2013

Výstava súčasného dizajnu z Rakúska v STM Košice

 

Pod názvom Prints, Products & Projects – Austrian Design sa v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach od 11. 12. 2013 do 12. 1. 2014 uskutoční prierezová výstava, predstavujúca súčasnú dizajnérsku tvorbu rakúskych autorov a výrobcov. Návštevníci sa budú môcť na výstave oboznámiť s takmer 70 exponátmi – trojdimenzionálnymi produktmi, ilustráciami či prácami z oblasti komunikačného dizajnu. Všetky predstavené dizajny získali ocenenia v národných súťažiach produktového dizajnu Austrina National Design Prize a grafického dizajnu Joseph Binder Award, alebo uspeli na prestížnych medzinárodných fórach. Vynikajúce práce rakúskych dizajnérov vo forme reálnych výrobkov i kreatívnych projektov sú na výstave zoskupené v troch tematických sekciách a predstavené prostredníctvom rôznych médií, vrátane viacerých krátkych projekcií a filmov.
Výstavu, ktorá zaujme odborné publikum i širšiu verejnosť, pripravili profesionálne združenie rakúskych dizajnérov Design Austria spolu s Centrom súčasnej architektúry ARCHA matériO Bratislava. STM v Košiciach poskytlo výstave atraktívne priestory prízemia na Hlavnej ulici 88 v Košiciach. „Cieľom výstavy je priblížiť publiku EHMK 2013 v Košiciach pestrosť a invenčnosť, ale predovšetkým kreatívny a ekonomický potenciál súčasného rakúskeho dizajnu,“ uviedla k zámeru organizátorov architektka Ľubica Fábri, riaditeľka Centra ARCHA matériO.

Výstava potrvá od 11. 12. 2013 do 12.1. 2014

súčasný dizajn súčasný dizajn súčasný dizajn súčasný dizajn súčasný dizajn súčasný dizajn súčasný dizajn

 

Legenda Merkur

 

Kovovú stavebnicu Merkur poznajú celé generácie nielen z jej rodného Československa, ale takmer z celého sveta. Všetko sa začalo v roku 1920, keď továrnik Filip Vancl založil firmu Inventor, ktorá vyrábala rovnomennú detskú stavebnicu. Boli to pliešky, ktoré sa dali spájať jednoduchým systémom háčikov a pripomínali miniatúrne lešenie. Stala sa predchodcom legendárnej stavebnice. V roku 1925 začali vyrábať Merkur, ako je známy dnes. Jednotlivé dieliky boli farbené autolakom, čo bola tiež novinka, keďže jej predchodca Inventor farbený nebol. Zaujímavé je, že rozmery súčiastok zostali dodnes zachované, stavebnica je kompatibilná, takže pri montovaní nie je problém Merkur z roku 1925 doplniť dielikmi z roku 2008. Menili sa iba obrázky na kartónovej škatuli a, samozrejme, pribúdali nové typy dielikov, súčiastok a nové varianty stavebnice.

Stavebnica Merkur má aj v dnešnej dobe, keď majú deti k dispozícii plastové stavebnice, stále svojich skalných priaznivcov. Po veľkom boome z tridsiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia zažíva Merkur svoje tretie znovuzrodenie. Ľudia sa totiž z nostalgických ale aj praktických dôvodov začínajú vracať ku klasickým hračkám. Dokonca po štyridsiatich rokoch obnovili aj výrobu elektrických kovových vláčikov.

Nadšencov pre renesanciu Merkura pribúda nielen medzi pamätníkmi ale aj mladšou generáciou. Popri stálej expozícii firemného múzea v Polici nad Mětují, už niekoľko rokov putuje súbežne viac kolekcií výstav po celej Českej i Slovenskej republike. Neraz sa stáva, že na týchto akciách sú najviac vo vytržení oteckovia a dedkovia, ktorým sa vracajú pocity z detstva. Stavebnica aj dnes, už s úctyhodne dlhou tradíciou je stále „v kurze“.

Nadšencov stavebnice je určite mnoho, medzi nimi však nepochybne vyniká pán Jiří Mládek z Kyškovic, ktorý pripravil kolekciu aj pre výstavu v Košiciach, kde modelári rôznych technických zameraní majú svoje domovské právo. Poznávacím znamením „merkuráckych“ modelov Jiřího Mládka sú čierne skrutky a matice. Medzi jeho modelmi môžete nájsť množstvo dopravných strojov a zariadení, svietiaci model parnej lokomotívy, mostové žeriavy, ale aj fiktívnu vzducholoď z verneoviek, či najrôznejšie automobily. Pre výstavu v Košiciach si špeciálne pripravil model prvého rozhlasového vysielača na Slovensku postaveného v roku 1925 v obci Haniska. Dominantou je tiež 13-metrový model bratislavského Starého mostu, ktorého originál je pre rekonštrukciu neprístupný. Súčasťou výstavy je interaktívny priestor pre najmenších návštevníkov, v ktorom si skladanie a stavanie „merkuráckych“ modelov môžu priamo na výstave vyskúšať.

Tešíme sa na stretnutie s Vami, Vašimi deťmi a ich deťmi !

Trvanie výstavy : 10.október 2013 – 5.január 2014

merkur merkur merkur merkur merkur merkur merkur merkur merkur merkur

 

Pozvanka Matica

 

Posvatny odkaz CaM Posvatny odkaz CaM Posvatny odkaz CaM Posvatny odkaz CaM Posvatny odkaz CaM

 

plagat Eged

Výstava potrvá do 30.11. 2013

gazdovsky dvor gazdovsky dvor gazdovsky dvor gazdovsky dvor

 

 

Plagat Gruzinsko

 

Metal Inspirations 2013

 

MI Pozvanka 210x100 2013 SK

11. medzinárodný workshop Metal Inspirations 2013 v Košiciach od 15. do 27.8.2013
- výstava vytvorených umeleckých diel sa uskutoční v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach, Hlavná 88, od 27.8. do 6.10.2013.

V dňoch od 15. do 27. augusta 2013 sa v Košiciach koná v poradí už jedenásty ročník medzinárodného workshopu Metal Inspirations 2013. Tieto workshopy tradične organizuje Katedra dizajnu Fakulty umení TU v Košiciach v spolupráci s U. S. Steel Košice a so Strednou odbornou školou Košice-Šaca. V tomto roku je workshop organizovaný aj v rámci programu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 a osláv 15. výročia založenia Fakulty umení TU v Košiciach. Workshopu sa zúčastňuje 24 študentov a pedagógov dizajnérskych škôl, a to z TH Wismar, Nemecko, z Obuda-University Budapest, Maďarsko, z GCU Glasgow, Škótsko, z VUT Brno, z STU Bratislava a z TU v Košiciach. Účastníci workshopu v dielňach SOŠ Košice-Šaca počas 7 dní realizujú svoje dizajnérske návrhy v kove, ktorý vyrába U. S. Steel, Košice, a to na tému:
„Košice – inovatívne mesto – symbióza umenia a techniky“ – malý kovový umelecký, dizajnérsky objekt (resp. maketa v mierke), symbolizujúci Košice ako multikultúrne mesto, s bohatou históriou, priemyselným, vedeckovýskumným a kultúrnym zázemím.
V pondelok 26.8.2013 o 17.00 hod. predstavia účastníci workshopu svoje umelecké diela širokej verejnosti vo výstavných priestoroch STM v Košiciach na Hlavnej ulici 88. Výstava pod názvom Metal Inspirations 2013 potrvá v STM do 6.10.2013.
Popri svojej tvorivej umeleckej práci v dielňach SOŠ Košice-Šaca sa účastníci workshopu Metal Inspirations 2013 zoznámia s historickými pamiatkami Košíc a zúčastnia sa podujatí v rámci programu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013.
Workshopy Metal Inspirations symbolizujú úspešnú spoluprácu Technickej univerzity v Košiciach s U. S. Steel Košice v špecifickej umelecko-dizajnérskej oblasti. Na ich medzinárodnom úspechu majú svoj podiel majstri odborného výcviku SOŠ Košice-Šaca. Spoločne s organizátormi workshopu vytvárajú v dielenských priestoroch školy vhodné odborné zázemie pre realizáciu dizajnérskych vízií študentov a ich pedagógov z európskych univerzít, s ktorými má TU v Košiciach partnerské vzťahy. Študenti si osobitne cenia získanie praktických technologických skúsenosti pri spracovaní kovového materiálu v rámci realizácie svojich umeleckých návrhov na workshope. Časť vytvorených diel z workshopu bude vydražené a získané finančné prostriedky budú využité na humanitárne účely.

Projekt Metal Inspirations 2013 je podporovaný spoločnosťou U. S. Steel Košice a nadáciou TU v Košiciach (SAPTU).

 

Židovské stredoveké dedičstvo mesta Erfurt

 

Pozvanka Erfurt

V nedotknutom Erfurtskom Starom meste za zachovali jedinečné dôkazy významnej židovskej komunity, od konca 11. storočia do polovice 14. storočia; Stará Synagóga, jedna z najstarších, najväčších a najviac zachovaných stredovekých synagóg, spolu so vstavaným rituálnym kúpeľom „mikve“ a svetskou budovou. Tieto zachované stavby sú doplnené množstvom originálnych objektov, ako sú náhrobky, rukopisy a celosvetovo jedinečný Erfurtský poklad. Spolu ponúkajú cenné priblíženie každodenného života židovskej komunity, rovnako ako aj spolužitie židov a kresťanov v stredovekých mestách. Na žiadnom inom mieste nie je zhromaždených toľkovýnimočných a autentických svedectiev, ktoré sú historicky späté. Erfurt je vynikajúcim príkladom ranného rozkvetu stredoeurópskej židovskej kultúry pred tým, než bol brutálne narušený vyvražďovaním „Čiernou smrťou“ v polovici 14. storočia.
Z tohto dôvodu sa mesto Erfurt snaží o zaradenie na zoznam svetového dedičstvaUnesco.
Prvoradým cieľom zaradenia je posilniť hodnotu Erfurtskej Starej Synagógy ako významnú pamiatku, ale tiež ako svedectvo o židovskom náboženstve a kultúre v Strednej Európe. Zároveň sa zameriava na plné uznanie a oceňovanie prítomnosti Židov v Európe. Od staroveku, v priebehu storočí, židovsko-kresťanské spolužitie výrazne ovplyvnilo dnešnú európsku kultúru a spoločnosť. Mesto Erfurt teda v súlade s historickou zodpovednosťou Nemecka, pripomína spoločné korene židov a kresťanov v Európe, na počesť prínosu židovských občanov v oblasti vzdelávania a ekonomiky.
Osem panelov ponúka prehľad o meste Erfurt ako takom a tiež o jednotlivých zložkách jeho jedinečného židovského dedičstva. Texty sú v hebrejčine a angličtine, s prekladom do slovenčiny, zameriavajú sa na zvyšovanie povedomia širokej
verejnosti a približujú vzťahy s vedeckou komunitou v Izraeli. Nedávne znovu objavovanie a intenzívny vedecký výskum významne rozšíril doterajšie poznatky o židovskom osídlení a kultúrnych dejinách raného a neskorého stredoveku.
Množstvo autentického architektonického dedičstva môže byť uvedené do kontextu s predchádzajúcim štádiom výskumu, vyhotoveným predovšetkým na základe písomných prameňov. Na druhej strane, materiálne svedectvo, ako sú napríklad
Erfurtské hebrejské rukopisy, vyvolali celý rad nových otázok. Pri ich riešení môžeme očakávať, že v nadchádzajúcich rokov odpovede prinesú ďalšie poznatky a pohľady na židovsko-európske dejiny.

Trvanie výstavy: 1. august - 31. august 2013

 

Bilancia 1950 - 2012

 

pozvanka Bilancia

Od 11. júla do 28. augusta 2013 bude v priestoroch Slovenského technického múzea verejnosti prístupná kolektívna výstava Združenia slovenských profesionálnych fotografov pod názvom Bilancia 1950 - 2012.
Výstava mala začiatkom roka premiéru v priestoroch Umeleckej besedy v Bratislave a teraz sa dostáva do Košíc, ktoré práve plnia čestnú funkciu hlavného európskeho mesta kultúry. Prezentuje sa tu okolo 50 členov najväčšieho fotografického združenia na Slovensku od najstarších generácii už nežijúcich fotografov po najmladšie. Vďaka svojej dlhej kontinuitnej histórii až do začiatku 50. rokov, výstava zahŕňa diela od fotografov ako Magdaléna Robinsonová, Karol Kállay, Otakar Nehera, Viliam Malík, Igor Grossmann, ale tiež od Oľgy Bleyovej, Zuzany Mináčovej, Judity Csáderovej, Ľuby Laufovej, Rudolfa Lendela, Pavla Breiera, Ľuba Stacha, Martina Marenčina, Daniela Brogyanyiho až po tie od Jany Hojstričovej, Silvie Saparovej, Ingrid Patočkovej alebo Jaroslava Žiaka.
Výstava Bilancia 1950– 2012 predovšetkým manifestuje význam a primárnu funkciu takej organizácie ako Združenie slovenských profesionálnych fotografov poskytnúť svojim členom možnosť zviditeľnenia sa na umeleckej scéne. Vďaka jeho dlhej kontinuitnej histórii a množstve členov, ktoré zastrešilo, sa táto výstava mohla stať do istej miery aj prehľadom slovenskej fotografie. Historicko-prehľadový prístup tu teda plní dvojitú úlohu. Jednak sa snaží aspoň do možnej miery rekonštruovať zabudnuté dejiny samotného združenia a nepriamo tak zároveň sleduje vývoj slovenskej fotografie. V neposlednom rade je táto výstava pokusom o novú tradíciu spoločnej aktívnej prezentácie združenia. Katalóg k výstave nemá slúžiť len ako sprievodný materiál tohoto podujatia, ale má byť reprezentačným katalógom združenia vôbec.

 

ART DIZAJN a 3D TLAČ

 

Výstava unikátnych digitálnych dizajnérskych objektov zo zahraničia, vytvorených prostredníctvom najnovších 3D tlačiarní. Výstava je doplnená o najnovšie výsledky výskumu SjF TUKE v oblasti implantátov pre biomedicínu a o dizajnérske diela študentov Fakulty umení TUKE, ktoré boli vyhotovené prostredníctvom 3D tlače.
Trvanie výstavy : do 7.7.2013

 

Hodrušské hlbiny – podzemný svet baníkov

 

Hodruzske hlbiny 1

Hodruša – Hámre je starobylá banícka obec neďaleko Banskej Štiavnice. História tunajšieho baníctva má mnoho storočnú tradíciu. Rachot strojov, klepot kladív a dunenie odstrelov, tak ako sa spieva v starej baníckej pesničke ozýva sa aj dodnes v hodrušských hlbinách, na prahu 3. tisícročia.
Dlhoročná intenzívna činnosť vytvorila v hlbinách Hodrušskej doliny nepredstaviteľne rozsiahly labyrint banských diel, často dokumentujúci vývoj banských vied. Práve uvedené skutočnosti viedli autorský kolektív v zložení Richard Kaňa, Ľubomír Lužina, Karsten Ivan, Martin Přibil, Albert Russ a Karol Šmehil k spoločnému fotografickému zdokumentovaniu časti hodrušských baní. Plody ich práce boli najskôr zužitkované v knihe „Hodruša v Zemi baníkov“ ( 2011 ), ako aj v súbore fotografií, ktorých výstava sa uskutočnila v roku 2011 v Banskej Štiavnici. Výstavu súboru týchto fotografií otvárame aj dnes v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach pri príležitosti konania 15. stretnutia európskych baníckych a hutníckych spolkov, ako aj 6. stretnutia banských miest a obcí Slovenska. Problematike fotografického dokumentovania hodrušských baní sa autorský kolektív rozhodol venovať v samostatnej knižnej publikácii „Hodrušské hlbiny – podzemný svet baníkov“, ktorú dnes pri príležitosti otvorenia tejto výstavy uvádzame do predaja.
Veríme, že ako výstava, tak aj nová kniha sa budú verejnosti páčiť.
Zdar Boh!


SALÓN DREVOSTAVIEB 2013

 

Salon drevostavieb 1

„Drevo je takmer dokonalý materiál. Ekologický a obnoviteľný a človeku veľmi blízky azda i preto, že sa rovnako ako my rodí i zaniká v prírode. Drevo v spojení s modernou architektúrou môže vytvárať jedinečnú symbiózu úžitkových a estetických kvalít. Niet pochýb, že drevu, ako dorastajúcemu materiálu a progresívnej architektúre s použitím dreva patrí budúcnosť.“

 

SALÓN DREVOSTAVIEB je nesúťažná prehliadka kvalitnej, modernej architektúry z dreva. Formou výstavy na posteroch, formou projekcie, diskusného panela a prednášok ponúka jedinečnú příležitosť zhliadnuť na jednom mieste výber toho najlepšieho, čo v tomto odbore za poslednú dobu vzniklo.

Na výstave sa predstaví 35 vybraných drevostavieb od slovenských a českých architektov, realizovaných v uplynulom roku a jedna ukážka z tvorby francúzskeho architektonického ateliéru.

Projekt organizuje od roku 2005 pražský architektonický ateliér Prodesi/Donesi. Počnúc rokom 2013 je oficiálnym spoluorganizátorom projektu Salón drevostavieb Centrum súčasnej architektúry ARCHA MatériO v Bratislave. Prehliadka má ťažisko na veľtrhu Drevostavby v Prahe, zbytok roka sa potom výstava pravidelne predstavuje i v ďalších mestách ČR. Putovná výstava sa hneď po pražskej premiére presunula aj na Slovensko.

Všetky prezentované stavby budú tiež predstavené v publikácii Ročenka drevostavieb 2012.

Spomedzi 26 prihlásených projektov zo Slovenska bolo na aktuálnu výstavu Salón drevostavieb 2013 a do Ročenky drevostavieb 2012 vybraných 7 realizácií : Rodinný dom v Brodne, Plávajúci nízkoenergetický dom, Rodinný dom v Rozhanovciach, Dom Leaf v Dubnici nad Váhom, Mobilný objekt Unimo, Dom Sokrates v Bratislave a Interiér bratislavskej galérie Art Design Project.

V dnešnej dobe populárny a čoraz aktuálnejší termín trvalo udržateľný rozvoj našiel svoj odraz aj v architektúre. Na princípoch trvalo udržateľnej výstavby sú aj stavby prezentované na výstave. Tzv. pasívne domy z prírodných materiálov a aktívne domy - enviromentálne šetrné budovy s veľmi nízkou energetickou náročnosťou sú čoraz žiadanejšie. Tieto, k životnému prostrediu šetrné stavby, harmonicky zapadajúce do prostredia spĺňajú súčasne aj estetickú kvalitu a zároveň energetické a ekologické ciele.

 

MILAN AUGUSTÍN SPOMIENKY NA POLYNÉZIU – AUTOR V STOPÁCH PAULA GAUGUINA A THORA HAYERDAHLA

 

Organizátori: Slovenské technické múzeum, Francúzska aliancia Košice, OZ Slovenská železná cesta

Autor : Milan Augustín

Pacifik bol a je obrovským kusom Oceánu, v ktorom sú tisíce ostrovov a atolov, kde sa
nachádzajú perly, ale aj iné bohatstvo. Pacifik bol časťou Zeme, kde neexistoval Boh a diali sa tam obrovské svinstvá a zloby. Americkí veľrybári, čílski ťažiari guána, ale aj plantážnici zotročovali
Polynézanov a tí umierali po stovkách. Raj plný krvi a sĺz. A roviny môjho myslenia. Hiva polynézske námorné trasy, etnogenéza domorodcov a prisťahovalcov, kultúrne kontakty a hľadanie neznámych paralel a súvislostí. A Francúzska Polynézia, prosím pozrite sa na mapu, je väčšia ako celá Európa po Ural a to je určitý fenomén geopolitického charakteru, ktorý vyvažuje aj americký vplyv na svet. Len my si to akosi neuvedomujeme.“
To je autorove vnímanie tamojšieho, tajuplného sveta, pre nás mnohokrát nepoznaného.

Milan Augustín (nar. 21. 8. 1947 v Banskej Štiavnici) po maturite na Baníckej škole pracoval najskôr v rudných baniach ako banský technik, neskôr vyštudoval vedu o umení a estetiku na FF UK v Bratislave a súkromne maliarstvo. Spočiatku sa literárne angažoval ako kultúrny publicista. Je autorom 21 kníh, pričom zážitky z ciest po Polynézii pretavil do knižnej podoby pod názvom Omyl pána Hayerdáhla (2008).

Augustínova výstava sprostredkúva návštevníkom dojmy a zážitky z návštevy exotickej Francúzskej Polynézie formou malieb a grafiky, maľovaných v poryvoch príchodu uragánu, či v mrholiacom daždi antarktického frontu.

Prečo práve Francúzska Polynézia? Rozhlasové vysielanie v časoch detstva rozhodlo o ďalšom smerovaní Milana Augustína. Čítanie z knihy Kon- tiki nórskeho moreplavca T. Hayerdahla o dobrodružnej ceste naprieč Tichým oceánom podnietilo jeho detskú zvedavosť a priviedlo ho k prvým myšlienkam na tajomný svet vzdialenej exotiky. Knižné tituly Kon-tiki a Aku- aku boli čítaním jeho mladosti. Paul Gauguin predstavuje ďalší pomyselný medzník v jeho živote. Svojou osobnosťou a výtvarnými dielami v ňom definitívne prebudil umeleckého ducha. P. Gauguin tvoril značný čas na Veľkonočných ostrovoch a tam aj zomrel a je pochovaný, Milan Augustín mu chcel vzdať hold návštevou jeho hrobu. Na dôvažok, na týchto ostrovoch viedol časť svojich astronomických pozorovaní Gen. M. R. Štefánik. To bol druhý dôvod cesty Milana Augustína na uvedené ostrovy Francúzskej Polynézie.

Milan Augustín sa v rámci histórie baníctva a hutníctva venoval tzv. Thurzovsko- Fuggerovskej medi. V 80-tych rokoch minulého storočia vytiahli v prístave Hamburg vrak lode, v ktorej boli medené platne s razidlami tohto podniku. Táto skutočnosť predstavuje svedectvo o tom, že táto meď sa vyvážala mimo Európy, konkrétne do Beninu v Afrike. O tom napísal knihu: Kovové križovatky pani histórie. Vzorky tejto medi budú súčasťou výstavy ako prepojenie na aktivity združenia Slovenská železná cesta.

Výstava sa bude konať v rámci Dní francúzskej kultúry 2013. Súčasťou vernisáže výstavy budú francúzske šansóny v podaní Márie Mašátovej, na harmonike bude sprevádzať Ján Grocký.

Výstava je autorovým vkladom, spolu s ostatnými usporiadateľmi, do kultúrneho fenoménu Košice -Európske hlavné mesto kultúry.

Augustin 60 copy Augustin 62 copy Augustin 63 copy Augustin 65 copy Augustin 84 copy Augustin 74 copy

 

Zažili sme skvelú noc 18. 5. 2013 - archív fotografií

 

Program všetkých zapojených múzeá a galérií v Košiciach

Program všetkých zapojených múzeí a galérií na Slovensku


Podrobný program:

16.30 jazda Hadimršky STM – Dolná brána - STM
17,00 sprístupnenie múzea
17.10 – 17.15 spustenie stabilky
17,30 Prezidentská limuzína tajov zbavená
17.30 Baňa – animácia, dobové fotografovanie
17.45 – 18.00 Energetika – stroje v pohybe

17.30 jazda Hadimrška STM – Dolná brána - STM
18.00 Príjazd „Hadimršky“
18.15 – 18.20 spustenie stabilky
18,30 Na kolesách, (O kolesách), (S kolesami) veselo i vážne
18,45 – 19.00 Energetika – stroje v pohybe, dobové fotografovanie, rafikovanie

18.30 jazda Hadimrška STM – Dolná brána - STM
19,00 Príjazd „Hadimršky“
19,30 Prezidentská limuzína tajov zbavená
19.30 Baňa – animácia, dobové fotografovanie, rafikovanie
19.45 – 20.00 Energetika – stroje v pohybe

19.30 jazda Hadimrška STM – Dolná brána - STM
20.00 Príjazd „Hadimršky“
20.00 rafikovanie, nebicyklovanie
20.30 Na kolesách, (O kolesách), (S kolesami) veselo i vážne
20.45 – 21.00 klasické premietanie, dobové fotografovanie

20.30 jazda Hadimrška STM – Dolná brána - STM
21.00 Príjazd „Hadimršky“
21.00 – 23.15 Premietanie na hlavnú fasádu /groteska/
21.15 Ohňová show
21.30 Na kolesách, (O kolesách), (S kolesami) veselo i vážne
21.45 – 22.00 klasické premietanie, Energetika – stroje v pohybe, Baňa - animácia

22.00 Ohňová show
22.15 – 22.45 klasické premietanie
22.30 – 22.50 Energetika – stroje v pohybe

23,00 Ohňová show
23.10 – 23.30 klasické premietanie
23.30 – 23.45 Baňa – animácia
Energetika – stroje v pohybe
------------------
17.00 - 24.00
modelová železnička
voľná prehliadka historických vozidiel, motocyklov, bicyklov
voľná prehliadka expozícií Hutníctvo, Umelecké úžitkové predmety z kovov, Umelecké kováčstvo, Baňa, Energetika

Zmena programu vyhradená!

Noc múzeí - pripravili sme pre Vás program o histórii dopravy. V planetáriu a Sieni elektrických výbojov Vás radi privítame inokedy.

 

POHĽAD NA PRIEMYSELNÚ OSTRAVU

 

Plagat Ostrava

Autor : Kolektív Ostravského múzea

Trvanie výstavy: 4.apríl – 5. máj 2013

Slovenské technické múzeum v nadchádzajúcich dňoch víta a širokej verejnosti ponúka výstavu Pohľad na priemyselnú Ostravu. Samotný názov odhaľuje odkiaľ pochádza a čo na nej návštevník môže hľadať a obdivovať. Výstava je kolektívnym dielom zamestnancov Ostravského múzea, ktorí v rámci svojich zbierkových fondov vypátrali návštevnícky atraktívne exponáty z oblasti techniky.

Oblasť Ostravy a Karvinej je známa ako „hornická oblast havířů“ (banská oblasť baníkov). V samotnej Ostrave sa skončilo s ťažbou v druhej polovici minulého storočia, avšak zostalo po nej niekoľko technických pamiatok pripomínajúcich nám túto éru.

Výstava prezentuje Ostravské múzeum, ktoré bolo dlhé roky jediným múzeom v Ostrave. Zameriavalo sa na mapovanie histórie, prírodné a spoločenské pomery Ostravska, ako aj Ostravsko-karvinský revír. Toto zameranie zahŕňalo aj priemysel, najmä baníctvo. Vo svojich zbierkach majú banícke náradie, dýchacie a meracie prístroje, zástavy, knihy, mapy a v neposlednom rade unikátnu zbierku historických baníckych máp, ktorú môžeme označiť ako jednu z najlepších v strednej Európe. Na výstave je prezentovaná aj časť z rozsiahlej zbierky malieb a kresieb s grafikami, ktoré predstavujú pohľad na priemyselnú Ostravu v období 50-tych rokov 19. storočia až po 70-te roky 20.storočia. Veduty nám ponúkajú historický pohľad na mestá, ktoré tak môžeme vidieť v odlišnom svetle. Táto tematika je návštevnícky atraktívna pre odborníkov, ako aj laickú verejnosť a mnohokrát oslovila zamestnancov veľkých ostravských podnikov.

Najatraktívnejšie sú nepochybne modely banských vozíkov, prezentované v rôznych veľkostiach.

Tu vyvstáva otázka či existuje múzeum s takým veľkým množstvom modelov tohto druhu, akým disponuje Ostravské múzeum.

Pozornosť návštevníka však istotne upúta aj triptych Priemyselné Vítkovice z roku 1922, ktorého autorom je niekdajší zamestnanec Vítkovických železiarní Jozef V. Kratochvíl. Triptych ponúka ucelený pohľad na celý areál jedného z najväčších českých priemyselných koncernov.

Výstava bola pripravená špeciálne pre Slovenské technické múzeum ako výsledok dlhoročných nadštandardných vzťahov. Následne bude putovať ďalej a pripomenie historickú priemyselnú Ostravu aj v ďalších partnerských múzeách Ostravského múzea.

Na vernisáži výstavy zaspieva Ľudmila Benková moravské ľudové piesne, sprevádzané gitarou.

003004005007006

 

(ne)ZABUDNUTÍ

 

nadova A3 vysatava spravodlivi A4

„Ak zachrániš čo i len jeden život, akoby si zachránil celý svet“ , hovorí židovské príslovie.

A práve zmienené príslovie je základným motívom výstavy (NE)ZABUDNUTÍ (osudy ľudí, osobné hrdinstvá), ktorá bude v nadchádzajúcich dňoch prezentovaná v priestoroch Slovenského technického múzea.

Výstava prináša širokej verejnosti informácie o osudoch i hrdinstvách ľudí, ktorí vystavili svoje životy, ako aj životy svojich najbližších nebezpečenstvu, aby zachránili židovských spoluobčanov v dramatických rokoch ich prenasledovania a deportácií.

Je výsledkom spolupráce autorov Anny Nagyovej a Petra Borzu s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave a potomkami ocenených titulom Spravodlivý medzi národmi.

Výstava disponuje 16-timi panelmi popisujúcimi dramatické hrdinské príbehy záchrancov, odohrávajúce sa na území východného Slovenska. Ponúka chronologický prehľad hlavných udalostí spojených s týmto obdobím, ako aj priblíženie titulu Spravodlivý medzi národmi, udeľovaného štátom Izrael. Výstava sa koncepčne i výtvarne nesie v duchu kontrastu ľudského dobra a zla. Dobra – pomoci záchrancov a zla – toho, čo by prenasledovaných Židov čakalo, ak by sa im nedostalo pomoci. Jednou z osobností prezentovaných na výstave je biskup Gojdič, otvorene protestujúci proti deportáciám, ktorý zachránil desiatky slovenských Židov. Okrem neho sú prezentovaní nemenej významní záchrancovia- obyčajní ľudia, veľakrát žijúci vo veľkej chudobe, za to však odhodlaní ochrániť nevinných pred zverstvami druhej svetovej vojny.

Kompletný zoznam ocenených by sme ťažko získali. Niekedy sú ich mená i priezviská nesprávne a nedá sa ani lokalizovať miesto záchrany. Plynúci čas zastrel mená záchrancov i zachránených, a tým znemožnil vytvoriť ucelenú mozaiku vtedajších udalostí. Na naliehanie zachránených sa niekoľko príbehov záchrany, vďaka udelenia titulu „Spravodlivý medzi národmi“ zachovalo.

Výstava zachytáva aj tieto emotívne príbehy : napríklad Márie Lampartovej zo Starej Ľubovne, matky šiestich detí, ktorá sa napriek svojej chudobe podelila s ukrývajúcimi Traurigovcami s obživou i strachom. Manželia Pavlíkovci z Danišoviec ukrývali rodinu Gelettyovcov, napriek tomu, že to bolo psychicky veľmi náročné. Svatuškovci z Humenného ukrývali v podzemnej skrýši pod dlážkou svojej kuchyne Davidovičovcov. Hrdinským činom bola záchrana štvormesačnej Marianny, ktorú Elisabeth Stephanyová, opatrovateľka v rodine doktora Fridricha v Košiciach pred deportáciou sústredených v gete, v košíku v ktorom im prinášala jedlo, ju vyniesla z geta von.

Od desivých udalostí spojených s holokaustom síce uplynulo viac ako 70 rokov, je však na mieste si stále pripomínať, že aj v temných časoch ľudských dejín, ľudia nestratili svoju tvár a podstatu a odvážili sa vzoprieť svojmu strachu a vtedajšiemu systému.

Súčasťou výstavy je premietanie filmu pod názvom TODA- Ďakujem. Film opisuje silu jednoty ľudí, ktorá zachránila ľudský život napriek vplyvu doby, okolia a politických pomerov.

Výstava potrvá do 7.apríla 2013

 

SVET MODELOV

 

Plagat final modely

Modelárstvo je technická oblasť, ktorá sa zaoberá zhotovovaním trojrozmerných modelov rozličných objektov, stavieb, výrobných liniek, dopravných prostriedkov v automobilovom, lodnom, alebo leteckom priemysle - v týchto oblastiach je modelárstvo súčasťou dizajnérstva. Ale modelárstvo môže byť aj náplňou života ako záujmovo technická disciplína, ako forma zmysluplnej činnosti. V Slovenskom technickom múzeu obe tieto disciplíny majú svoje významné zastúpenie a sú často prezentované na výstavách. Dnes otvárame výstavu Svet modelov, ktorá poskytuje ucelený obraz o modelárstve ako súčasti záujmovo – športovej a technickej činnosti. Vybraných vyše 330 modelov dokumentuje 6 modelárskych odborností v celom priereze jednotlivých súťažných disciplín a kategórií, pričom sú dodržané športové a súťažné pravidlá modelárstva. Svedčí o tom množstvo vystavených trofejí , ocenení a úspechov, ktoré členovia Model klubu VSŽ počas svojej 40 ročnej existencie získali. Táto výstava, podľa vyjadrení zanietených autorov, ktorí svoje modely zapožičali, predstavuje to najlepšie z oblasti modelárstva na Slovensku. Návštevník tu nájde unikátne modely a ich doplnky z oblasti leteckého, lodného, raketového, automobilového, plastikového a železničného modelárstva. Veríme, že výstava svojím zameraním vzbudí záujem o túto technickú disciplínu a nájde mnoho obdivovateľov, či už rádiom ovládaných makiet lietadiel, vetroňov, plachetníc alebo historických lodí, vláčikov a železníc. Ich čaru určite podľahne množstvo najmä mladých návštevníkov.Výstava je aktivitou košických modelárov a ich príspevkom svojmu mestu pri príležitosti Košice – EHMK 2013.
Trvanie výstavy: 24.1.2013 – 15.3.2013 Vstupné: 1€