Domov  /  Pobočky  /  Kaštieľ v Budimíre  /  Expozície

Kaštieľ v Budimíre

Stála expozícia historických hodín je zameraná na typologický vývoj hodinových mechanizmov a umeleckého prevedenia hodinových schránok (skriniek) od začiatku 18. storočia až po prvú tretinu 20. storočia.
Najstarším exponátom viažucim sa na túto lokalitu sú mosadzné nástenné hodiny z roku 1760 z dielne košického hodinára Lehnera. Hodinárske remeslo sa v tejto rodine dlhé roky dedilo z pokolenia na pokolenie. Obdobie klasicizmu tvorí bohatá zbierka stolových stĺpikových hodín vyrobených z ebenu alebo čierneho lakovaného dreva doplneného bohatým mosadzným kovaním. Svojim atypickým prevedením rotačného ciferníka zaujmú bronzové figurálne hodiny z roku 1850 (tri sudičky s anjelom na oltári). Z kolekcie nástenných obrazových hodín sú vzácnosťou hodiny vyrobené viedenským hodinárom Hoffmastrom z roku 1830. Spájajú niekoľko typov mechanizmov (hodinový, pohybový a hrací) do jedného celku v podobe obrazu.
Najpočetnejšou zbierkou je kolekcia vreckových mechanizmov, kde nájdeme najstaršie vreckové hodiny, tzv. norimberské vajce, z roku 1630, a výrobné značky ako Omega (Švajčiarsko), Cartier, BREGUET á Paris, VAUCHEZ á PARIS (Francúzsko) z 18. storočia. Bohatými motívmi a farebnosťou vyniká zbierka porcelánových figurálnych a nástenných hodín. Najvzácnejším exponátom z tejto sady sú hodiny vyrobené z meissenského porcelánu (Nemecko), ktorého začiatky výroby siahajú až do roku 1710. Nemenej zaujímavými sú francúzske hodiny, tzv. Boulle, z roku 1720, ktoré vynikajú precíznym usporiadaním prvkov, jemným vkusom a všeobecnou dokonalosťou s požitím luxusných materiálov typických pre dobu Ludvíka XIV.
Detailným prevedením mechanizmu upútajú bicie vežové hodiny vyrobené vo Viedni v roku 1905, a to svojím prenikavým zvukom a charakteristickým tikotom veľkého kyvadla. Prehliadku hodín uzatvárajú vysoké podlahové hodiny s tichým chodom z roku 1870, ktoré sa vynímajú v neskoro-barokovom salóniku a dotvárajú celkový obraz bývania šľachty z konca 19. storočia. V expozícii si môžeme prezrieť podobizne majiteľov kaštieľa z rodu Ujházyovcov, ktorý nám zanechal túto unikátnu architektonickú pamiatku.