Domov  /  Pobočky  /  Planetárium  /  Základné informácie

Planetárium

Na excelentnom pracovisku vybavenom projekčným planetáriom od spoločnosti Zeiss Jena sa vydáte na dobrodružnú cestu vesmírom. Objavíte fungovanie slnečnej sústavy. V interakcii s lektorom sa dozviete zaujímavosti o planétach a galaxiách. Spoznáte mytologické príbehy hviezd zimnej i letnej oblohy.

Pracovisko je prístrojovo vybavené unikátnym planetáriom typu ZKP-II, ktoré je vyrobené spoločnosťou Zeiss Jena. Má dve projekčné hlavy, ktoré demonštrujú pohľad na nočnú oblohu zo severnej a južnej pologule Zeme. Pomocou prístroja je možné znázorniť objekty viditeľné na oblohe voľným okom – približne 5000 hviezd, Slnko, Mesiac, päť planét Slnečnej sústavy (Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter a Saturn), niektoré viditeľné hmloviny, galaxie, Mliečnu dráhu.
V projekčnej sále planetária je možné realizovať programy populárno-vedecké aj hudobno-relaxačné. Planetárium, ako prvé a jediné na Slovensku, bolo sprístupnené pre návštevníkov už v roku 1975.

Program pre verejnosť bude počas víkendov sprístupnený vo vybraných dňoch. Informácie o programoch získate na sociálnych sieťach a na telefónnom čísle: + 421 55 245 175.

Pred vstupom do planetária si, prosím, vypnite mobilné telefóny. Prehliadka je vhodná pre návštevníkov od 4 rokov. Spustenie planetária je limitované prítomnosťou minimálne desiatich návštevníkov. Maximálna kapacita je 40 návštevníkov. Návštevu planetária si, prosím, vopred rezervujte.