VLAK V MESTE
Pridané: 04. 07. 2025Autori: Ľubomír Deák, Martin Entner, Michal Jajcaj
Odborná spolupráca: Na výstave boli použité informácie, fotografie a materiály od nasledovných autorov a zo zbierok nasledovných osôb a inštitúcií:
Archív mesta Bratislavy, Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, Štátny archív v Bratislave, OZ Bratislava a jej premeny, Tlačová agentúra Slovenskej republiky, Železnice Slovenskej republiky / Železničné múzeum Slovenskej republiky, Július Cmorej, Ľubomír Deák, Martin Entner, Richard Halfar, Jan Horník, Vladimír Janák, Dušan Kelo, Jiří Kubáček, Štefan Magula, Peter Martinko, Viktor Ozábal, Milan Pavlovič, Marián Peciar, Ladislav Pompoš, Ľudovít Sedílek, Eva Szakalová, Ladislav Szojka, Anton Šmotlák, Zuzana Tajek - Piešová, Ivan Václavík
Rok realizácie: 2025
Jazyk: slovenský, anglický
Realizované prezentácie: STM - Múzeum dopravy v Bratislave, 27. 5. 2025 - 30. 4. 2026
Plocha: cca 15 m2
Prevedenie: úvodný panel (50 cm x 70 cm), 40x obrazový panel (50 cm x 70 cm), video (cca 4,5 min.) na TV obrazovke, 2x voľne stojaci exponát (železničné návestidlá)
Variabilita: áno
Anotácia:
Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy v Bratislave pripravilo pre verejnosť v spolupráci s občianskym združením Bratislava a jej premeny novú obrazovú výstavu s názvom „Vlak v meste“.
Výstava návštevníkom pripomína dve výročia, ktoré sa viažu k dnes už zaniknutým železničným tratiam na území hlavného mesta – 185. výročie začatia prevádzky prvej konskej železnice v Uhorsku medzi Bratislavou a Svätým Jurom (4. októbra 1840) a 40. výročie zastavenia osobnej železničnej dopravy do stanice Bratislava-Filiálka a zastávky Bratislava-Slovany (júl 1985).
Kedysi industriálna časť Bratislavy na východnom okraji centra mesta, ktorú obyvatelia poznajú pod názvom Nivy, zmenila svoju tvár na nepoznanie. Kým staršie generácie Bratislavčanov už len nostalgicky spomínajú na pôvodnú podobu tejto mestskej štvrte, najmladšie generácie ani netušia, že na uliciach Karadžičova, Metodova či Trnavská cesta jazdili kedysi aj vlaky. Po dnes už neexistujúcich tratiach jazdili vlaky, ktoré zabezpečovali osobnú dopravu smerom do Petržalky, Trnavy či Komárna, najmä však vlaky nákladné, smerujúce do železničných vlečiek významných priemyselných podnikov, vrátane bratislavského prístavu. Obrazová výstava návštevníkov prostredníctvom porovnania dobových a súčasných fotografií zoznámi s historickou podobou tejto časti mesta a jej následnou rozsiahlou premenou v uplynulých desaťročiach.
Podmienky výpožičky: možnosť zapožičať obrazové panely po ukončení prezentácie v STM - Múzeu dopravy v Bratislave, na základe vzájomnej dohody
Garant výstavy: Mgr. Michal Jajcaj, michal.jajcaj@stm-ke.sk, +421 918 965 706