2015

 

 

AKO TO VIDÍM
Miloslav Dvorák

 

MUDr. Miloslav Dvorák, PhD. sa narodil 11.2.1954 v Nitre, maturoval na Strednej všeobecnej vzdelávacej škole a po jej ukončení študoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pod jeho vedením sa Neurologické oddelenie v Levoči vyprofilovalo na pracovisko so zameraním na vertebrologickú problematiku s modernými diagnostickými a liečebnými postupmi ochorení driekovej a krčnej chrbtice. Od apríla 2007 pracuje ako primár na modernom Neurologickom oddelení v Spišskej Novej Vsi. Svoje poznatky odovzdával aj študentom Katolíckej univerzity, kde prednášal neurológiu.

Postupom času začal u seba objavovať a rozvíjať umelecké cítenie, vyrezával rôzne figúrky z lipového dreva, neskôr ich začal kolorovať. Napokon vzal olejové farby, plátna a štetce a dal sa na maľovanie. Nikdy namaľované nekorigoval, lebo to prvé, čo dal na plátno, vychádzalo z neho. Svoje obrazy vystavuje vďaka jeho priateľom a vyznávačom umenia, na rôznych miestach doma a v zahraničí.

Zameriava sa na svet okolo seba, živú aj neživú krásu. Inšpirujú ho miesta, ktoré navštívil, vlastné zážitky i vnútorné pocity. Nebojí sa sýtosti farieb, ani ich kombinácií, stavia na kultivovanej farebnosti, ktorá vyznieva poeticky. Jeho obrazy sú pestré, vyžarujúce pozitívnu energiu, inokedy striedmo svieže či smutne dramatické, citlivo zachytávajúce jeho bohatý vnútorný svet. Pôsobia hravo a sugestívne, vyjadrujú jeho životnú filozofiu a intímnu atmosféru kompozície. V tvorbe posledného obdobia dominuje farebnosť bez znakov maliarskeho technikárčenia.

Trvanie výstavy: 14.8.- 6.9.2015 Usporiadateľ: MUDr. Miloslav Dvorák, PhD. , STM Košice

001cf 002cf 003cf 004cf 006cf 007cf 008cf 009cf 010cf 011cf 012cf 013cf 014cf 015cf 016cf 017cf 019cf 020cf 021cf 022cf 023cf 024cf 025cf

 

Tam, kde znie “sì”

 

výstava je predĺžená do 7.9.2015

Cestovanie po talianskom jazyku je názov výstavy o histórii talianskeho jazyka. Vo svojich aspektoch ilustruje vývoj talianskeho jazyka v priebehu storočí: od vzťahu s latinčinou po vzťah s veľkými modernými kultúrnymi jazykmi, od úzkej spätosti s literatúrou až po využitie vo filme, v hudbe a v umení. Jazyk nežije len v knihách, ale tak včera ako aj dnes sprevádza každý moment každodenného života. Výstava odráža túto rôznorodosť: starobylé kódexy, dokumentárne filmy, interaktívne hry umožňujú viacstupňové čítanie, vychádzajúc pritom v ústrety očakávaniam rôzneho publika. Využívajú sa tu rozličné muzeálne techniky: od tradičného panelu s písaným textom po reprezentatívne dokumenty najdôležitejších linguistických svedectiev (v originály alebo kópii), až po systém audiovizuálnych ukážok a informatické terminály. Multimediálny materiál je doplnený aj o originálny (dokumenty, texty, predmety spojené s danými témami), individuálne určený a umiestnený v príslušných vitrínach.

1. SEKCIA: Taliančina a jej história

2. SEKCIA: Taliančina a iné jazyky

3. SEKCIA: Taliančina mimo Talianska

 

EMPATIA / Adriana Andrejková - Szekeressová

 

Výstava je predĺžená do konca augusta.

Miesto konania: SLOVENSKÉ TECHNICKÉ MÚZEUM, Hlavná 88, Košice

Výstava je venovaná rodine autorky, jej manželovi, synovi Samkovi, mamám. Je poďakovaním za lásku. „Láska a potreba vyjadrovať ju výtvarne, prostredníctvom jedného z najstarších materiálov – dreva je jej poslaním. Poslanie môžeme získať, ale Adriana sa s ním narodila. Je jej súčasťou. Drevo ako materiál ju fascinuje od samého začiatku. V každom kuse hmoty už vopred spoznáva jeho obsah, ktorý postupne prácne konkretizuje. Vytvára novú priestorovú skutočnosť, prostredníctvom ktorej prezentuje vnútorné faktory , t.j. obsah svojho vnútorného sveta sprístupňuje iným. Ten je naplnený láskou nielen k svojim najbližším, k svojej rodine, ale životu ako takému, ktorý nás formuje a determinuje naše konanie a postoje.

Artefakty Adriany Andrejkovej Szekeressovej sú vytvorené z ušľachtilých drevín ako orech, čerešňa, marhuľa, ktorých povrchová úprava a farebnosť dotvára formu, ktorá vychádza z prirodzenej hmoty stromu, či jeho nálezových fragmentov. Tvary sú ušľachtilé, oblé, strieda konkávne a konvexné línie doplnené priehľadom do priestoru, čím vzniká pri inštalácii diela súhra s exteriérom. Lepšie povedané exteriér sa stáva súčasťou diela. Dokonalá povrchová finalizácia objavuje dekoratívne možnosti materiálu, ktorý svetelné hodnoty takto získané opäť zúžitkuváva v prospech kompozície.

Mimoriadnym prínosom diela Adriany Andrejkovej Szekeressovej je možnosť haptickej komunikácie s ním, čím bezprostredne nadväzuje na dielo Márie Bartuszovej, ktorá svoje diela vytvárala pre bezprostredný dotyk diváka, predovšetkým zrakovo postihnutých detí.

Adriana Andrejková je z mála výtvarníkov, ktorí chcú, aby sa ich diela niekto bezprostredne dotýkal a dotváral ho svojou energiou. To je línia, v ktorej mladá výtvarníčka by mala pokračovať a rozvíjať ju. Poskytuje obrovský priestor invencii tvorcu i diváka.“

Kurátorka výstavy: Gabriela Haščáková Vizdalová.

Trvanie výstavy: 22.5. - 21.6. 2015

Empatia Empatia Empatia Empatia Empatia Empatia Empatia

 

NÁVRATY

 

Na výstave s názvom Návraty predstaví olejomaľby inšpirované soľnobanskou paličkovanou čipkou popredná slovenská výtvarníčka Anna Hausová. Výstava potrvá od 15. 6. do 31. 8. 2015 v Relaxačnom centre Kryštál v Prešove. Svoju aktuálnu textilnú tvorbu predstaví v rámci sprievodných podujatí Jana Frajkorová, organizátorka festivalu.

 

 Arteterapia v obrazoch

 

Interaktívna výstava zameraná na získavanie skúseností a poznávanie samého seba v procese arteterapie pôsobiacej na harmonizáciu a integráciu osobnosti. Nezisková organizácia Facilitas n.o. predstaví jeden z mnohých zložitých prístupov riešenia krízových situácií a to arteterapiu – ako liečbu i ako nástroj sebapoznávania a osobného rozvoja každého z nás výtvarným umením. Nájdete tu diela samotných arteterapeutov, výtvarné práce mnohých, ktorým arteterapia zmiernila alebo zmierňuje či rieši alebo vyriešila ich krízové obdobia ako i diela sympatizujúcich umelcov.

Pre každého sú na tejto výstave pripravené aktivity umožňujúce vlastný zážitok z arteterapie prezentované osobne odborníkmi s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti špecializovaného sociálneho poradenstva orientovaných na arteterapeutické techniky a to denne podľa tohto programu :

  • Vlastná tvorba
  • Edukácie
  • Workshopy ( 10, 00 - 11,30 ; 14,00 - 15,30 )

- Autoportrét

- Erb

- Dom

- Rodinná koláž

- Cesta

- Strom

- Voľná kresba

- Spontánna kresba

- Životné etapy

- Empatia

Výstavu otvorí dňa 9.7.2015 o 14.00 prof. MUDr. Jozef Kafka DrSC, nositeľ štátneho vyznamenania Radu Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj vedy, vysokého školstva a sociálnej oblasti zdravotníctva.

Vstup pre verejnosť voľný.

 

S motorákom za Štefánikom

 


Občianske združenie Veterány.EU a mesto Brezová pod Bradlom pozývajú širokú verejnosť na jazdu historickým motorovým vlakom z Bratislavy do Brezovej pod Bradlom, ktorá sa uskutoční pri príležitosti 135. výročia narodenia generála M. R. Štefánika. Štartujeme v sobotu 25. júla 2015 o 07:30 z priestorov Múzea dopravy v Bratislave.

Jazda historickým motorovým vlakom M 262.007 + 020.186-3 sa začína v priestoroch bratislavského Múzea dopravy, kde si budú môcť cestujúci pozrieť expozíciu historických cestných i železničných vozidiel. Samotnú viac ako 2,5 hodinovú jazdu im spríjemní pestrý program pre malých i veľkých. „Pre cestujúcich sme pripravili súťažný kvíz o generálovi Štefánikovi, železnici, histórii a geografii regiónu. Atraktívne ceny do tomboly na túto akciu venovala aj krajská a miestna samospráva. V Kútoch a na zastávke Jablonica obec je pripravený krátky kultúrny program,“ priblížil Peter Vodička, jeden z organizátorov.

Vláčik motoráčik odvezie cestujúcich do železničnej stanice Brezová pod Bradlom, kde bude počas celého dňa prebiehať sprievodný program. Spiatočné cestovné z Bratislavy je 12 €, zľavnené polovica. „Po príchode vlaku nás okrem predstaviteľov mesta privíta aj folklórny súbor Brezová. V spolupráci s veteránskymi klubmi z Bratislavského kraja a Považia sme na parkovisku pred železničnou stanicou pripravili výstavu historických automobilov, bicyklov i motocyklov, ktoré sa počas dňa vydajú na okružnú jazdu na Bradlo a Horné Košariská,“ hovorí Jaroslav Filo, predseda občianskeho združenia. K dispozícii bude aj spoločný stánok organizátorov s propagačnými materiálmi a s predajom suvenírov. Vzhliadnuť v ňom bude možné aj modelové koľajisko a malú výstavu dobových železničných uniforiem, ktoré tu bude prezentovať Klub železničných modelárov z Bratislavy. V reštaurácii „U Ragana“ na autobusovej stanici dostanú cestujúci po preukázaní sa cestovným lístkom z nostalgického vlaku obedové menu za 3,20 €..

Kyvadlové jazdy pre miestnych obyvateľov a turistov

Pre miestnych obyvateľov i turistov je počas dňa pripravená kyvadlová jazda historickým vlakom po regionálnej trati z Brezovej pod Bradlom do Jablonice a späť, na ktorej je už vyše 12 rokov pravidelná osobná doprava zastavená. Cestovný poriadok je zosúladený s príchodmi a odchodmi osobných vlakov z Kútov a Trnavy. Túto jazdu cestujúcim spríjemní folklórny súbor Brezová. V Hradišti pod Vrátnom v smere do Jablonice bude vláčik stáť 15 minút, počas ktorých si bude možné vo vidieckej tržnici zakúpiť regionálne produkty združenia MAS Podhoran.

Oslavy 135. výročia narodenia gen. M. R. Štefánika

Dopoludnia môžu návštevníci v Národnom dome Štefánikovom absolvovať prehliadku Pamätnej izby Dušana Samuela Jurkoviča, ktorý je autorom mohyly na Bradle. Na mohylu sa môžu cestujúci vydať autobusom zo železničnej stanice, alebo pešo po turistickej značke, súčasťou ktorej je aj náučný chodník Bradlo. Popoludní program pokračuje na Košariskách slávnostným kladením vencov a dychovou hudbou MV SR pred rodným domom M. R. Štefánika. Po otvorení výstavy v miestnom evanjelickom kostole (kde bude možné vzhliadnuť aj Štefánikovu leteckú kombinézu), bude možné bezplatne navštíviť Múzeum Milana Rastislava Štefánika a stanový tábor legionárov s poľnou kuchyňou, vlastnou pekárňou a gulášom. Večerný program bude patriť pásmu o živote Štefánika a premietaniu dokumentárnych filmov. Kto bude mať chuť, môže si na námestí gen. M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom vychutnať vystúpenie hudobnej skupiny Country TIP.

Dopravu medzi železničnou a autobusovou stanicou v Brezovej pod Bradlom, Bradlom a Košariskami zabezpečí bezplatný kyvadlový autobus. Cestovný poriadok a tarifu historického vlaku a autobusu nájdete na web stránkach organizátorov. Bezplatná rezervácia cestovných lístkov a záujem o zľavnené obedové menu treba potvrdiť najneskôr do 23. júla 2015 – 23:59 na e-mailovej adrese.

Partnermi podujatia sú Železnice Slovenskej republiky, Múzejno-dokumentačné centrum ŽSR, STM-Múzeum dopravy Bratislava, Klub priateľov histórie železničnej dopravy Bratislava-východ, Klub železničných modelárov Bratislava, nezisková organizácia Trenčianska elektrická železnica, občianske združenie MAS Podhoran, Bratislava Region Tourism, Trenčiansky samosprávny kraj, obce Kúty, Jablonica, Hradište pod Vrátnom a ďalší.

 

Letný prímestský tábor RAFAN – radosť, fantázia, nápady

 

Slovenské technické múzeum v Košiciach a OZ ADEVYK pripravili zaujímavý letný prímestský tábor pre deti od 6 do 15 rokov RAFAN.

Niekto chodí do múzea pre záujem vidieť staré exponáty, my budeme v múzeu tráviť čas v tábore. Nemyslite si, že sa tam nebudeme ničoho dotýkať, práve naopak. Vedecko technické centrum, ktoré Slovenské technické múzeum má, je zamerané na zaujímavé pokusy, ktoré si musíme vyskúšať. Nájdeme tam 120 moderných interaktívnych exponátov, s ktorými budeme pracovať. Zábavné pokusy a hlavolamy z fyziky, chémie, matematiky si pripravíme aj my. Program tábora RAFAN sme pripravili tak, aby sa deti niečo naučili, zabavili a mali úžasný zážitok z múzea. Každý deň bude zameraný na niečo iné. Napríklad, okrem spomenutého vedecko technického centra navštívime baňu v múzeu, pôjdeme do múzea letectva, kde strávime celý deň a budeme aj opekať, pojazdíme si na veteránoch, budeme mať program v planetáriu. Jeden deň bude zameraný na ekológiu a decká si pripravia módnu prehliadku z odpadového materiálu, ktorú budeme moderovať v slovenskom a anglickom jazyku. Pôjdeme aj na exkurziu do RTVS, kde sa deti naučia dabovať s režisérom, spoznajú prácu v televízii a rozhlase pri vysielaní. Túto exkurziu sme pripravili práve kvôli technike, aby sme deťom ukázali vývoj a napredovanie vo vysielaní. V tábore nebudú chýbať ani súťaže, napríklad súťaž o najdlhšiu bublinu, súťaž v písaní na písacom stroji a debrujárske zábavné súťaže. Počet miest v tábore je obmedzený na 20 detí v jednom turnuse, preto nečakajte.

Termíny:

1. turnus od 6. – 10.7.2015

2. turnus od 13. – 17.7. 2015

Stiahnite si prihlášku

Informácie o prihláškach na: http://www.adevyk.sk/aktuality/

www.stm-ke.sk

Hlavná vedúca: Renáta Vadásyová, 0905 233982

 

TECHNICKÉ KRESLENIE hodiny pre školy

 

 

Akčný pondelok v STM

 

 

Medzinárodný festival paličkovanej čipky 2015 v Prešove

 

18. – 20. 6. 2015

Cieľom podujatia je udržiavať tradíciu unikátnych soľnobanských paličkovaných čipiek, sprostredkúvať toto vzácne a pôvabné remeslo mladým generáciám a vymieňať si skúsenosti so záujmovými združeniami paličkovanej čipky z ostatných častí Slovenska a Európy. Svoje umenie predstavia nadšenci z viacerých krajín Európy – Poľska, Maďarska, Česka, Francúzka či Španielska. V rámci pripraveného programu budú mať návštevníci možnosť zoznámiť sa v stánkoch jednotlivých čipkárok a čipkárskych spolkov s ich prístupmi a výtvormi, absolvovať čipkársky workshop a pokochať sa aj módou s využitím čipky prostredníctvom módnej prehliadky. Medzi sprievodnými podujatiami nebudú chýbať ani výstavy moderného umenia, stavajúceho na motívoch a charaktere paličkovanej čipky.

 

TECHNICKÉ KRESLENIE V ZRKADLE ČASU

 

Dejiny technického zobrazovania, vývoj technického kreslenia

Organizátor: Slovenské technické múzeum

Autor : Ing. Ladislav Klíma a tím spolupracovníkov

Zámerom výstavy je prezentovať vývoj, spôsoby a metódy technického kreslenia od najstarších čias po súčasnosť. Vzhľadom k profilácii Slovenského technického múzea je výstava koncipovaná tak, aby prostredníctvom technických výkresov a dokumentácie reprezentovala vybrané odbory, predovšetkým baníctvo, hutníctvo, strojárstvo, elektrotechniku, leteckú techniku, stavebníctvo a priemyselný dizajn. Vystavené technické výkresy okrem dokumentačnej a historickej hodnoty poukazujú na invenciu, kreativitu, zručnosť a estetické cítenie ich tvorcov. Okrem dvojrozmerných dokumentov je výstava doplnená o nástroje a pomôcky používané v nedávnej minulosti. Samostatnú kolekciu, okrem technickej literatúry, tabuliek a noriem, tvoria aj ukážky technickej ilustrácie.

Na výstave sú prezentované ručne kreslené banské mapy, strojárske technické výkresy, kresliace nástroje, rysovacie pomôcky a súpravy z druhej pol. 20.storočia, zaujímavá je napr. dobová oceľorytina pohonu mlyna z roku 1777. Výstavu zo zbierkových fondov strojárstva, stavebníctva, baníctva a kováčstva autorsky pripravil Ing. Ladislav Klíma s kolektívom odborných pracovníkov strojárskeho oddelenia Slovenského technického múzea.

Trvanie výstavy: 15.máj 2015 - 5.júl 2015

tech1 tech2 tech3 tech4 tech5 tech6 tech7 tech8

 

 

Košická paleta 2015

 

Krajská výstava neprofesionálnej výtvarnej tvorby.

Priestory Slovenského technického múzea.

Výstava, ktorá má súťažný charakter, bude sprístupnená širokej verejnosti o 16.30.

Do vrcholnej prehliadky neprofesionálneho výtvarného umenia sa zapojilo toho roku 99 autorov so 199 dielami z celého košického kraja. Najmladší účastník má 15 rokov, najstarší 82. Štvorčlenná odborná porota, zložená zo známych košických výtvarníkov, ktorej predsedal akad. maliar Atilla Duncsák a členovia Mgr. art. Ottó Szabó, PaedDr. Viliam Potanka a Andy Gore navrhla udeliť ocenenia a vystaviť 84 prác od 68 autorov. Z výtvarných techník je zastúpená olejomaľba, akryl, akvarel, sklomaľba, maľba na hodváb, plastiky z dreva a kameňa, rôzne grafické techniky, medzi iným aj počítačová. Tematicky sú výtvarné diela rôznorodé od krajinomaľby cez portrétnu tvorbu až po abstrakciu. Ocenenia autorom slávnostne odovzdá na vernisáži výstavy MA Michal Kupec, riaditeľ Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria, ktoré je tohoročným organizátorom Košickej palety.
Ocenené diela budú reprezentovať náš kraj na celoštátnej súťažnej výstave Výtvarné spektrum, ktorá sa uskutoční v septembri v Trenčíne.
Podujatie, ktoré finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, napomáha nielen vyhľadávať a rozvíjať záujmy kreatívnych tvorcov, ale podporuje aj nové výrazné talenty z radov mládeže a dospelých, poskytuje priestor na prezentáciu a konfrontáciu výsledkov za konkrétne obdobie a využíva túto platformu na ďalšie vzdelávanie výtvarníkov.
Výstava potrvá do 31. mája 2015

 

Košická noc múzeí a galérií

 

 

Salón drevostavieb 2015

 

 

Salón drevostavieb 2015 Košice
vernisáž výstavy s prednáškovou mozaikou
21. 4. 2015 (utorok) – od 15:00

 

Trvanie výstavy v STM:
21. 4. – 10. 5. 2015

 

Organizátor: Centrum pre architektúru a materiály ARCHA matériO

 

Salón drevostavieb sa koná pod záštitou Slovenskej komory architektov.
Podujatie je zaradené do systému CVA SKA 2015, autorizovaní architekti získajú za účasť na podujatí 10 kreditov v rámci CVA 2015.

 

Program – sála na 1. poschodí STM:

14:30 – 15:00 – registrácia, káva + co.
15:00 – 15:10 – úvodné slovo – Kam sa uberajú moderné drevostavby?
Ing. arch. Ľubica Fábri, riaditeľka Salónu drevostavieb v SR, ARCHA matériO
15:10 – 15:30 – Penzión Vinohrady v Jasovej
Ing. arch. Martin Hraško, Mgr. art. Jaroslav Pavle, Le phart, Bratislava
15:30 – 15:50 – Technológia priečne lepených masívnych drevených panelov pri návrhu a konštrukcii moderných drevostavieb
Ing. arch. Pavel Horák, riaditeľ Salónu drevostavieb v ČR, Prodesi/Domesi, Praha
15:50 – 16:10 – Riešenie zvýšenia tepelných, akustických a požiarnych vlastností moderných drevostavieb
Ing. Martin Henčel, manažér technickej podpory, ROCKWOOL Slovensko
16:10 – 16:30 – Ako vyriešiť vetranie v drevostavbe
Mgr. Ľuboš Kolesár, výkonný riaditeľ, ZELENÁ STAVBA, Košice
16:30 – 16:50 – COOL COOL projekty z masívneho dreva
MArch. Marie Davidová, FA ČVUT v Prahe/COOL COOL
16:50 – 17:00 – zlosovanie darčekov – odborných publikácií
(Zmenám programu a posunom časov sa pokúsime vyhnúť, ale nedajú sa vylúčiť.)
od 17:00 – otvorenie výstavy Salón drevostavieb 2015
príhovory: Ing. Eugen Labanič, generálny riaditeľ STM v Košiciach
a Ing. arch. Ľubica Fábri, riaditeľka centra ARCHA matériO,
čaša vína, občerstvenie
Sprievodný program na registračnom pulte podujatia:
zdarma časopisy ASB, magazínu A+D a informačné materiály o materiáloch a produktoch pre moderné drevostavby,
predaj publikácie Ročenka drevostavieb 2014

 

BALÁŽ DO P( )DSTATY ŽENY

 

plagatfin

Výstava je predĺžená do 19. apríla 2015.
Profil:
Štefan Dušan Baláž sa narodil v roku 1950 vo Svite, žije a tvorí v Košiciach
30 rokov pracoval v Slovenskej televízii ako výtvarník – grafik - animátor
v rokoch 1994 - 1998 spoluorganizoval Výtvarné salóny vo Východoslovenskom múzeu, v rokoch 1996 - 1998 Medzinárodné sochárske sympózium a tiež množstvo plenérov.
Na svojom konte má množstvo samostatných i kolektívnych výstav doma i v zahraničí.

 

Dušan Baláž zastáva na slovenskej a najmä košickej výtvarnej scéne mimoriadne významné miesto. Svoju tvorbu v Slovenskom technickom múzeu prezentuje už po tretíkrát. Najprv na samostatnej autorskej výstave v roku 2005, po druhýkrát to bola pred piatimi rokmi prezentácia diel akoby „POLČAS ZASTAVENIA“. V týchto dňoch oslavuje talentovaný a charizmatický maliar Dušan Baláž svoje polookrúhle životné jubileum a svoje expresionistické diela ponúka na rozsiahlej výstave s názvom : DO P( )DSTATY ŽENY, s dominaciou motívu ženy - múzy, umeleckého vyjadrenia oslavy ženskosti.
Dušan Baláž je expresionistický, niekedy výbušný vo svojom farebnom prejave s dominanciou motívu - ženy. Je výtvarník s nezameniteľným rukopisom, organizátor výtvarného života v Košiciach i na východnom Slovensku. Je doslova motorom výtvarného života a drží pokope celú výtvarnú obec a milovníkov umenia v Košiciach, ktorých spája tvorba a úprimný vzťah k umeniu.
Ako maliar, majiteľ súkromnej galérie VEBA, vlastní unikátne výstavné miesto, v ktorom dáva priestor rovnako profesionálom i amatérom, začínajúcim i renomovaným. Nájdu tu žičlivú pôdu najmä mladí, začínajúci umelci, ktorým sa venuje a dáva im možnosť umelecky sa prejaviť i rásť, pretože veľmi dobre vie, aké je pre nich dôležité sa prezentovať. Snaží sa vystavovať diela bežných, no vysoko kvalitných výtvarníkov, našli sa medzi nimi i umelci z Mexika a Ukrajiny, Budapešti, Viedne, Varšavy i Krosna.
Tvorba Dušana Baláža je v počiatkoch spojená s kresbou, ktorej základy získal u akad. maliara Júliusa Hegyesiho. V jeho ateliéri nasával základy majstrovstva kresby a vybudoval vlastný autentický kresbový prejav charakteristický najmä veľkou dynamikou. Dokonalosť ovládania kresby akcentuje jeho tvorbu, kde energická, istá línia je všadeprítomná a určujúca. V jeho tvorbe sa od samého začiatku prejavuje hedonistické opojenie životom, plným vášne a vášnivého uchopenia skutočnosti. Inštinkt a senzuálny naturel prelína rovnako intenzívna imaginácia dosahujúca odvážne tvarové deformácie v koloristicky vypätom prednese. Baláž je skvelý figuralista, so zmyslom pre ohromnú farebnosť, z jeho abstraktov vyžaruje úžasná výbušnosť, najmä v motívoch oslavy ženy – múzy.
Jeho témy sú spojené s každodenným životom, v ktorom však najdominantnejšie postavenie patrí žene – matke, milenke, dievčaťu. Je v nich duša a srdce, ktoré nechce mlčať. Niekedy oslovia diváka hneď na prvý raz, inokedy treba hľadať dlhšie. Už samotný proces hľadania je pre diváka neopakovateľnou skúsenosťou, na ktorej konci je bez ohľadu na to, čo sme hľadali, nedefinovateľný pocit, ktorý obohacuje naše vnútro.
Dušan Baláž svojou tvorbou nadväzuje na všetko to, čo reprezentuje košickú modernú maľbu: novátorstvo, originalitu, hľadačstvo vedúce k poznaniu.
Dušan Baláž je skvelý, charizmatický, no ako to už býva pri osobnostiach tohto formátu, skromný výtvarník s dušou chlapca, niekedy až nezdravo citlivý, čo nie je v dnešnom svete dobre. O svojej tvorbe hovorí:
„…v maľbe však zo seba potrebujem urobiť niečo, čím nie som. Som dravejší, farebnejší... Raz mi to vysvetlil pán Króner, ktorý pri pohľade na obraz môjho klauna povedal niečo v zmysle: presne takto žijem, klaunom som navonok, ale čo je vo vnútri, to nikto nevie…“
K jeho jubileu mu prajeme aj naďalej nevyčerpateľný optimizmus a radosť zo života!
Na výstave je prezentovaných do 70 olejov a a acrylov.

 

Výstava predĺžená do 19. apríla 2015

 

Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015 Baláž_2015

 

ZIMOMRAVENIE

 

PODUJATIE PRE RODINY S DEŤMI

Pre malých aj veľkých návštevníkov ponúkneme náučno-zábavný program plný interaktivity. Malých návštevníkov potešíme rozprávkou ,,Ľadové kráľovstvo“, o pyšnom princovi Cencúľovi v predstavení košického divadla NEON. Príbeh plný nástrah, peripetií, ale aj vtipu uvidia návštevníci o 12.00, 14.00 a 16.00 hod.

Program v planetáriu bude určený pre všetkých astronomických nadšencov, ktorí sa chcú dozvedieť niečo nové o Jarných súhvezdiach a získať odpoveď na otázku - koľko máme na oblohe znamení. Programy budú prebiehať o 10.00, 11.30, 13.00 a 15.00 hod.

Svoju šikovnosť, zručnosť a logické myslenie si môžu vyskúšať všetci návštevníci, ktorí zavítajú do Vedecko-technického centra pre deti a mládež. Okrem 120 exponátov budú pripravené rôzne tajničky a doplňovačky s technickým zameraním. Najmenších aj tohtoročne potešíme kreslením na tvár.

Počas podujatia budú mimoriadne otváracie hodiny od 10.00 do 17.00 hod.

Akcia sa uskutoční 28. marca 2015 v sobotu.

 

Medzinárodný deň planetária

 

 

PRÁZDNINOVÝ PROGRAM V PLANETÁRIU

 

 

VALENTÍN V MÚZEU

 


 

MIKULÁŠ KLIMČÁK: VÝBER Z DIELA – VEĽKÉ JUBILEUM – PRÍCHOD SV. CYRILA A METODA NA ÚZEMIE VEĽKEJ MORAVY

 

Výstava koncipovaná ako výber zo súborného diela umelca. Prezentuje vrcholné diela, ktoré sa uplatnili v roku 2013 na výstave v dvorane Ministerstva kultúry SR pri príležitosti 1 150 výročia príchodu Sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy. Možno povedať, že ide o prvú a rovnako aj slávnostnú reprízu tejto výstavy, pričom tentoraz je venovaná aj Sv. Mikulášovi, patrónovi umelca, všetkých putujúcich a ľuďom dobrého srdca. Výstavný celok zverejňuje tematickú výtvarnú tvorbu umelca, najmä monumentálnu dekoratívnu tvorbu k námetom a podnetom Byzantskej misie, kultúrneho odkazu Sv. Cyrila a Metoda, a udalostiam z dejín Veľkej Moravy. Vstupná časť výstavy však prezentuje aj diela, ktoré stavajú na lyrických a civilných námetoch, ktoré sa v tvorbe umelca výrazne uplatnili po skončení štúdií na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe. V týchto dielach výrazne rozvinul hodnoty a odkaz tvorby svojho učiteľa, prof. Františka Tichého. Výstavu možno považovať za jedno z vrcholných podujatí, ktoré má inšpirovať alebo prispieť ku kvalitám kultúrneho, spoločenského, ale aj náboženského života na východnom Slovensku. Umelec nedávno, t. j. 16. novembra 2014 oslávil svoje 93. narodeniny. Narodil sa a pochádza z Humenného. Diela tohto umelca tvoria okrem iného súčasť mnohých sakrálnych stavieb na východnom Slovensku, ale aj ďalších najvýznamnejších cirkevných stavieb na Slovensku. Diela majstra Mikuláša Klimčáka, samozrejme, vlastnia aj mnohé galerijné a muzeálne inštitúcie na Slovensku. Niektoré diela tohto umelca sa uplatnili ako dary významným osobnostiam medzinárodného politického života. Pripomeňme, že niekdajší prezident SR Michal Kováč venoval Jánovi Pavlovi II. počas svojej návštevy Ríma jedno z diel akad. maliara Mikuláša Klimčáka.

Výstava potrvá do 19. januára 2015

Klimčák Klimčák Klimčák Klimčák Klimčák Klimčák Klimčák Klimčák Klimčák Klimčák Klimčák