2017
V Múzeu špeciálneho školstva v Levoči predstavili dvanástich patrónov vedy, techniky a remesiel
Výstava v Levoči
Výstavu 12 patrónov: Ochrancovia vedy, techniky a remesiel si múzeum zapožičalo zo Slovenského technického múzea v Košiciach, kde aj námet netradičnej výstavy vznikol. Formou stredovekých oltárnych triptychov v súčasnej grafickej úprave návštevníkovi sprostredkúva dvanásť svätcov, ktorí sú zároveň patrónmi určitého povolania, pracovnej oblasti.
Výstava umožňuje najmä žiakom a študentom získať informácie o histórii internetu, astronómie, meteorológie, kníhtlače a ďalších vedných odboroch a najmä vidieť vzácne exponáty - Adlerov nitkový planimeter, nivelačný prístroj, Foucaultovo kyvadlo, mechový ateliérový fotografický prístroj či šijací stroj na nožný pohon.
Budete mať možnosť vidieť kolekciu fotografií Miloša Greisela z regiónu východného Slovenska s tematikou a motívom zasvätenia patrónov.
Výstava 12 patrónov v Múzeu špeciálneho školstva v Levoči potrvá do 2. februára 2018.
Občianske združenie Folklórny súbor Čarnica
Folklórny súbor Čarnica je najstarším košickým folklórnym súborom. Jeho vznik sa datuje na 17.novembra 1957, keď sa k existujúcemu dievčenskému krúžku Vienok pridali chlapci zo strednej priemyselnej školy stavebnej v Košiciach. Prvý rok fungovali pod názvom Folklórny mládežnícky súbor pri Krajskom dome pionierov a mládeže, od roku 1959 nesie názov Čarnica.
Prvých 21 rokoch bol zriaďovateľom súboru Krajský dom pionierov a mládeže v Košiciach. V roku 1979 prevzali Čarnicu pod svoje krídla Inžinierske stavby, n. p. Košice. Spoločenské zmeny v deväťdesiatych rokoch viedli však k zániku tohto patronátu. Dňa 3.1.1991 bolo na MV SR zaregistrované Občianske združenie Folklórny súbor Čarnica. Súčasťou občianskeho združenia sa stal aj detský folklórny súbor Čarnička, ktorý fungoval popri Čarnici už od roku 1983. V Čarničke účinkuje takmer 50 detí vo veku od 6 do 14 rokov. Takmer 18 rokov tvorí tretiu zložku Združenia aj Tanečná škola Čarnulienka, v ktorej sa približne 80 detí od 5 rokov učí spoznávať ľudové riekanky, hry, piesne a základy ľudového tanca. Obidve zložky fungujú pod vedením skúsených bývalých a terajších členov súboru Čarnica.
Základnými cieľmi Združenia sú zachovávanie kultúrnych hodnôt a propagácia slovenského folklóru medzi širokou verejnosťou doma i v zahraničí. Aj keď hlavnou činnosťou súboru je nachádzať, uchovávať a ďalej šíriť to, čo sa kedysi zrodilo v srdciach našich prastarých otcov a materí, výchova a vzťah mladých ľudí k svojmu národu, k jeho tradíciám a k hrdosti na rodný kraj, je neoddeliteľnou súčasťou činnosti Združenia.
Aj napriek rôznym zmenám, ktorými súbor počas svojej existencie prešiel, nikdy neprestal fungovať, zachováva si svoj štýl a udržiava si svoje meno v povedomí obdivovateľov folklóru. Vo svojej činnosti sa súbor zameriava na javiskové spracovanie folklóru predovšetkým z oblasti Spiša, Abova, Gemera, Zemplína, Šariša, či z Goralskej oblasti. Tance a spevy z týchto regiónov spracoval vo viac ako 80 choreografiách.
Už celých 60 rokov sa Čarnica aktívne podieľa na kultúrnom dianí v Košiciach i v celom Východoslovenskom regióne. Je spoluorganizátorom a účastníkom najväčších folklórnych akcií mesta, ako sú Cassovia Folk Fest, Stavanie májov, Karička na Hlavnej, či Košické folklórne dni. Čarnica je pravidelným účastníkom domácich folklórnych festivalov a regionálnych slávností. Krásu východoslovenského folklóru predstavila divákom aj na 81 zahraničných zájazdoch.
Za úspešnú reprezentáciu ľudového umenia doma i v zahraničí získala Čarnica množstvo uznaní a ocenení. Medzi najvýznamnejšie patria „Laureát festivalu mládeže a študentstva v Helsinkách a Berlíne“, „Štátne vyznamenanie za vynikajúcu prácu“, „Cena Antonína Zápotockého“, „Bronzová a Zlatá reťaz“, udelená súboru na Medzinárodnom folklórnom festivale vo francúzskom Dijone, mimoriadne ocenenie medzinárodnej poroty „Cena sympatie“ zo súťažného festivalu v tureckej Burse, „Plaketa Predsedu Košického samosprávneho kraja“, „Cena mesta Košice“, „Cena Košického samosprávneho kraja“ a ďalšie.
Najdôležitejšie ceny však nie sú uložené vo vitrínach, ani zachytené v dokumentoch. Sú v mysliach a srdciach nadšených divákov, ktorí sa tešia na to, čím Čarnica opäť poteší ich oko a dušu.
ČARO BAKELITU
Táto výstava je venovaná využitiu bakelitu. Zámerom je prezentovať nosné oblasti aplikácie bakelitu, najmä z odborov elektrotechniky, strojárstva, fotografickej techniky a výroby spotrebného tovaru. Výstava prezentuje okolo 300 exponátov československej i zahraničnej proveniencie, prevažne zbierkových predmetov Slovenského technického múzea, ale aj predmetov z kolekcií súkromných zberateľov. Okrem pestrej a bohatej škály najrôznejších bakelitových predmetov (rádiá, telefóny, fotoaparáty, vysávače, hračky a ďalšie) poukáže aj na tvarový a štýlový vývoj v dizajne predmetov 20. storočia. Elegantné výrobky z bakelitu sú dnes pre svoj osobitý dizajn a historický význam často vyhľadávanými zberateľskými predmetmi.
Autorom výstavy je Ladislav Klíma, kurátor zbierok Priemyselný dizajn a Fotografická technika a vedúci Oddelenia dejín vedy, výroby a techniky II. v Slovenskom technickom múzeu. Odborne na výstave spolupracovali Pavel Habáň, Jozef Roman a Viera Tillová, kurátori zbierok v správe STM.
MESSERSCHMITT
Interaktívna hodinka - doplnenie učiva fyziky pre žiakov 9. ročníka ZŠ, Stredné školy a Gymnáziá.
Termín 5. - 23. december 2017.
Edukačný program "PRÍBEH BAKELITU" pre žiakov 2. stupňa základných škôl a študentov stredných škôl.
OBOPLÁVAL SOM SVET – MOJE JACHTÁRSKE HIMALÁJE
prezentácia knihy autora Vladimíra Porvazníka Termín: nedeľa 10. december 2017 o 15.00 hod.
Krst bude spojený s prezentáciou knihy, premietaním filmov, besedou a autogramiádou Vladimíra Porvazníka.
Vlado Porvazník sa narodil v roku 1961 v Bratislave. V rokoch 1975 až 1990 sa venoval horolezectvu. Liezol vo Vysokých Tatrách, Alpách a na Pamíre. Najvýznamnejší výstup podnikol vo februári 1983, prelezením prvého zimného výstupu „Via Martini“ v severozápadnej stene Civetta v talianskych Dolomitoch. V roku 2005 sa vrátil k lezeniu a po výstupoch v Dolomitoch v rokoch 2009, 11, 13 a 16 liezol v Yosemitoch, Kalifornia, USA v stene El Capitan a Half Dome. Jachtingu sa začal venovať pred štrnástimi rokmi. Po niekoľkých rokoch strávených v Stredozemnom mori na vlastných lodiach začal pokukovať po oceánoch. V rokoch 2009 až 2010 s jedenásť metrovou plachetnicou „CIVETTA“, plával z Chorvátska do Karibiku a späť. O dva roky neskôr plával tú istú trasu, aby odskúšal novú štrnásť metrovú plachetnicu „CIVETTA II“. V októbri 2013 opustil severný Jadran, aby v januári 2014 začal cestu okolo sveta z Karibiku do Karibiku. Po úspešnom zavŕšení plavby pristál v júni 2015 v Gibraltare. V súčasnosti sa Vlado pripravuje na ďalšie plavby, venuje sa rodine a práci.
FA ČUVT
Slovenské technické múzeum Vás srdečne pozýva v rámci Dni českej kultúry 2017 na otvorenie zaujímavej výstavy FA ČVUT, ktorá bude sprístupnená v stredu - 8. novembra 2017 a potrvá do 30.11.2017. Predstavuje 40 rokov obnovenej samostatnej Fakulty architektúry na pražskom ČVUT. Rekapituluje jej históriu symbolickou formou výberu 40 stavieb pedagógov a absolventov školy, 66 osobností z ich radov a mien 4389 absolventov, ktorí tu počas 40 rokov študovali. Diela pedagógov a absolventov sú doplnené s dobovými školskými prácami - návštevník tak môže porovnať začiatky a výsledky ich architektonickej práce. Vizuálne atraktívne je aj spätné porovnanie grafických štýlov a techník spracovania prezentácií študentských prác a ich vývoja až k súdobej počítačovej grafike. Kurátor výstavy je Ján Stempel / FA ČVUT.
TÝŽDEŇ VEDY A TECHNIKY
Súťaž o cenu Štefana Jedlíka
Vyhodnotenie súťaže o „Cenu Štefana Jedlíka za najlepšiu záverečnú prácu“ v odbore aplikovaný magnetizmus a magnetické materiály
( Slovenská magnetické spoločnosť, ďalej len SMAGs)
Termín: 7.11.2017 ( utorok)
Čas: 15.00
Miesto: Sieň elektrických výbojov STM
Určené pre: vedenie a členov spoločnosti SMAGs, odborných pracovníkov STM a širokú verejnosť
Program:
- Otvorenie a privítanie vedenia STM a významných hostí SMAGs
- vedenie STM- Ing. Eugen Labanič - gen. riaditeľ
Mgr. Zuzana Šullová – námestník pre odbornú činnosť
- za SMAGs: prof. RNDr. Rastislav VARGA, DrSc. (predseda)
doc. RNDr. Ján ZIMAN, CSc (1. Podpredseda)
Ing. Pavol LIPOVSKÝ, PhD. (Tajomník)
Ing. Katarína DRAGANOVÁ, PhD. (Hospodár)
doc. RNDr. Ján FÜZER, PhD. (Člen Výkonného výboru)
Ing. RNDr. Jozef ONUFER, PhD. (Člen Výkonného výboru)
- Príhovor STM (vedenie STM- Ing. Eugen Labanič, pár slov o spolupráci)
- Príhovor SMAGs ( prof. Varga)
- Prednáška spojená s prezentáciou – „ Košice a FYZIKA“ (Mgr. Ďuricová – kurátorka referátu fyziky)
- Vyhlásenie výsledkov súťaže o Jedlíkovu cenu ( SMAGs)
- Prezentácie troch víťazných prác
Buď silný!
19.10.2017 sa v Prednáškovej sále v Košiciach uskutočnil spomienkový večer na plk. Noriho Harela, jedného z legendárnych zakladateľov I.A.F., s názvom „Buď silný!“
Organizátormi večera boli maliarka Katarína Zemková, Ambasáda Štátu Izrael a Slovenské technické múzeum.
O Kataríne Zemkovej viac tu:
http://www.katarinazemkova.sk/en/
PÚŤ DO SANTIAGO DE COMPOSTELA
- výstava fotografií Svätojakubskej cesty
Pri príležitosti Dní španielskej kultúry vás pozývame na výstavu fotografií Púť do Santiago de Compostela.
Termín: od 2. októbra do odvolania. Ste srdečne vítaní.
Výstava vzniká ako sprievodné podujatie obnovenia a posvätenia Svätojakubskej cesty prechádzajúcej cez Košice. Táto výstava je o pomalosti. Emóciu, spojenú so spomalením, by Vám malo sprostredkovať 20 autorov na zhruba tridsiatke fotografií. Sú to fotografie ľudí, ktorí denne prešli okolo 40 km. Chôdza a spomalenie presunu z bodu A do bodu B , Vám umožní vidieť veci, okolo ktorých by ste inak prefrčali vlakom, autom či lietadlom bez povšimnutia. Princíp výberu diel bol jednoduchý, každý mal zo svojej tisícky fotografií vybrať jednu a napísať k nej krátky text, prečo práve túto.
SVETOVÝ KOZMICKÝ TÝŽDEŇ 2017
Jozef Maliňák
Usporiadatelia: Ing. arch. Jozef Maliňák, Spolok architektov Slovenska a STM Košice
Ing. arch. Jozef Maliňák (*1937) je považovaný za najvýznamnejšieho predstaviteľa interiérovej architektúry na východnom Slovensku. Výstava, ktorú realizuje Spolok architektov Slovenska a Slovenské technické múzeum v Košiciach je poctou jeho tvorbe, jeho nezlomnej vôle, jeho snahe o spoluprácu i keď stále bol humorne-nekompromisný individualista.
,,Keď sa povie Poledniak"
Veríme, že téma slávnej továrne a značky „Poledniakovej fabriky“, ktorá položila pevné základy strojárskej výrobe, zaujme návštevníkov a pripomenie tak jednu z významných etáp technickej histórie mesta Košice i regiónu východného Slovenska
Výstava potrvá do 30. septembra 2017.
LÉGIOVLAK
Stanica v Košiciach je celkovo 26. zastávkou legionárskeho vlaku pri jeho tohtoročnom putovaní, a zároveň šiestou zastávkou tohtoročnej cesty po mestách Slovenskej republiky. Sprístupnenie Légiovlaku sa uskutoční v utorok 22. augusta o 10:00 hod. za prítomnosti množstva vzácnych hostí. Širokej verejnosti bude Légiovlak v Košiciach sprístupnený zadarmo až do nedele 3. septembra. Vo všedných dňoch od 8:00 - 18:00 hod. a cez víkendy od 9:00 - 19:00 hod.
Légiovlak sa skladá z 13 zrekonštruovaných vagónov, ktoré predstavujú vojenský vlak. Týmito vlakmi sa desaťtisíc čs. legionárov prepravilo v rokoch 1918–1920 naprieč Ruskom po Transsibírskej magistrále a prejazd si často museli vynútiť bojom s bolševikmi. Súprava vlaku sa skladá z vozňa poľnej pošty, teplušky, plukovnej predajne, ubytovacieho, filmového, dielenského, krajčírskeho, zdravotníckeho, štábneho, veliteľského, obrneného a dvoch plošinových vozňov.
Vo všetkých vozňoch bude na návštevníkov čakať verná rekonštrukcia vybavenia, legionári v dobových kostýmoch, ale tiež originálne exponáty a niekoľko stoviek fotografií na paneloch mapujúcich históriu čs. légií.
O ŠŤASTÍ II.
Ivan Marchuk
Výstava obrazov v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach
Ivan Marchuk – žijúca legenda ukrajinského
umenia. Umelec Ukrajiny a génius moderného
umenia.
Trvanie výstavy: 15.júna – 23.7.2017
Z trópov Ázie až k ľadovcom Islandu
usporiadateľ: Daniel Sedlák
termín: 1. jún – 30. jún 2017
Charakteristika výstavy : Od Balijských ryžových terás k stratovulkánom až po ľadovce Islandu. Výstavu bude tvoriť výber krajinárskych fotografií z ciest po Indonézii, Číne, Maroku, Islande a Európy vrátane Slovenska. Autor sa zameriava na veľkoformátovú fotografiu, plnou najjemnejších detailov v snahe sprostredkovať divákovi pohľady do exotických miest a navodiť v ňom pocit osobnej účasti na expedícii.
"ART DESIGN"
MLYNY A MLYNČEKY
RUDOLF SCHUSTER - ŠTYRI GENERÁCIE SCHUSTEROVCOV CEZ VNÚTROZEMIE BRAZÍLIE.
výstava fotografií prezidenta
Výstava potrvá od 17. mája do 16. júna 2017.
Otvorenie výstavy: 16. mája o 16.00 hod. (Pre pozvaných účastníkov a zástupcov médií)
Legendárnou „Klobásou“ na veľkonočný výlet do Budimíra
Plánujete si Veľkú noc nejako ozvláštniť? Čo takto vydať sa na nevšedný veľkonočný výlet historickým autobusom za krásami malebnej obce Budimír, vzdialenej iba 11 km od Košíc?
Občianske združenie Veterany.eu spoločne s Veterán busom Diamant a obcou Budimír pripravilo nevšednú jazdu legendárnym historickým autobusom Škoda 706 RTO. Dodnes populárny autobus je pre svoj nezameniteľný tvar, ktorý je dielom českého dizajnéra Otakara Diblíka, prezývaný „Uhorka“, „Vajíčko“, alebo aj „Klobása“.
Mnohí, najmä starší si ho pamätajú ešte z pravidelnej prevádzky, kedy nezriedka za sebou ťahal vlečku. Jazdu týmto autobusovým veteránom si môžete vychutnať už v sobotu 15. apríla, kedy sa o 8:30 vydá z košickej autobusovej stanice priamo do Budimíra, obce preslávenej svojím kaštieľom, s múzeom historických hodín a to za zvýhodnené vstupné 50 centov.
Na pláne však nie je iba návšteva tejto pýchy obce, ale aj iných pamätihodností – kaplnky, parku a kaštieľa na Paradnim dvore, kostola sv. Povýšenia kríža a čerešničkou na torte bude návšteva 300-ročného želiarskeho domu. Keďže sa akcia uskutoční počas Veľkej noci, bude prichystané aj veľkonočné prekvapenie.
„Nápad na takúto akciu vznikol počas účasti na niekoľkých železničných akciách organizovaných košickým Klubom historických koľajových vozidiel, ktorý už dlhé roky robí výlety historickým motorovým vlakom do zaujímavých lokalít, kam nezriedka vedú trate, po ktorých osobné vlaky dnes už nepremávajú. V podobnom duchu bratislavská sekcia nášho združenia pripravila a usporiadala jazdy motorovým vlakom do Brezovej pod Bradlom, kam sa vlak pod našou vlajkou vydal už pred dvoma rokmi 25. júla pri príležitosti 135. výročia narodenia gen. Milana Rastislava Štefánika a na základe úspechu tejto akcie sme v tom v nasledujúcom roku pokračovali.“ uviedol člen združenia Tomáš Halža, „Keďže záber nášho združenia nezahŕňa len vlaky, rozhodli sme sa tento rok usporiadať okrem železničných aj autobusové akcie a to preto, lebo široká verejnosť má len málokedy možnosť previezť sa historickým autobusom. Na prvú z nich sme si vybrali práve Budimír a to nielen pre kaštieľ.“
Pre tých, ktorí sa boja, že počas prehliadky vyhladnú, máme prichystaný výborný obed v miestnom penzióne. Cena za obed je zarátaná v cene cestovného lístka, takže cestujúci za obed nebudú musieť nič doplácať, navyše majú možnosť výberu z dvoh menu. Fanúšikovia historických autobusov i obyvatelia obce Budimír si prídu na svoje počas dvoch okružných jázd, počas ktorej uvidia širšie okolie Budimíra. Späť do Košíc sa autobus poberie o 15:00 spred penziónu.
Ceny lístkov sa pohybujú od 8€ za najlacnejší lístok pre deti, resp. dôchodcov a ZŤP cez 10€ pre dospelé osoby až po 25€ za rodinný lístok. Okružné jazdy majú osobitné jednotné cestovné 2€. Nakoľko autobus má obmedzený počet miest, organizátori odporúčajú rezervovať sa na stránke www.veterany.eu alebo cez e-mail. Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi. Na jej zobrazenie musíte mať zapnutý JavaScript.. Rezervácia je zvýhodnená aj nižšími cenami lístkov.
FAREBNÝ ŽIVOT
autor obrazov: Vasiľ Bobita
Výstava ponúka 35 obrazov opisujúcich lyrický a zároveň hlboký vzťah autora k prírode i životu. Autor kombinuje a spája rôzne výtvarné smery. Vo svojej tvorbe používa hlavne teplé farby, inšpiruje sa prírodou. Vyhýba sa detailom, drobnokresbe.
Pekná/Hezká architektúra 2017
Termín konania: 21. 3. – 9.4.2017
Vernisáž: 21. 3 o 16.30 hod.
Miesto konania: Slovenské technické múzeum, Hlavná 88, Košice
Výstava architektonických projektov - Pekná / Hezká architektúra - zavíta od 21. marca do 9. apríla 2017 do Slovenského technického múzea v Košiciach. Predstaví projekty Lorinčík Háje v Košiciach a Sky Barrandov v Prahe. Lorinčík Háje z dielne architektov Beňuška&Topinka architekti a Sky Barrandov z ateliéru veľmi známej architektky Evy Jiřičnej . Pôjde o celkovo štyridsaťtri postrov. Celú výstavu zastrešuje holandský investor CERE Invest. Investor pôsobiaci v oblasti nehnuteľností operuje predovšetkým v strednej a východnej Európe, kde vďaka jeho kapitálu vznikajú zaujímavé architektonické projekty. Medzi tieto unikátne projekty patria aj už zmienené Sky Barrandov či Lorinčík Háje. Spoločnosť CERE Invest mimo rámec projektu na vlastné náklady vybuduje severnú prístupovú cestu dlhú 340 metrov a širokú 13 metrov v celkovej suma približne 600 000 €. Developerom je spoločnosť Conti Development zo skupiny Conti Real, ktorá už realizovala niekoľko rezidenčných projektov. Dôraz kladú na výnimočné lokality, zdravé a kvalitné bývanie, úsporu energií a v neposlednom rade na zaujímavú architektúru. Všetky tieto vlastnosti, na ktorých si spoločnosť Conti Development zakladá, má, samozrejme, aj rezidenčný projekt Lorinčík Háje, ktorý je od centra Košíc vzdialený iba 10 minút autom. Obytný park ponúka rozmanité formy bývania, a to radové domy, viladomy s výťahmi či nízkopodlažné bytové domy. V rámci projektu je plánovaná aj výstavba komerčných priestorov, ktorá dotvára kompletnú občiansku vybavenosť v danej lokalite. Súčasťou budú kaviarne, reštaurácia, pošta, banka, obchody, ambulancia a mnoho iného. Aj vďaka námestiu s množstvom zelene a fontánou nájdu obyvatelia priestor na kvalitný oddych. Keďže tento projekt je obklopený prírodou, ponúka dostatok možností na trávenie voľného času. Do Lorinčíka jazdí pravidelná linka MHD a navyše sú na území pripravovaného projektu projektované dve zastávky MHD. Obytný park v sebe spája všetko, čo obyvatelia v treťom tisícročí potrebujú. Aj pri projekte Sky Barrandov niet pochýb o jeho jedinečnosti. Získal cenu absolútneho víťaza Realitného projektu roku 2015 v Českej republike. Pochádza z dielne svetoznámej architektky Evy Jiřičnej a ide o vysoko energeticky úsporný projekt. Jedinečný je aj panoramatický výhľad na Prahu z väčšiny bytov či vysoký štandard, ktorý ponúka. Veľkosti jednotlivých bytov sú od 48 m2až do 126 m2, takže na svoje si prídu milovníci útulných, ale aj veľkorysých priestorov. Celý projekt je navrhnutý ako uzavretý areál s veľkým dôrazom na bezpečnosť a aj to je jedna z jeho výhod.
Viac informácii o jednotlivých projektoch sa záujemcovia dozvedia na výstave.
JARNÉ PRÁZDNINY
V PLANETÁRIU
15 najjasnejších hviezd na oblohe
- cieľom programu je ukázať návštevníkom 15 najjasnejších hviezd na severnej oblohe, povedať ich názvy – prípadne ich slovenský preklad, popísať ich veľkosť, jasnosť, farebnosť, vzdialenosť do nás vo svetelných rokoch, v akom súhvezdí ležia; popísať, kedy ich môžeme na oblohe hľadať (jarná, letná, jesenná, zimná obloha) a na ktorej časti oblohy, povedať základné informácie o živote hviezdy.
Jarná rovnodennosť v planetáriu
- cieľom programu je ukázať návštevníkom pomyselné krivky na oblohe → rovník a ekliptiku, ich priesečník → bod jarnej, resp. jesennej rovnodennosti, ukázať na oblohe, v ktorých súhvezdiach sa skutočne nachádzajú, naznačiť jav zvaný precesia, platónsky rok, čo ho zapríčiňuje, ako sa prejavuje; venovať sa budeme aj jarnej oblohe, ukážeme si tzv. jarný trojuholník.