Mapa stránky Press Kontakt YouTube Facebook

Výstavy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 MÚZEUM  CEZ  FOTOOBJEKTÍV

 

autorská výstava troch generácií amatérskych fotografov. 

Fotografie: Fotoklub pri JDS Lamač

 

Seniori z Fotoklubu Jednoty dôchodcov Slovenska v Lamači sú mimoriadne aktívni. Spojili svoje sily s rodinným centrom Obláčik a veľmi spontánne začali organizovať amatérsku súťaž v digitálnej fotografii “Lamačský fotomaratón“. Deti, mládež, dospelí a seniori vo veku od 7 do 77 rokov v nej ponúkajú svoju vizualizáciu STM - Múzea dopravy v Bratislave. Každý originálne, s ohľadom na svoje zručnosti a skúsenosti. Ambíciou výstavy je sprostredkovať ďalší rozmer múzejných exponátov - v prístupe tvorivý a v detailoch objavný. 

trvanie:  do 31.8.2019

 

 

 

 

 

 

 

 

23.2.2019 / sobota/ o 14, 00 hod. 

Kurátorský výklad k výstave:

 100 ROKOV LODIARSTVA V ČESKOSLOVENSKU

Výstava prezentuje storočnicu vývoja lodiarstva v Československu a na Slovensku.

Výstavou 100 rokov lodiarstva v Československu si pripomíname stavby
plavidiel na našom  území, vysokoškolskej výučby stavby lodí aj dunajskej plavby.Výstava bude prezentovať najmä, ale nie len, stavbu lodí v Lodeniciach Komárno. Počas existencie  lodeníc sa postavilo cez 2000 rôznych plavidiel. Pre vývoj, projektovanie aj stavbu lodí bola potrebná technická znalosť, lodných inžinierov, ktorých vychovávala vtedy SVŠT, Strojnícka fakulta Bratislava. Za sto rokov sa veľa zmenilo - napr. technológia plavby zmenila vlečnú remorkáž na tlačnú, čo ovplyvnilo aj konštrukciu a pohon lodí. Aj tieto témy- školstvo a zmeny v čase budú obsahom výstavy. Návštevníci okrem textov, obrazov-fotografií a artefaktov lodí uvidia aj množstvo veľkých modelov lodí. Na výstave je možné vidieť aj modely urobené v Slovenských lodeniciach ako napr. osobnú loď - jednu z najväčších riečnych lodí vôbec OL 400 VALERIJAN KUJBYŠEV, ďalej motorovú osobnú loď MOL 1575 KOMÁRNO, tlačný remorkér TR ARKUS a ďalšie. Stavbu lodí možno vidieť aj na množstve dokumentačných záberov.

trvanie: 27.11.2018 do 31.8.2019

výstava je predĺžená do 30.9.2019 

 

 

20 NAJ MÚZEA DOPRAVY
Výstava k 20. výročiu STM - Múzea dopravy predstavuje súbor dvadsiatich výnimočných exponátov z rôznych období našej histórie.

 

STM -Múzeum dopravy vzniklo pred 20.rokmi a od svojho začiatku sídli v  budove bývalej 1.parostrojnej železničnej stanice. Už samotná budova pôsobí muzeálne, historicky. Tu sa v 2.polovici 19. storočia odohrával železničný život Bratislavy, či vtedy ešte Prešporku. Budova sama je vlastne NAJstarší exponát.Naša  inštalácia 20 NAJ  prezentuje to najlepšie, najkrajšie či najzaujímavejšie z  fondu múzea s tématikou dopravy a techniky.

NAJstaršie motorové vozidlo trojkolku Ariel z 1900,  NAJstarší bicykel z roku 1888, NAJdlhšiu sériovo vyrábanú motorku Čechie-Bohmerland, NAJznámejšiu motocyklovú legendu Harley -Davidson,  NAJstarší parný rušeň radu 310 (tzv.Mlynček na kávu), model NAJväčej osobnej lode, ktorá sa na Slovensku výrábala OL400. Uvidíte NAJrozšírenejší malý moped Babettu, NAJplastovejšie auto Trabant, prvé osobné auto sériovo vyrábané na území Slovenska Škoda Garde s NAJ výrobným číslom 000001, čiže prvé ktoré zišlo z výrobného pásu. Oči budete môcť nechať na minibuse T603MB, NAJ je v tom, že je to prototyp, jediný na svete. Ďalších 10 NAJ si NÁJdete v expozícii, ale budete musieť použiť NAJstarší dopravný prostriedok na svete, vlastné nohy!

Tešíme sa z Vašej návštevy. Prosíme, aby ste do schránky napísali svoj odkaz pre budúcnosť. Vaše správy odložíme a zverejníme o 10 rokov, kedy Múzeum dopravy bude mať NAJkrajší vek - 30 rokov.

trvanie od 18.5.2019 do 31.12.2019

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

 

 

 

 

 


 

 

 

  

 

 

 


 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 


l