Domov  /  Pobočky  /  Sídelná budova v Košiciach  /  Základné informácie

Sídelná budova v Košiciach

 Slovenské technické múzeum je pamäťovou fondovou inštitúciou špecializujúcou sa na dokumentáciu dejín vedy, výroby a techniky. Spravuje bohatý zbierkový fond, iniciuje starostlivosť o vybrané technické pamiatky in situ na území celého Slovenska. Poskytuje odbornú pomoc pri ich záchrane, obnove a sprístupňovaní. Dokumentuje podiel Slovenska a jeho osobností na rozvoji svetovej vedy a techniky. Expozície a výstavy Slovenského technického múzea môžete navštíviť v pobočkách v Košiciach, Bratislave, Prešove, Budimíre, Medzeve a v Spišskej Belej.

 V stálych expozíciach sídelnej budovy Slovenského technického múzea v Košiciach návštevníkovi prezentujeme technické zbierkové predmety z oblasti baníctva, hutníctva, kováčstva, strojárstva, elektrotechniky, astronómie, geodézie, kartografie a fyziky. Stretnete sa s unikátmi priemyselného dizajnu a kancelárskych strojov. Energetické oddelenie A. Stodolu vás vtiahne do sveta turbín a motorov. Stanete sa zubnými dentistami v expozícii Zubnej techniky. Budete vodiacim článkom elektrostatických výbojov v interaktívnej Sieni elektických výbojov. V Planetáriu precestujete hviezdnou oblohou k (ne)známym galaxiám. Vedecko-technické centrum pre deti a mládež vás hravo oboznámi s fyzikálnymi zákonitosťami. Či ste školská skupina, jednotivec alebo rodina, príďte zažiť múzeum do sídelnej budovy STM v Košiciach.

V sídelnej budove Slovenského technického múzea, dominujúcej severnej časti Hlavnej ulice v Košiciach, môžete navštíviť nasledujúce expozície:

hutnictvoHistória hutníctva                                                                                                                                                Mottom a ústredným motívom celej expozície je objav metalurgie kovov, ktorý je jedným z najvýznamnejších stupňov vývoja ľudskej spoločnosti. V expozícií sa zoznámite s históriou hutníctva a jej hlavnými vývojovými etapami od praveku až po 20. storočie. Zdôraznené sú tu objavy v železiarstve, výrobe neželezných kovov, zlievarenstve i v tvárnení kovov. Expozícia je zameraná na významné medzníky vo vývoji hutníctva, t. j. na počiatky metalurgie medi, farebných kovov, železa. Zaujme vás tradičné zvonolejárstvo, ale najmä hámornícka výroba, silne spojená s regiónmi Slovenska.

Metalurgia v 19. a 20. storočí                                                                                                                      Pri vstupe do expozície sa môžete dotknúť vzácnych bronzových dverí z roku 1580. Ohromí vás historický vývoj dejín metalurgie v 19. a 20. storočí v kontexte priemyselnej revolúcie, technické novinky v železiarstve, významné osobnosti v histórii slovenského hutníctva a pamiatky železiarskej výroby a techniky v teréne. Zoznámite sa s činnosťou vysokej pece prostredníctvom jej unikátneho modelu i s elektronickým modelom výrobného programu hutníckeho kombinátu.

Úžitkové a ozdobné predmety z kovov
Expozícia ponúka bohatú kolekciu pamiatok remeselnej zručnosti a umenia majstrov kovospracujúcich remesiel. Prezentované sú liatinové kachle, šijacie stroje, žehličky, váhy a závažia, truhlice, mlynčeky, zvonce... Zdokumentovaná je činnosť umeleckého zámočníka, kováča a zvonolejára. Zaujme vás i unikátny kovaný hodinový stroj z veže Dómu sv. Alžbety v Košiciach.

Umelecké kováčstvo
Vystavené sú tu kované predmety úžitkového i umeleckého charakteru. Oceníte vzácne kované gotické dvere zo 14. storočia, dvere s renesančným ornamentom a pôvodným zámkom, kované štylizované výjavy z prelomu 16. a 17. storočia i súbor dvadsiatich secesných kovaných ornamentov.

Elektrovek – 200 rokov elektrotechniky
Zbierka elektrotechniky zastáva v štruktúre zbierkového fondu Slovenského technického múzea mimoriadne významné miesto. Expozícia Elektrovek – 200 rokov elektrotechniky vystavuje na ploche 140 m² viac ako 360 exponátov a je členená do 13 tematických celkov - počiatky elektriny, tzv. druhá šanca – súčiastky a zostavy požívané v elektrozariadeniach, slovenské / svetové osobnosti – Jozef Murgaš a Štefan Anián Jedlík, osvetľovacia technika, telegrafy a telefóny, fonografy a gramofóny, magnetofóny a videotechnika, rádioprijímače, televízna technika, výpočtová technika, jednosmerné motory, domáce elektrospotrebiče a meracie prístroje. Každý celok predstavuje tie najzaujímavejšie exponáty nadobudnuté počas 75 rokov. 

Z dejín fyziky na Slovensku
V expozícií získate prehľad o slovenských i svetových osobnostiach fyziky, ako aj o fyzikálnych demonštračných a meracích prístrojoch. Vašu pozornosť pritiahnu i prístroje z pozostalosti M. R. Štefánika. Veľkí i malí fyzici si môžu vo fyzikálnom hracom kabinete interaktívne vyskúšať rad retro-fyzikálnych pokusov z oblasti optiky.

Pravdivo o nepravých zuboch. Od remeselníka k dentistovi a zubnému technikovi.
Prostredníctvom štylizovaných diorám vstúpite do ordinácie prvého slovenského dentistu Františka Kusku i na pracovisko zubného technika. Expozícia prezentuje prístroje, nástroje, pomôcky, vybavenie, stomatologické materiály, historickú literatúru i kuriozity. Pomocou interaktívneho tabletu a dokumentárneho filmu sa návštevník dozvie veľa zaujímavostí. Vekovo mladší návštevníci si môžu vyskúšať správnu starostlivosť o chrup, tých starších upúta unikátna šliapacia Morissonova vŕtačka z roku 1850.

Vývoj geodetickej techniky a kartografie
Návštevníka zaujmú nevšedné geodetické prístroje, astroláby, sextanty, buzoly a teodolity. Unikátna je i replika Dioptry Heróna z Alexandrie (1. storočie p. n. l.), najstaršieho meracieho prístroja používaného v zememeračstve. Vystavené sú i predmety vyhotovené významným slovenským železničným geodetom Karolom Hynie (1903 – 1964), ktorý bol zároveň i odborným pracovníkom Slovenského technického múzea.

Baníctvo
Expozícia v podzemí múzea je dielom významného akademického sochára Arpáda Račka. Je unikátne konštruovaná z ťažených hornín. Návštevníkov zaujmú reálne vystužené štôlne s diorámami čielb. Skutočným prekvapením sú najmä banské stroje: lyžicový nakladač NL 12 z roku 1958, vŕtací voz Manda, funkčný škrabákový vrátok, jednoramenný vŕtací stroj výrobcu Salzgitter Maschinen AG z roku 1957 a banské vozíky. Návštevníci v podzemí zažijú i pracovný hluk hrabľového dopravníka z roku 1957.

Energetické oddelenie Aurela Stodolu
Očarí vás množstvo modelov parných vodných i spaľovacích motorov, plynových, parných i vodných turbín. Dynamicky v pohybe sa predvádzajú funkčné modely parných strojov poháňaných stlačeným vzduchom. Uvidíte model Wattovho parného stroja, dynamický model parnej lokomotívy, Lenoirov spaľovací motor či unikátny rez pohyblivej Kaplanovej turbíny.

 

 sieň elektrických výbojovSieň elektrických výbojov
V interaktívnej sieni elektrických výbojov sa stanete vodiacim článkom elektrostatiky. Prostredníctvom svetelných dynamických ukážok a elektrostatických pokusov sa aktívne zoznámite s ochranou pred nebezpečným napätím z reálnych transformátorov, induktorov a generátorov. Objavíte ako prebieha zásah bleskom v podobe Lichtenbergových obrazcov a v reálnej Faradayovej klietke zažijete nefalšovaný výboj z Teslovho transformátora.

Astronómia
Priamo v expozícií si môžete interaktívne vyskúšať rad ďalekohľadov pri pozorovaní veže a objektov mesta. Môžete tu vidieť ďalekohľad z pozostalosti M. R. Štefánika, množstvo prístrojovej techniky a tiež unikátny kontajner na prepeličie vajcia, používaný pri pokusoch SAV počas pobytu Ivana Bellu na vesmírnej stanici Mir.

Planetárium
Na excelentnom pracovisku vybavenom projekčným planetáriom od spoločnosti Zeiss Jena sa vydáte na dobrodružnú cestu vesmírom. Objavíte fungovanie slnečnej sústavy, v interakcii s lektorom sa dozviete zaujímavosti o planétach a galaxiách. Spoznáte mytologické príbehy hviezd zimnej i letnej oblohy.

Vedecko-technické centrum pre deti a mládež
V atraktívnom prostredí sa interaktívnym, hravým a zábavným spôsobom oboznámite s fyzikálnymi, mechanickými, optickými a elektrotechnickými javmi. V tejto časti múzea je dotýkanie sa exponátov nevyhnutnosťou. Nájdete tu optické klamy, 3D a 2D ilúzie, hlavolamy, akustické a elektrické zariadenia, merania postrehu... Vedu, techniku a prírodné vedy tu popularizujeme hravou, pútavou a živou formou.

Viac