, ako ju vidíme za ideálnych podmienok zo Zeme bez pomoci prístrojov je planetárium. Zariadenie planetária v Slovenskom technickom múzeu tvorí súčasť expozície.

Súčasťou expozície je aj technika, ktorá umožňuje využívať obrovské množstvo informácií z multimediálnych kompaktných diskov (napr, Encyklopédia vesmíru, Dobývanie vesmíru a iné) a videoprojekcia.

 

Skupinové prehliadky nad 7 účastníkov rezervujte prosím prostredníctvom rezervačného systému TU: http://www.stm-ke.sk/index.php/sk/rezervacia-prehliadky-expozicie, či e-mailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript. a počkajte na potvrdenie rezervácie, alebo telefonicky UTOROK až PIATOK v čase 9:00 - 11:00, 14:00 - 16:30 hod., na tel. čísle: 055/2451175