Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

Vývoj písacích strojov

Expozícia vývoja písacích strojov patrí k jedným z najucelenejších zbierkových fondov. Dokumentuje vývoj od druhej polovice 19. storočia až po súčastnosť. Táto kolekcia zbierok si právom zasluhuje pozornosť. S prvými pokusmi o zostrojenie písacieho stroja prichádzali tí vynálezcovia, ktorí chceli zmierniť smutný osud slepcov.

Po Bratislavčanovi J. W. Kempelenovi v roku 1775 to bol Francúz Pingeron v roku 1780 a Angličan Jenkins v roku 1784, ďalej Talian Pelegrina di Castelnuovo v roku 1800 a mnohí ďalší. Otec jedného z veľkých slovenských vedcov 19. storčia Jozefa Maximiliána Petzvala - Ján Fridrich Petzval, ktorý bol nadaným technikom a vynálezcom, zostrojil a patentoval svoj písací stroj 11. augusta 1824 v Levoči, ktorý nazval „Polygraph". V expozícii sú prezentované najcennejšie exponáty písacích strojov, nachádzajú sa tu najstaršie priemyselne vyrábané písacie stroje z druhej polovice 19. storočia až po súčasnosť v počte cez 150 exemplárov od najstaršieho a nášho najvzácnejšieho exponátu zn. Remington z r. 1870-73 model 1 a ďalších unikátnych exponátov, medzi ktoré radíme aj prvé priemyselne vyrábané písacie stroje v Česko-Slovensku od roku 1932. Expozícia okrem prezentácie najznámejších systémov písacích strojov podáva prehľad aj o písme, jeho význame, spôsobe zmechanizovania. Je členená do 15 tematických celkov. Unikátnym strojom je zmienený Remington, model 1, pochádza z obdobia r. 1870 - 1873, keď ešte nebol známy pod zn. Remington ale sa pravdepodobne označoval ako Sholes-Glidden, podľa svojich prvých vynálezcov. Zaujímavým osobitným strojom neobvyklej konštrukcie je písací stroj Hammonia z roku 1884-1886. Podobne Kneist, Graphic. Osobitnou konštrukciou vynikajú stroje značky Yost. Ojedinelú koncepciu usporiadania typov má Wiliams z roku 1892, a klávesnice nemecký Phöenix z roku 1910 - 1912. Vyznačuje sa tým, že pri písaní sa celá klávesnica pohybuje smerom k valcu. Takmer neznámym malým písacím strojom je zn. Noris s malým typovým diskom, ktorého pôvod je nám zatiaľ nejasný. Vzácne sú prvé písacie stroje zn. Remington Z, ktoré sa v histórii po prvýkrát začali hromadne vyrábať v Československu od roku 1932 v americkej licencii. V expozícii sú prezentované niektoré z prvých štandardných a prenosných písacích strojov.

 

Skupinové prehliadky nad 7 účastníkov rezervujte prosím prostredníctvom rezervačného systému TU: http://www.stm-ke.sk/index.php/sk/rezervacia-prehliadky-expozicie, či e-mailu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript. a počkajte na potvrdenie rezervácie, alebo telefonicky UTOROK až PIATOK v čase 9:00 - 11:00, 14:00 - 16:30 hod., na tel. čísle: 055/2451175