Tretie storočie bicykla

Pridané: 06. 12. 2022

Autori: Mgr. Michal Jajcaj

Odborná spolupráca: obsah bannerov pripravil kolektív študentov KEaM FiF UK (Bc. Michal Krištofík, Bc. Evgeniya Panteleeva, Bc. Nina Strečková, Bc. Veronika Dobríková, Bc. Michal Nosek) pod vedením doc. Mgr. Ľuboša Kačírka, PhD.

Rok realizácie: 2022

Jazyk: slovenčina 

Realizované prezentácie: 

Plocha: 300 m²

Prevedenie: umiestnenie: STM – Múzeum dopravy - hala A, výstavný mobiliár: 1 ks exponát na veľkom podstavci, 8 ks bannerov s odborným obsahom + 3 ks úvodný banner, 13 ks voľne vystavených/zavesených exponátov, 1 ks figurína, 6 ks stojanov na popisy typu Sentry Poster pre formát A3, 1 ks stojan pre zarámovaný poster formátu A2, historický velocipéd značky Singer, drevený bicykel domácej výroby - zhotoviteľ Matúš Povala

Variabilita: spôsob inštalácie výstavy je možné prispôsobiť podľa dostupného výstavného priestoru

Anotácia: Výstava približuje históriu dopravného prostriedku, ktorý sa postupne stal bežnou súčasťou každodenného života obyvateľov a využíval sa aj vo viacerých povolaniach. Návštevníkov zvlášť zaujme historický velocipéd značky Singer s veľkým predným kolesom pochádzajúci z konca 19. storočia, ako aj prvý bratislavský zdieľaný „biely bicykel“. Absolútnym unikátom, ktorý v tomto roku oslávi už svoje 100. narodeniny, je drevený bicykel domácej výroby, na ktorom v roku 1922 jeho zhotoviteľ Matúš Povala absolvoval cestu za prácou z Oravy až do Prahy.

Podmienky výpožičky: Zapožičiavanie výstavy je ukončené.

Garant výstavy: Mgr. Michal Jajcaj, michal.jajcaj@stm-ke.sk, 0918 965 706