QR kod 5

Pridané: 04. 07. 2023

Fotografický špionážny prístroj MINOX A-III bol vyrábaný v rokoch 1951 až 1954 nemeckým výrobcom MINOX v meste Wetzlar. Predstavoval klasický model špionážnej kamery kombinovaný so subminiatúrnou kamerou firmy MINOX. Bol dostatočne malý, aby sa dal schovať do dlane. Mal rovnakú veľkosť ako pôvodný fotoaparát MINOX Riga vyrábaný spoločnosťou MINOX v 30. rokoch 20. storočia ešte v meste Riga (Lotyšsko). Spoločnosť bola pred  vojnou presťahovaná do Nemecka.

Špionážny fotoaparát MINOX A sa stal populárnym v rokoch studenej vojny, keď sa používal na oboch stranách železnej opony  ̶  na strane CIA do 70. rokov, na strane Sovietov do 90. rokov 20. storočia. Postupne prišlo na trh niekoľko verzií. Jeho rozmery v zatvorenom stave sú 83 x 28 x 15 mm. Teleso je vyrobené z hliníka a čiastočne z nerezovej ocele. Hlavnou prednosťou miniatúrneho fotoaparátu bolo používanie filmov formátu 8 x 11 mm, ktorý uľahčoval skrytú prepravu filmov.  Vyznačoval sa kvalitnou šošovkou, tuhou mechanikou a jednoduchou obsluhou. Pred fotografovaním bolo potrebné fotoaparát otvoriť roztiahnutím oboch koncov. Spätným zasunutím sa posunul o ďalšiu snímku. Tlačidlo spúšťača je umiestnené na hornej strane, objektív prístroja COMPLAN bol v zatvorenom stave ukrytý na boku. Nemal zabudovaný expozimeter, mal mechanickú uzávierku (od ½ do 1/1000 s), zaostrenie od 20 cm do nekonečna, na pravom boku bola pripevnená meracia reťaz dlhá 60 cm na upevnenie a prípadne aj na meranie vzdialenosti (vzdialenosť 60 cm bola ideálna na fotenie dokumentov A4+). 

 

                Fotografický prístroj KIEV 30 je predstaviteľom sovietskeho špionážneho fotoaparátu. Vďaka svojim kvalitám bol obľúbený a vyrábaný hlavne pre potreby tajnej služby KGB. Malé rozmery mu umožňovali skryté a rýchle fotenie, a ukrytie s niekoľkými cigaretami do škatuľky od cigariet. Bol vyrábaný v 60. a 70. rokoch 20. storočia v podniku Arsenal Kiev (dnes Ukrajina). Tvarom pripomínal malý hranatý kváder so zaoblenými hranami a drsnejším povrchom, čo uľahčovalo jeho držanie v ruke a manipuláciu s ním. V miniaturizácii predstihol aj japonské špionážne prístroje. Film šírky 16 mm bez perforácie umožňoval exponovanie obrázkov s rozmermi 13 x 17 mm a do prístroja sa vkladal v kazetách, čo umožňovalo rýchlu a jednoduchú (rádovo niekoľko sekúnd) výmenu filmu. Výrobca udával dĺžku filmu 45 cm pre 17 obrázkov a 65 cm pre 25 obrázkov. Pevné koženkové puzdro dovolilo aj pád prístroja z veľkej výšky. Pevná šnúrka umožňovala zavesenie prístroja na krk. Prístroj bol dokonale uzatvorený proti prachu a svetlu. Pri vysunutí prístroja do pohotovostnej polohy sa natiahla uzávierka a pri spätnom zasunutí sa previnul film. Ak nebolo potrebné meniť nastavenie clony, času a vzdialenosti, stačilo vysunúť bok prístroja a stlačiť spúšť. Spúšť tvoril malý štvorcový výstupok vedľa zaostrenia. Pri určitej praxi bolo možné exponovať až 1,5 záberu za sekundu. Na pravej bočnej stene prístroja sú umiestnené dva otočné ovládače ‒ na ovládanie rýchlosti uzávierky (1/30, 1/60 a 1/200 s) a riadenie clony (3,5; 4;5, 6; 8 a 11). Na hornej strane je umiestnený kontakt pre synchronizáciu externého blesku. Za menším okienkom je ukrytý objektív, väčšie okienko slúži ako priehľadový hľadáčik. Zväčšovanie záberov bolo možné až na rozmer 13 x 18 cm.

 

                Fotografický vreckový prístroj MIKROMA II. vyrábal podnik MEOPTA Přerov v bývalom Československu po roku 1950. Spoločnosť MEOPTA vznikla v roku 1933 a jej názov bol zložený zo slov mechanická a optická výroba. Tento miniatúrny, spoľahlivý a konštrukčne jednoduchý fotoaparát veľmi malých rozmerov 75 x 43 x 40 mm a hmotnosti 230 g v dobe svojho vzniku predbehol všetko, čo sa v tejto oblasti vo svete vyrábalo. MIKROME podobný japonský fotoaparát RICOH 16 prišiel na trh neskôr, hoci sa v niektorých odborných zberateľských zdrojoch uvádza opak. Bolo ho možné schovať v ruke alebo odložiť do vrecka. Na aparáte boli umiestnené len mechanizmy zaostrovania, nastavenia clony a času expozície. Čiernobiely alebo farebný 16 mm film asi 90 cm dlhý bol vkladaný do prístroja v kazetách a postačoval pre 50 záberov veľkosti 10 x 15 mm, prípadne 11,5 x 15 mm. Zaostrovanie od 0,5 m až nekonečno , clona od 3,5 do 16. Objektív je v aparáte uchytený pevne ‒ špeciálny trojšošovkový anastigmat Mirar 1 : 3,5 s ohniskovou vzdialenosťou 20 mm a s veľkou rozlišovacou schopnosťou v zaostrovacej objímke s irisovou clonou a krytkou. Zaostrovanie je centrálne, otáčanie zaostrovacej objímky s aretovacím mechanizmom, zabudovaný optický priehľadný hľadáčik. Uzávierka je nastaviteľná pre čas B a rýchlosti od 1/5 do 1/400 s, spúšť komorová, tlačidlová so závitom pre ohybnú spúšť, spúšťanie je blokované s pritáčacím mechanizmom filmu, počítadlo samočinné s delením pre 50 záberov a blokované proti nežiaducemu prestaveniu. Prípojka pre blesk je na hornom veku komory.

Používanie bolo jednoduché – pohybom (natiahnutím) tiahla doprava sa posunul film o jeden obrázok, pričom sa natiahla uzávierka a pri spätnom pohybe tiahla sa previedla expozícia. Fotoaparát bol vyrábaný v niekoľkých verziách, verzia pre políciu bola celá čierna s vedením pre nasadenie miniatúrneho brilantného hľadáčika na čelnej strane.