Domov  /  Pobočky  /  Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej  /  Základné informácie

Múzeum J. M. Petzvala v Spišskej Belej

budova J.M. Petzvala

Múzeum Jozefa Maximiliána Petzvala (1807 – 1891), významného matematika, fyzika, inžiniera, univerzitného profesora, vynálezcu a priekopníka v oblasti fotografickej optiky, je sprístupnené v jeho rodnom dome v Spišskej Belej od roku 1964.

V rámci expozície Fotografická a kinematografická technika sú návštevníkom prezentované život a dielo J. M. Petzvala i jeho brata O. B. Petzvala. Získate tu informácie o kinematografickej technike od camery obscury po prvú fotografiu (1826). Oboznámite sa s vývojom fotografickej optiky a techniky. Prehľad dejín kinematografie umocní rad prezentovaných snímacích a projekčných prístrojov.
Návštevníkom je sprístupnená unikátna celokovová replika daguerrotypického prístroja firmy Voigtländer & Sohn s portrétovým objektívom, ktorý J. M. Petzval v roku 1840 prepočítal ako prvý na svete. Jeho objav bol predznamenaním obrovského rozvoja fotografickej techniky. Počiatky vzniku fotografie pripomínajú snímky zhotovené technikou daguerrotypie, ambrotypie a ferotypie. Súbory fotografických prístrojov vo vitrínach členené podľa typológie a formátu mapujú ich vývoj do súčasnosti. Exponáty prezentujú renomovaných európskych, amerických a japonských výrobcov, ktorí priniesli významné inovácie v oblasti analógovej a digitálnej fotografickej techniky.
Unikátna Krügenerova detektívna komora v podobe knihy či panorámy dobového fotoateliéru zo začiatku 20. storočia a fotokomory zo 70. rokov 20. storočia efektne dopĺňajú exkluzívnu expozíciu.

Viac