V legislatívnom vymedzení (Zákon č. 206/2009 o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty a o zmene Zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov) je Slovenské technické múzeum (STM) celoštátnym špecializovaným múzeom. Na základe prieskumu a vedeckého výskumu v súlade so zameraním a špecializáciou vykonávaním základných odborných činností získava, vedeckými metódami zhodnocuje a skúma, ochraňuje, využíva a prezentuje zbierkové predmety a zbierky a dokumentačné materiály viažuce sa ku komplexnej dokumentácii dejín a vývoja vedy a techniky, výroby, priemyslu a dopravy v Slovenskej republike a k podielu Slovenska a jeho osobností na rozvoji svetovej vedy ako súčasti národného kultúrneho dedičstva.
V súčasnosti sú predmetmi akvizícií STM hmotné doklady vývoja vedy, výroby a techniky, konkrétne predmety s informačnou, vedeckou a historickou hodnotou reflektujúcou na dejinný vývoj v odboroch:
- Hutníctvo
- Kováčstvo
- Baníctvo
- Baníctvo a Solivarníctvo
- Strojárstvo (vrátane pododborov Energetika, Textilné stroje)
- Kancelárske stroje
- Polygrafia
- Elektrotechnika (s pododbormi Všeobecná elektrotechnika, Dorozumievacia technika)
- Hodinárstvo
- Geodézia a kartografia
- Fotografická a kinematografická technika
- Doprava (so samostatnými zbierkami Letectvo, Železničná a lodná doprava, Cestná doprava)
- Stavebníctvo
- Priemyselný dizajn
- Zdravotnícka technika
- Fyzika
- Chémia (vrátane Potravinárstva)
- Astronómia
- Rôzne
Nadobúdanie predmetov do zbierkového fondu STM je realizované formou:
- daru,
- kúpy,
- vlastným výskumom,
- prevodom správy,
- zámenou s iným múzeom alebo galériou.
Podrobnosti postupu pri akvizičnej činnosti, kritériá výberu, ako aj aktuálne priority v akvizičnej činnosti STM sú definované v dokumentoch: