Domov  /  Pobočky  /  Sieň elektrických výbojov  /  Základné informácie

Sieň elektrických výbojov

V interaktívnej sieni elektrických výbojov sa stanete vodiacim článkom elektrostatiky. Prostredníctvom svetelných dynamických ukážok a elektrostatických pokusov sa aktívne zoznámite s ochranou pred nebezpečným napätím z reálnych transformátorov, induktorov a generátorov. Objavíte, ako prebieha zásah bleskom v podobe Lichtenbergových obrazcov a v reálnej Faradayovej klietke zažije nefalšovaný výboj z Teslovho transformátora.

Zbierkové predmety dokumentujúce vývoj elektrotechniky boli vystavované prevažne v stálej expozícii prezentujúcej oznamovaciu elektrotechniku. Ohlasy návštevníkov na prehliadky statických exponátov podnietili Slovenské technické múzeum vytvoriť dynamickú a interaktívnu Sieň elektrických výbojov. Demonštračné ukážky vypovedajú o javoch elektrostatiky a o technike vysokých napätí. Okrem klasických demonštrácií účinkov statickej elektriny, sú tu predvádzané až 80 cm dlhé iskrové výboje – umelé blesky z Teslovho transformátora smerované do Faradayovej klietky.
Nezabudnuteľným zážitkom môže byť vlastná skúsenosť z jej funkcie – dokonalej ochrany pred nebezpečným napätím. Sieň elektrických výbojov tak prináša jedinečnú možnosť zoznámiť sa s elektrostatikou a technikou vysokých napätí prostredníctvom dynamických ukážok a pokusov, v niektorých prípadoch aj s interaktívnym prístupom návštevníkov.
Okrem informácií o vynálezcoch v oblasti elektrotechniky a elektroenergetiky, sa tvorcovia expozície snažia návštevníkom prostredníctvom funkčných dynamických exponátov umožniť aj priame stretnutie s fenoménom elektriny. V chronologickom slede ide o elektrostatické generátory, rôzne typy Teslových transformátorov, Ruhmkorffov induktor, Van de Graaffov generátor, Marxov generátor, Cockroft-Waltonov generátor a iné. Pozornosť priťahujú aj demonštrácie elektromagnetického vyfukovania elektrického oblúka pri exponáte Jacobov rebrík alebo efektné plazivé výboje na sklenenej bariére – Lichtenbergove obrazce.

Skupinové prehliadky nad 7 účastníkov rezervujte, prosím, prostredníctvom rezervačného systému TU  a počkajte na potvrdenie rezervácie, alebo telefonicky UTOROK až PIATOK v čase 9.00 - 11.00, 14.00 - 16.30 hod. na tel. čísle: +421 55 2451175.

Pred prehliadkou si, prosím, vypnite mobilné telefóny, fotoaparáty a elektrické zariadenia. Elektrostatický náboj ich môže znehodnotiť. Prehliadka nie je vhodná pre návštevníkov s kardiostimulátorom, načúvacím prístrojom, poruchami srdcového rytmu či úzkosťou. Je vhodná pre návštevníkov od 8 rokov. Spustenie siene je limitované prítomnosťou minimálne desiatich návštevníkov. Maximálna kapacita je 30 návštevníkov. Návštevu siene si, prosím, vopred rezervujte.