2014

 

NEPREKONATEĽNÝ V MOCI A STATOČNOSTI

 



Otvorenie výstavy: 26. novembra o 15.00 hod. v STM KE.
Organizátori: Bulharský kultúrny inštitút Bratislava, Bulharský klub Košice, n. o .,
Kultúrny inštitút Ministerstva zahraničných vecí BR, Archeologický ústav s múzeom Bulharskej akadémie vied (BAV), Sofijská univerzita Sv. Klimenta Ochridského
Výstava NEPREKONATEĽNÝ V MOCI A STATOČNOSTI je venovaná bulharskému cárovi Samuilovi, pri príležitosti 1000. výročia jeho tragickej smrti.

Cár Samuil (958 – 6. október 1014) bol v rokoch 997 až do svojej smrti cárom prvej bulharskej ríše. Je jedným z najvýznamnejších historických osobností prvého bulharského cárstva, ktoré malo v rannom stredoveku v Európe dôležité politické postavenie.

Návštevníci výstavy sa zoznámia s jeho rodinou a kľúčovými momentmi jeho vlády. Dozvedia sa o sile, múdrosti, vznešenosti, ale aj nedostatkoch tohto významného bulharského vládcu. Výstava tiež pripomína výzvy, ktorým bulharský národ čelil v boji o sebazáchovu proti mocnej Byzantskej ríši v čase jej najväčšieho rozkvetu. Stredoveké miniatúry, texty kronikárov, kamenné nápisy, archeologické údaje, mapy, fotografie pamiatok a miest na ktorých sa odohrával život cára Samuila a kde hájil nezávislosť Bulharského cárstva odhaľujú dramatickosť tejto polstoročia pretrvávajúcej epopeje (968 -1018). Pôsobenie cára Samuila na stredovekej politickej scéne Európy priblíži prednáška doc. Strašimira Tsanova, lektora bulharského jazyka na Prešovskej univerzite. Prednáška sa uskutoční v úvode vernisáže.

Podujatie podporil Úrad vlády SR v rámci programu Kultúra národnostných menšín 2014.

Trvanie výstavy: od 26. novembra do 7.decembra 2014

Car Samuil Car Samuil Car Samuil Car Samuil Car Samuil Car Samuil Car Samuil Car Samuil

 

KANADA

 

KANADA – výnimočná krajina javorového listu, krajina veľkých, priam nekonečných kontrastov. Vďaka prírodným zázrakom majestátnych Skalistých hôr, nedoziernym lesom a prériám, divokej prírode Yukonu, vrstevnatým fjordom s rozmanitou, takmer nedotknutou prírodou, krajina tisícich jazier, obmývaná troma oceánmi, pokrytá ľadovcovými štítmi polárneho kráľovstva Arktídy - pre toto všetko je Kanada nádherná, fascinujúca.
,,Stáva sa takmer pravidlom, že ten, kto ju raz navštívi, prichádza opäť spoznávať jej prírodu, faunu a flóru, zbližuje sa s jej tolerantnými obyvateľmi, kultúrou, tradíciami i jej životom. Prichádza rád, s dušou a srdcom na dlani. Vie a cíti, že z toho všetkého a vo vrchovatej miere sa dostane aj jemu“ hovorí Rudolf Schuster, ktorý ako cestovateľ i fotograf je už dlhé roky zaujatý severskými krajinami, ktoré mapuje systematicky a vytrvalo. Nie je to len Island, Grónsko, či severný pól, ale od roku 1990 hlavne Kanada, kde bol vtedy veľvyslancom. Túto krajinu neustále navštevuje, je ňou fascinovaný, a to nielen jej mierumilovnými obyvateľmi ale i divokou faunou či flórou.
Pri svojej náročnej ceste sa Rudolf Schuster stretol nielen s veľkolepou, na mnohých miestach neporušenou prírodou, ale aj s pôvodnými obyvateľmi Inuitmi a Indiánmi. ,,Samotným obyvateľom sa to vari ani nezdá, sú zrejme na krásu a protiklady svojej domoviny zvyknutí, no návštevník zostáva stáť v úžase a ohromený pri pohľade na tamojšie ľadovce, nádheru vôd, velebnosť Skalistých hôr, malebnosť jazier. Kanada, to sú nekonečné pláne, prérie, kam ľudské oko takmer nedovidí, kde sa donedávna pásli ešte milióny bizónov, obrovské nížiny kultivované človekom, aby sa stali najväčšou zásobárňou obilnín, nielen v rámci štátu, ale aj sveta - krajina červeného javorového listu je krajinou skutočnej slobody“ vyznáva sa autor, aktívny cestovateľ a náruživý fotograf.
Výstava na ploche 325–tich metroch štvorcových prezentuje výber vyše 80 farebných pohľadov z jeho fotografického „kanadského“ portfólia. Je to tiež obraz o húževnatosti a náročnej práci s fotoaparátom, či kamerou, úprimnej snahe zachytiť zaujímavé momenty z putovania naprieč Kanadou - od Atlantiku po Pacifik. Výsledkom každej jeho cesty sú pozoruhodné cestopisné dokumenty, knihy, výstavy. Obrazová publikácia je výpoveďou a presným záznamom o úžasnej, farbami hýriacej kanadskej prírode, plná zaujímavých cestopisných faktov o histórii a súčasnosti. Knihu s názvom KANADA – OD MORA K MORU budeme na rovnomennej výstave prezentovať a uvádzať do života.
Rok 2014 je rokom významného životného jubilea Rudolfa Schustera. Hoci tohto roku oslávil osemdesiatku, jeho cestovateľský príbeh nekončí. Stále aktívny a skúsený cestovateľ sa práve vrátil z náročnej expedície do Brazílie a možno sa už poohliada po ďalšej cestovateľskej výzve, ktorou by mali byť ľadovcové Špicbergy na krajnom severe Európy.

R.Schuster_2014 R.Schuster_2014 R.Schuster_2014 R.Schuster_2014 R.Schuster_2014 R.Schuster_2014 R.Schuster_2014 R.Schuster_2014 R.Schuster_2014 R.Schuster_2014

 

Cyklus prednášok

 

 

Julia Pirotte – Fotografia

 

Výstava fotografií poľskej autorky židovského pôvodu Julie Pirotte – ktorá patrí k najzaujímavejším autorom poľskej fotografie – prezentuje oslavu ľudskosti. Fotoreportérka Pirotte umožňuje prostredníctvom fotografií cestovať po stopách každodenného života neznámych jednotlivcov počas II. svetovej vojny vo Francúzsku a povojnovej, chudobou sužovanej Varšave.
Autorka zachytáva pomocou svojho fotoobjektívu jednoduchosť v súhre s neobyčajnou silou ľudského výrazu. Hra svetla, tmy a tieňov, čiernej a bielej farby sa odzrkadľuje v jej nezameniteľnom fotografickom rukopise. Fotoportréty dokumentujúce dobu navždy zapísanú do svetovej histórie, sprostredkuje autorka jednoduchým spôsobom s vnútornou myšlienkou. Intimita a zároveň neobyčajnosť ľudských rúk a tvárí sa zobrazuje striedmym spôsobom. Vystavené fotografie poukazujú na chudobu 50.tych rokov vo francúzskom Marseille. Fotografie židovských detí pred ich transportmi do koncentračného tábora Auschwitz, podnecujú povedomie väčšiny i psychiku jednotlivca. Zachytené sú aj významné osobnosti doby ako Pablo Picasso, Irene Joliot-Curie, Edith Piaf a iní.
Výstava je súčasťou medzinárodného festivalu Višehradských dní 2014.

Fotoreportérka Julia Pirotte
Narodila sa 1. januára 1908 v poľskej obci Końskowola. Vyrastala v židovskej rodine robotníckej triedy vo Varšave. Ako 26-ročná sa rozhodla emigrovať do Belgicka, kde sa vydala za Jeana Pirotte a začala študovať fotografiu. V máji 1940 odišla Julia Pirotte za lepším životom do Francúzska. Ako fotoreportérka pôsobila počas druhej svetovej vojny v Marseille pre Dimanche Illustré. Aktívne sa zapájala v židovských a francúzskych odbojových skupinách. Ako členka partizánskej skupiny Francs Tireurs et Partisans bola kuriérom pre zbrane, falošné doklady a publikácie undergroundu. Počas tohto obdobia
odfotografovala množstvo momentov dokumentujúcich život počas Vichyho režimu. V ťažkých vojnových časoch musela tajiť svoj skutočný pôvod. Po vojne sa vrátila do rodného Poľska a pracovala ako fotoreportérka pre poľský časopis Zolnierz Polski. Medzinárodné centrum fotografie v New Yorku uviedlo v roku 1984 jej profilovú výstavu.
Pirotte patrí k trochu zabudnutým autorom, ktorí sa však nebáli odhaliť skutočné emócie svojho fotoobjektu vo všedných i ťažkých dňoch.

Julia_pirotte Julia_pirotte Julia_pirotte Julia_pirotte Julia_pirotte Julia_pirotte Julia_pirotte

 

Týždeň vedy a techniky

 

 

Týždeň vedy a technik

 

 

Š. A. Jedlík - Vedec, pedagóg, technik a vynálezca
(prednáška)


 

 

legionari plagat

 

Československé legie Československé legie Československé legie Československé legie Československé legie Československé legie Československé legie Československé legie Československé legie Československé legie Československé legie

 

 

Metal Inspirations

 

Výstava umeleckých diel, vytvorených v rámci 12. ročníka medzinárodného workshopu Metal Inspirations 2014, sa uskutoční v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach, Hlavná 88, od 27.8.2014 do 5.10.2014.
V dňoch od 18. do 28. augusta 2014 sa v Košiciach koná v poradí už dvanásty ročník medzinárodného workshopu Metal Inspirations 2014. Tieto workshopy tradične organizuje Katedra dizajnu Fakulty umení TU v Košiciach v spolupráci s U. S. Steel Košice a so Strednou odbornou školou Košice-Šaca. Workshopu sa v tomto roku zúčastňuje 25 študentov a pedagógov dizajnérskych škôl, a to z TH Wismar, Nemecko, z Obuda-University Budapest, Maďarsko, z GCU Glasgow, Škótsko, z ASP Krakow, Poľsko, z VUT Brno, z STU Bratislava a z TU v Košiciach.
Zámerom 12. ročníka medzinárodného workshopu Metal Inspirations 2014 je pripomenutie si 10. výročia členstva Slovenska v Európskej únii, prostredníctvom vytvorenia originálnych umeleckých diel z kovu. Téma workshopu v roku 2014 preto znie: „Ja, Európan“ a má motivovať účastníkov workshopu k vytvoreniu umeleckých objektov, ktoré by symbolizovali motto Európskej únie „zjednotení v rozmanitosti“.
Dňa 27.8.2014 účastníci workshopu predstavia vytvorené umelecké diela širokej verejnosti vo výstavných priestoroch STM v Košiciach na Hlavnej ulici 88. Výstava pod názvom „Metal Inspirations 2014“ potrvá v STM do 5.10.2014.
Workshopy Metal Inspirations, organizované v Košiciach od roku 2002, dokumentujú úspešnú spoluprácu Technickej univerzity v Košiciach s U. S. Steel Košice v špecifickej umelecko-dizajnérskej oblasti. Na ich medzinárodnom úspechu majú svoj podiel majstri odborného výcviku SOŠ Košice-Šaca. Spoločne s organizátormi workshopu vytvárajú v dielenských priestoroch školy vhodné odborné zázemie pre realizáciu dizajnérskych vízií študentov a ich pedagógov z európskych univerzít, s ktorými má TU v Košiciach partnerské vzťahy. Študenti si osobitne cenia získanie praktických technologických skúsenosti pri spracovaní kovového materiálu, v rámci realizácie svojich umeleckých návrhov na workshope. Časť vytvorených diel z workshopu je pravidelne vydražená a získané finančné prostriedky sú využité na humanitárne účely.Projekt Metal Inspirations 2014 je podporovaný Ministerstvom kultúry SR, v rámci programu Pro Slovakia 2014, Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a spoločnosťou U. S. Steel Košice.

Výstava potrvá od 27.8.2014 do 5.10.2014

Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014 Metal Inspiration_2014

 

SLOVENSKÁ CESTA DO MIKROSVETA

 

Dňa 29. septembra 2014 si pripomenieme 60. výročie založenia Európskej organizácie pre jadrový výskum CERN v Ženeve, medzinárodnej organizácie a špičkovej vedeckej inštitúcie v oblasti časticovej fyziky. Slovensko je členským štátom CERN od roku 1993. Slovenskí fyzici sa v rámci CERN podieľajú na najnáročnejších vedeckých výskumoch vrátane experimentov na najväčšom urýchľovači častíc na svete LHC.

O poslaní CERN, jeho histórii a o spolupráci Slovenska s CERN informuje dvojvýstava
„Slovenská cesta do mikrokozmu“ a „CERN – 60 rokov európskej integrácie v časticovej fyzike“, ktorú možno navštíviť v dňoch 9. 9. až 26. 9. 2014 v Slovenskom technickom múzeu na Hlavnej ulici 88 v Košiciach. Na výstave sa návštevníci zoznámia s históriou CERN, s činnosťou urýchľovacieho komplexu a detektorov, s vývojom a dodávkou špičkových zariadení pre urýchľovač aj detektory častíc a s možnosťami, ako sa do spolupráce s CERN môžu zapojiť študenti stredných a vysokých škôl a slovenské firmy.

V rámci výstavy sú pripravené pre verejnosť aj dve prednášky v STM, Hlavná 88, Košice:
18. 9. 2014 v 13:30 hod. na tému „Higgsov bozón - našli sme ho? Ak áno, čo ďalej?“ bude prednášať doc. RNDr. Dušan Bruncko, CSc. (vedúci slovenskej skupiny v experimente ATLAS). Účastníci prednášky sa dozvedia o krátkej histórii fyziky vysokých energii (HEP), probléme rôznej hmotnosti častíc, vzťahu kozmológie a HEP a ako vlastne častice rozpoznávame.
26. 9. 2014 v 10:30 a v 17:00 hod. na tému „CERN - 60 rokov európskej integrácie v časticovej fyzike“ bude hovoriť RNDr. Ladislav Šándor, CSc. (podpredseda Výboru SR pre spoluprácu s CERN). V prednáške bude opísaná história vzniku a budovania CERN a jeho unikátnej experimentálnej základne, ako aj hlavné fyzikálne výsledky získané na urýchľovačoch CERN vrátane účasti a výsledkov slovenských fyzikov a inžinierov zapojených v projektoch CERN.

Výstavu pripravili košickí odborníci - pracovníci Ústavu experimentálnej fyziky SAV (ÚEF SAV), Prírodovedeckej fakulty UPJŠ (PF UPJŠ), Slovenského technického múzea, Katedry fyziky Technickej univerzity, Centra voľného času - Regionálneho centra mládeže v Košiciach (CVČ-RCM) a firmy Cryosoft s r.o.. Panelová výstava „Slovenská cesta do mikrokozmu“ vznikla v rámci popularizačného projektu Mikrokozmos podporeného Agentúrou na podporu výskumu a vývoja APVV SR. Autorom výstavy je RNDr. Eduard Kladiva, CSc. z ÚEF SAV Košice. Autorom posterovej výstavy „CERN – 60 rokov európskej integrácie v časticovej fyzike“ je CERN, autormi slovenskej implementácie sú RNDr. Marek Bombara, PhD. a RNDr. Alexander Dirner CSc. z Katedry jadrovej a subjadrovej fyziky Ústavu fyzikálnych vied PF UPJŠ v Košiciach. Výstava je inštalovaná s podporou Slovenského technického múzea v Košiciach.

CERN vznikol ako medzivládna organizácia členských štátov. V súčasnosti združuje 21 riadnych členov a s mnohými ďalšími krajinami z celého sveta spolupracuje rôznymi formami. CERN vybudoval a prevádzkuje najväčšiu experimentálnu základňu v oblasti časticovej fyziky na svete. Slovenskí vedci sú zapojení do rôznych experimentov, ktoré využívajú unikátny urýchľovací komplex CERN, svoje vzdelanie si v CERN rozširujú slovenskí pedagógovia aj študenti stredných a vysokých škôl, slovenské podniky sa úspešne uchádzajú o významné zákazky, ktoré CERN vypisuje. CERN tiež umožňuje slovenským odborníkom priamy prístup k technológiám vyvinutým v CERN.

Slovenskí vedci sa aktívne podieľajú na výskume v experimente ATLAS orientovanom na štúdium zrážok protónov a v experimente ALICE, ktorý je orientovaný na štúdium zrážok ťažkých iónov. Výsledkom analýzy údajov získaných počas rokov 2010 - 2012 v experimentoch ATLAS a CMS bol aj objav častice svojimi vlastnosťami veľmi blízkej teoreticky predpovedanej fundamentálnej častici s názvom Higgsov bozón. Výskumný program experimentov na urýchľovači LHC obsahuje stovky rôznych fyzikálnych úloh, objav a skúmanie vlastností Higgsovho bozónu je len jednou z nich. V súčasnosti pripravujú fyzici v CERN experimenty k ďalšej etape výskumu v rokoch 2015-2016.

Trvanie výstavy: 9.9. – 26.9.2014

SLOVENSKÁ CESTA DO MIKROKOZMU SLOVENSKÁ CESTA DO MIKROKOZMU SLOVENSKÁ CESTA DO MIKROKOZMU SLOVENSKÁ CESTA DO MIKROKOZMU SLOVENSKÁ CESTA DO MIKROKOZMU

 

Vlakom do múzeí

 

 

NOC VÝSKUMNÍKOV

 

 

PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE V PRIEBEHU JEJ 65-ROČNEJ EXISTENCIE

 

Propagačná dvojvýstava venovaná 65. výročiu založenia vysokého učenia veterinárskeho na Slovensku.

Výstava prezentuje históriu veterinárskej medicíny pomocou archívnych dokumentov, autorských osvedčení, udelených patentných listín a trojrozmerných exponátov prístrojov, pomôcok, liekov, vakcín, očkovacích látok, knižných publikácií, monografií, dokumentov o medzinárodných zahraničných uznaniach a ďalších materiálov.

Cieľom výstavy je sprístupniť širokej verejnosti historické, archívne, vecné, výchovno-vzdelávacie dokumenty, udelené ceny a uznania, patenty a autorské osvedčenia, zlepšovacie návrhy prijaté s osvedčením, autorstvo liekov, biopreparátov a preventívnych prípravkov, autorstvo originálnych prístrojov a technických zariadení, monografie s rozsahom nad 100 strán, vysokoškolské učebnice, vedecké a odborné časopisy, ako aj iné dokumenty o histórii veterinárnej medicíny. Zámerom výstavy je zvýšiť informovanosť širokej verejnosti o poslaní a záslužnej práci veterinárnej profesie. Rovnako aj priblížiť výsledky bádateľskej, výskumnej, inovačnej a poradenskej činnosti veterinárnych lekárov. Záštitu nad výstavou má primátor mesta Košice Richard Raši.

 

FILATELISTICKÁ VÝSTAVA S MEDZINÁRODNOU ÚČASŤOU NA POČESŤ 65. VÝROČIA
UNVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE V KOŠICIACH

 

Filatelistická výstava so zahraničnou účasťou venovaná 65. výročiu Univerzity Veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Výstava prezentuje históriu na poštovo historických a filatelistických dokumentoch, ako aj ďalších materiáloch históriu UVLF v Košiciach. Poukazuje na možnosti využitia filatelistických materiálov na tvorbu zbierok, námetových výstavných exponátov zameraných na veterinárske lekárstvo, medicínu, farmáciu a ich príbuzných odborov ako sú biotechnológia, ochrana životného prostredia a verejného zdravia, ekológia a potravinárstvo. Zabezpečenie vystavenia aj výberu zo zahraničných exponátov. Cieľom projektu výstavy jepropagovať idey, zámery a ciele činnosti Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.Sprístupniť širokej verejnosti poštovo historické a filatelistické materiály ako aj iné dokumenty o bohatej histórii veterinárskej medicíny s poukázaním na veterinárke školstvo a vzdelávanie,prezentovať ukážky z výstavných exponátov a zbierok veterinárskych lekárov aktívnych filatelistov tematicky zameraných na veterinársku medicínu, ochrany prírody, ekológiu, farmáciu a ďalšie odbory agrobiológie i potravinárstva. Zvýšiť informovanosť verejnosti o poslaní a záslužnej práci veterinárskej profesie,podnietiť a motivovať zberateľov k tvorbe zbierok a výstavných exponátov na námet veterinárskej medicíny, farmácie, biotechnológie a ochrany verejného zdravia i životného prostredia, motivovať mládež pre činnosť v krúžkoch mladých filatelistov a k tvorbe a prezentácii výstavných exponátov doma i v zahraničí.

Trvanie výstavy: 10. 9. – 25. 9. 2014

´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE ´PRÍNOSY UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE

 

THONET
(prednáška)

 

 

NIEKEDY PRED ÉROU MOBILNÝCH TELEFÓNOV
(prednáška)

 

 

KORUNA DO NEBA, KORENE DO ZEME, STROM

 

 

Autor výstavy Ing. Robert Klik : " Výstava diel, ktoré vytvorila príroda - najslávnejší sochár všetkých čias.Jedinečné výtvory z dreva pochádzajúce z viacerých kútov Európy, modelované vodou, vetrom, slnkom aj ohňom, dotvorené interaktívnym osvetlením, sprevádzané originálnou hudobnou kompozíciou. Tieto originálne prírodné kreácie otvárajú nevšedný pohľad do sveta rastlín, ktoré dominantným dielom vytvárajú podmienky na to, aby pán tvorstva – človek mohol existovať na tejto planét"

Výstava potrvá do 31.augusta 2014.

Výstava GALAPÁGY - raj na rovníku

 

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF) a Slovenské technické múzeum (STM) pripravili v priestoroch STM výstavu fotografií GALAPÁGY – raj na rovníku. Poslaním výstavy je priblížiť priaznivcom prírody vzdialený svet Galapág – miesta s unikátnou faunou a nezvyčajnými prírodnými scenériami. Autorom súboru vybraných fotografií je Štefan Vilček, ktorý na svojich cestách po svete fotografuje zaujímavé historické a prírodné miesta ako aj živočíchy, z nich predovšetkým vtáctvo.
Na farebných fotografiách môže divák uvidieť najznámejšie živočíšne druhy Galapág ako je korytnačka slonia, leguán suchozemský a leguán morský. Na výstave sú tiež fotografie mnohých zástupcov vtáctva, z ktorých je najlákavejšia sula modronohá, sula červenonohá, sula galapágska, fregata vznešená, ale aj albatros tropický a faeton červenozobý. Stretneme tu aj tučniaka galapágskeho, jediného zástupcu tučniakov, ktorý žije na rovníku. Množstvo uškatcov odpočívajúcich na pieskových plážach a kamennom pobreží ostrovov patrí k ďalším typickým zvieratám Galapág, ktoré nemôžu chýbať na fotografiách z Galapág. Na doplnenie charakteru krajiny tu divák nájde aj viaceré fotografie jedinečných prírodných zákutí galapágskych ostrovov.
Prof. Ing. Štefan Vilček, DrSc., je vedecký pracovník na Ústave epizootológie a preventívnej veterinárskej medicíny UVLF v Košiciach, kde študuje na molekulovej úrovni vírusy infikujúce zvieratá. Vo svojom voľnom čase sa venuje turistike, cestovaniu a fotografovaniu prírody. Ako nezávislý batôžkár precestoval päť kontinentov. Z jeho významnejších ciest možno spomenúť Aljašku, národné párky USA, Mexiko, Peru, Patagóniu, Juhoafrickú republiku, Indiu, Japonsko, Indonéziu, Čínu, Nový Zéland a iné. Na ceste po Ekvádore navštívil v júli 2013 aj Galapágy, kde sa vzhľadom na špecifické prírodné podmienky venoval prednostne fotografovaniu unikátnych zvierat.
Súostrovie Galapágy (vo voľnom preklade Korytnačie ostrovy) je zložené z 19 ostrovov sopečného pôvodu sústredených okolo rovníka v Tichom oceáne, ktoré sú vzdialené asi tisíc kilometrov západne od Ekvádora. Galapágy sú biotopom pre viaceré známe, ale aj endemické živočíchy. Na Galapágoch nemajú zvieratá prirodzených nepriateľov, takže stratili prirodzenú plachosť, čo sa prejavuje aj tým, že turisti sa k ním dostanú až do bezprostrednej blízkosti. Na ostrovoch o celkovej ploche 7 844 km2 žije len 31 000 ľudí, predovšetkým na ostrove Santa Cruz. Pohyb na ostrovoch je prísne regulovaný a zväčša organizovaný formou lodných výletov s vychádzkami na presne určené miesta. Turisti sa po väčšine ostrovov môžu pohybovať len po vyznačených chodníkoch, iba v dennej dobe, a to výlučne len v prítomnosti odborného sprievodcu s autorizovanou licenciou.
Vzhľadom na to, že ostrovy sú navzájom izolované a tiež vzdialené od juhoamerického kontinentu, vývoj tunajších živočíchov čiastočne prebiehal nezávisle od živočíšnej ríše na kontinente. V roku 1835 na jednom z ostrovov pristál na lodi HMS Beagle aj svetoznámy biológ Charles Darwin. Pozorovaním zvierat na jednotlivých ostrovoch dospel k výsledkom, ktoré sa neskôr stali základom jeho evolučnej teórie popísanej v knihe O pôvode druhov.
Galapágy boli v roku 1978 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Výstava potrvá od 11.júla – 28.augusta 2014

Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014 Galapágy_2014

 

AMFO 2014

 

pozvnka amfo 2014

krajská súťaž a výstava amatérskej fotografie Košického samosprávneho kraja

Kultúrne centrum KSK ponúkne v najbližších dňoch obdivovateľom umeleckej fotografie zaujímavú výstavu pod názvom AMFO, ktorá si za posledné roky získala množstvo priaznivcov.
Výstava, ktorá má súťažný charakter je založená na dobrovoľnej činnosti a umeleckej tvorbe detí, mládeže, dospelých, členov fotoklubov ale aj jednotlivcov.
Napomáha rozvíjať záujmy, umeleckú kreativitu, nadanie a technické schopnosti v oblasti amatérskej fotografickej tvorby. Vytvára priestor na fotografické dokumentovanie a umelecké stvárnenie skutočnosti, na autorské vyjadrenie názorov, postojov a skúseností.
Vernisáž súťažnej výstavy amatérskej fotografie AMFO 2014 sa uskutoční dňa 18. júna o 16.00 v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Na otvorení výstavy budú vyhlásené výsledky súťaže a oceneným autorom odovzdané ceny. Pre zúčastnených autorov je pripravený aj rozborový seminár s členmi odbornej poroty.
Do súťaže AMFO sa toho roku zapojilo 83 autorov z celého košického kraja a to prostredníctvom regionálnych osvetových zariadení, ktoré organizovali okresné kolá. Počet zaslaných 473 čiernobielych a farebných fotografií a 11 multimediálnych prezentácií do krajskej súťaže bol doteraz najvyšší v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi a je dôkazom záujmu tvorivých ľudí o túto oblasť záujmovo-umeleckej činnosti.
Odborná porota v zložení: predsedníčka Mgr. Lucia Benická zo Spišskej Novej Vsi, členovia Ing. Igor Šimko a Ing. Martin Vysoký z Košíc a Štefan Fabián z Rožňavy, odporučila organizátorovi vystaviť 134 fotografií od 65 autorov. Pri hodnotení sa zohľadňovalo nielen technické zvládnutie fotografie ale aj tvorivý prístup autora. Porota navrhla ocenenia v jednotlivých vekových skupinách do 16 rokov, od 16 do 21 a nad 21 rokov. V posledne uvedenej skupine, ktorá je aj najpočetnejšou, sa ocitli vyspelí amatérski fotografi s niekoľkoročnými skúsenosťami, ale aj začínajúci, ktorí tajomstvá fotografovania ešte len objavujú. Okrem toho mali fotografi možnosť prezentovať svoje práce aj v tematickej kategórii „Voda“, ktorú vyhlásilo Národné osvetové centrum v Bratislave (NOC) a taktiež v tematickej kategórii multimediálnych prezentácií Košický kraj cez objektív, ktorej vyhlasovateľom bolo Kultúrne centrum KSK. Tematika prác na výstave je rôznorodá, cez osvedčené námety krajinky, architektúry, portrétu až po makro zábery. V menšej miere je zastúpená živá fotografia.
Najlepšie fotografie budú zaslané na celoštátnu súťaž a výstavu AMFO 2014, ktorej hlavným garantom je NOC Bratislava. V súčasnosti prebieha jej 42. ročník. Odtiaľ sú nominované do výberu na českú národnú súťaž a medzinárodnú súťaž amatérskej fotografie odborne garantovanú svetovou organizáciou pre umeleckú fotografiu FIAP, ktorej je Slovensko členom od roku 1996.
Kultúrne centrum KSK srdečne pozýva všetkých záujemcov na najrozsiahlejšiu výstavu fotografie, ktorá je právom považovaná za vrcholnú prehliadku tvorby neprofesionálnych fotografov v Košickom samosprávnom kraji. Výstava potrvá do 6.júla.
Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

 

Enkaustika

 

A2 plagatEnkaustika (encaustic z gréčtiny) je znovu objavená antická technika maľovania teplým voskom. Jeto maliarska technika, pri ktorej je farbiace médium roztavený farebný vosk a používaným nástrojom pri maľbe týmto horúcim voskom sú rozohriate kovové paličky, alebo špeciálne vyhrievané perá, prípadne tzv. enkaustické žehličky.
Enkaustika je zabudnutá technika, ktorej korene siahajú až do antického Grécka. Najstaršie enkaustické maľby boli objavené v HVÁRE, ide o rímsko- egyptské dosky známe ako Fajjúnske portréty. Enkaustická maľba pretrvala až do stredoveku, vytvorené obrazy sú stále a relatívne odolné, potom však upadá a opätovný rozkvet enkaustického maľovania nastal v 2. pol. 19. storočia v Nemecku. K dokonalému oživeniu došlo v 20. storočí, keď v r. 1920 začal enkaustiku využívať maliar DIEGO RIVERA. Jedným z mnohých umelcov, ktorí dokázali oceniť jej úžasné kvality, bol aj Pablo Picasso.
Enkaustika patrí k úžasným kreatívnym formám maliarstva. Umelci ju uplatňujú hlavne v abstraktnej, modernej tvorbe, no je možné ňou tvoriť aj krajinky. Kto jej príde na chuť, už sa jej nevzdá. V súčasnosti je znovuobjavená, aj keď o poznanie zjednodušená. Vďaka modernej technológii sú dostupné kvalitné pravé včelie vosky, tie sa zmiešavajú so stálofarebnými pigmentami vysokej kvality a odolnosti. Rôznymi tepelnými zdrojmi sa vosk nanáša na enkaustický papier alebo plátno, drevo, sklo aj textil.
V Európe je veľmi rozšírená v Holansku a Nemecku, kde pôsobia uznávaní umelci. Postupne jej obľuba narastá v Čechách, odkiaľ prichádza na Slovensko, hlavne na západné a stredné Slovensko, kde je najviac lektorov.
Autorka výstavy Veronika Koláriková, je lektorka enkaustickej maľby a tvorí túto techniku vo východoslovenskom kraji, hlavne v Košiciach. Je zanietenou priekopníčkou enkaustiky a organizuje kurzy a stretnutia s umelcami. Na výstave sa prezentujú aj spoluautori - absolventi kurzov a nadšenci tejto maliarskej techniky. Doteraz sa zúčastnili najmä kolektívnych výstav. Výstava v Slovenskom technickom múzeu je prvou samostatnou prezentáciou enkaustiky v Košiciach.
Veronika Koláriková:
"Od detstva som mala rada ručné práce a maľovanie. Každú vec, čo som robila bol originál a to ma tešilo. Návrhárstvo bolo niekoľko rokov mojim zamestnaním. Maľovať som začala len nedávno, ale roky som hľadala spôsob ako vyjadriť samu seba cez farby a tvary. Keď som prvý krát uvidela obrázky maľované voskom, bola som uchvátená. A stále som. Našla som spôsob ako vyjadriť svoje pocity a myšlienky. Nekonečné možnosti tvorenia farebných kombinácií a fantázie. K tomuto poznaniu mi pomohla aj p. Laura Ecsiová, ktorú veľmi obdivujem a rozhodla som sa, že enkaustike sa budem venovať profesionálne.
Pozývam Vás na tvorivé kreatívne workshopy , ktoré sa budú konať na výstave v múzeu každú stredu popoludní. Veľmi sa teším, že môžem ukázať aj Vám možnosti tejto úžasnej techniky, pri ktorej budete relaxovať a tvoriť.“

Výstava potrvá do 22.júna 2014.

Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika Enkaunistika

Zubatý úsmev kolies
(prednáška)

Katka oslavuje 130 rokov pod parou

V Slovenskom technickom múzeu v Košiciach otvoria 2. mája výstavu k 130. výročiu najstaršej prevádzkovanej parnej lokomotívy na Slovensku – U 36 003. Katku, ako ju všetci familiárne volajú, vyrobili v Nemecku a odvtedy slúžila na mnohých tratiach. Svoj dôchodok si užíva na jedinej slovenskej detskej železnici v Košiciach. Výstavu otvorí Hans Christian Hagans, vnuk konštruktéra a majiteľa nemeckej továrne Hagans Erfurt, kde unikátny parný stroj vyrobili.
Výstava prináša na 12-tich paneloch prvý ucelený pohľad na vznik, históriu a súčasnosť lokomotívy U 36 003. „Panely s unikátnymi historickými fotografiami chronologicky približujú okolnosti vzniku a peripetie parného stroja. Výstava hovorí aj o troch ďalších rovnakých rušňoch a návštevníkom približuje ich neľahké osudy na pozadí historických faktov. Okrem panelov si návštevník môže ohmatať predmety súvisiace s každodennou prevádzkou parnej lokomotívy, obsluhou a údržbou trate,“ približuje obsah výstavy jej autor, Tomáš Haviar. Raritou výstavy bude aj funkčný parný model parnej lokomotívy U 35, predchodkyne Katky. „Ide o prvú parnú lokomotívu, ktorá mala tú česť po prvýkrát prejsť novopostavenou traťou pionierskej železnice v Čermeli v roku 1955 a volala sa Katka,“ dodáva T. Haviar.
Hagans v Košiciach
Pozvanie na otvorenie výstavy prijal aj jediný žijúci potomok majiteľa továrne, v ktorej bola Katka pred 130-timi rokmi vyrobená. „ Naša rodina je dnes veľmi hrdá, že táto lokomotíva je dodnes v pravidelnej prevádzke. Už v 90-tych rokoch sme ju po prvýkrát navštívili v Čermeli a sme radi, že prichádzame opäť, “ povedal Hans Christian Hagans, priamy potom zakladateľa spoločnosti Hagans v nemeckom Erfurte.
Výstava mapuje obdobie od roku 1884 a končí v súčasnosti, teda v Košiciach, kde Katka verne slúži od roku 1991 na jedinej slovenskej detskej úzkorozchodnej železnici v Čermeli. O jej príchod do Košíc sa zaslúžil vtedajší primátor mesta, neskôr prezident Slovenska, Rudolf Schuster. „Teším sa z detskej železničky a naďalej u podporujem. Aktivistom držím palce a mám radosť, že pokračujú v tejto peknej tradícii,“ uviedol R. Schuster v krátkej reakcii k pripravovanej výstave a k výročiu lokomotívy. Na podnet R. Schustera je Katka od roku 1994 aj národnou kultúrnou pamiatkou.
Niečo pre budúcich rušňovodičov
Súčasťou expozície bude modelový vláčik ťahaný motorovou lokomotívou Dankou, na ktorej sa môžu detskí návštevníci výstavy povoziť. Starší si môžu na interaktívnom simulátore vyskúšať reálnu jazdu lokomotívou a stať sa aspoň na chvíľu rušňovodičmi. Výstava v Slovenskom technickom múzeu na Hlavnej ulici v Košiciach potrvá do 27. júna. Po jej skončení budú panely premiestnené do novovzniknutého mini múzea Košickej detskej historickej železnice, ktoré plánuje občianske združenie Detská železnica Košice zriadiť v tomto roku neďaleko stanice Čermeľ. Výstavu pripravilo OZ Detská železnica v Košiciach.
Občianske združenie Detská železnica Košice (OZ DŽK) prevádzkuje od roku 2012 Košickú detskú historickú železnicu, ktorá patrí s viac ako 40 000 návštevníkmi ročne k najznámejším atrakciám v širokom okolí. Jedinečná je prevádzkou najstaršieho parného rušňa Katka U 36 003, ktorý v roku 2014 oslavuje 130 rokov a Klubom mladých železničiarov – detskej obsluhy a sprievodu v rovnošatách na železničke.
Mimoriadne aj pravidelné jazdy a eventy si objednávajte na: alebo prostredníctvom stránky www.detskazeleznica.sk
Kontakt
Zuzana Lehotská, OZ Detská železnica Košice, 0905 496 426

Výstava potrvá do 27.júna 2014

Katka Katka Katka Katka Katka Katka Katka Katka Katka

Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014 Košická paleta_2014

OD BROKOVNICE CEZ SYNCHRONIZOVANÝ GUĽOMET
(prednáška)

Nie je pec ako pec (prednáška)


 

Vojna cez objektív

 

Rok 2014 je aj rokom stého výročia začiatku 1. svetovej vojny. Slovenské technické múzeum nadväzuje na výstavy a akcie, ktoré sú na túto tému organizované v celej Európe. Verejnosti prezentujeme doteraz nepublikovanú kolekciu autentických záberov z 1. svetovej vojny prostredníctvom Albumu spomienok 1914 – 1918.
Približuje účasť Rakúsko-uhorskej monarchie vo vojnovom konflikte, v ktorom zahynulo takmer 15 miliónov ľudí. Obrazový materiál zahŕňa vojnové zóny východnej a juhovýchodnej Európy. Album vizuálne pripomína atmosféru prvej svetovej vojny na frontových líniách v Haliči, Rusku, Balkáne a Taliansku v podobe zákopovej vojny, modernizácie bojovej techniky, ľudského utrpenia, materiálnych škôd ale aj každodenného života.
Fotografie z 1. svetovej vojny boli medzníkom nielen pre ich integráciu so štátnou propagandou, ale tiež pre ich obsah. Mnohí historici sa zhodujú, že 1. svetová vojna bola vo všeobecnosti vzorom pre spravodajstvo vo všetkých neskorších vojnových konfliktoch.
Treba vyzdvihnúť dokumentárny význam fotografií, ktoré pred vyše 96 rokmi mali väčší význam ako v mediálnej spoločnosti 21. storočia. Bolo to v čase, keď ľudia viac verili fotografii ako je tomu dnes.
Obrazový album z prvej svetovej vojny skompletizovalo a vytlačilo začiatkom 20. rokov 20. storočia pre potreby Štátneho maďarského vojenského múzea vydavateľstvo „ Légrády Téstvérek“ (bratia Legrády)v Budapešti. Základ albumu tvoria fotografie, ktoré boli v období rokov 1914 až 1918 zverejnené v ilustrovaných týždenníkoch Képes Ujság, Érdekes Ujság, (Obrazové noviny, Zaujímavé noviny).
Tematická rozmanitosť fotografií rozširuje nový pohľad na dejiny 1. svetovej vojny. Súbežne s technickým rozvojom a zdokonalením, vojnová fotografia sprostredkovala pátos víťazstva a porážku nepriateľa. Úmyselne alebo neúmyselne sa tak sama stala zbraňou vo vojne. Vojnový konflikt bol zároveň prvou vojnou propagandy, ktorá bola výrazne ovplyvnená fotografiou a filmom. Svojou výpovednou hodnotou zaujmú čiernobiele zábery s výstižnými názvami ako: Život vo vojenskom tábore, Lesný cintorín, Preprava zraneného, Stavanie mostu na Drine, Striedanie stráže na Dolomitoch, Zostrelená talianska vzducholoď.
Predstavu o používanej fototechnike počas prvej svetovej vojny poskytuje kolekcia prezentovaných fotoaparátov. Z najvzácnejších je vystavený skrinkový fotografický prístroj Eastman Kodak z roku 1896 z pozostalosti Milana Rastislava Štefánika.
Ďalej sú zastúpené cestovné fotografické prístroje z konca 19. a začiatku 20. storočia, skrinkové fotografické prístroje firmy KODAK, nemecké fotografické prístroje značiek Goerz, Ernemann, Krügener a ďalšie fotopríslušenstvo zo zbierkového fondu Slovenského technického múzea.
Námet a koncepciu výstavy pripravil Ing. Ladislav Klíma z odborného úseku STM s tímom spolupracovníkov.
Tento výstavný projekt Slovenského technického múzea v Košiciach je realizovaný v rámci kampane Zväzu múzeí na Slovensku a pripomína 100. výročie od vypuknutia prvej svetovej vojny.

Trvanie výstavy: 13.máj 2014-23.máj 2014

Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív Vojna cez objektív

 

 

Rodný kraj

 

VASIĽ SVALJAVČIK, zanietený vyznávač Zakarpatskej školy, je jedným z tvorcov dynamického obsahu ukrajinskej účasti na križovatke európskych umeleckých ciest. A práve tam je miesto pre veľké obrazové tradície či pre veľkú figurálnu tvorbu, no našťastie menej miesta pre umelecké stvárňovanie sporných požiadaviek trhu.
U Vasiľa Svaljavčika v súčasnej etape jeho tvorby jasne vidieť priority zakarpatskej maliarskej umeleckej formy. Štýl tvorby Vasiľa Svaljavčika je obrazne naplnený všetkými polyfonickými súzvukmi jeho maliarskych chodníkov a spôsobov vyjadrovania umeleckých myšlienok a nápadov. V tvorbe prevažuje krajinkárstvo a zátišia. V kompozíciách nachádzame panoramatický pohľad vnímania prírody, vzdialených výhľadov na celok, od ranného úsvitu až po vzdialené chladne namodralé vrcholky hôr, s prevládajúcou harmóniou farieb plnou lyriky.
Kompozície Vasiľa Svaljavčika z posledných rokov : "Babina chyža", "Orgován", "Horská dedina", "Zima na verchovine", “Miškov zámoček“, ako aj viaceré skoršie práce “Kostol v obci Guklive", "Kostol v obci Koločava", majú výrazný štylistický smer, badateľné autorove ambície, vnútorný prejav formy.
Maliar Vasiľ Svaljavčik sa narodil 14. októbra 1951 v obci Značevo, okres Mukačivsk. V roku 1971 ukončil odbor umeleckej dekorácie Užhorodského učilišťa úžitkového umenia.Je nositeľ oblastnej ceny J. Bokšaja a A. Erdeliho v oblasti výtvarného umenia a je zaslúžilým umelcom Ukrajiny. Vystavoval v Nemecku, Užhorode, Mukačeve, Kyjeve, Odese, Poľsku a na Slovensku v Bratislave.
PETER SVALJAVČIK – mladý talentovaný zakarpatský maliar. Rozhodujúcu úlohu pri formovaní jeho umeleckých a estetických princípov je v silnej rodine, v ktorej vyrastá budúci umelec. Otec Vasiľ Svaljavčik je zaslúžilý umelec Ukrajiny, sestra známa muzikantka a dirigentka. V prostredí umelcov – patriarchov Zakarpatskej maliarskej školy sa znásobuje originálny talent Petra Svaljavčika, jeho umelecké priority viažuce sa na rodinné a sociálne hodnoty, vyúsťujú do tvorby tradícií regiónu. Významné umelecké dedičstvo dokazuje energiu tvorivej povahy umelca. Autor vo svojej tvorbe ostáva verný maliarskym tradíciám kraja, Zakarpatskej škole maľovania a svojmu umeleckého prejavu.
Medzi najobľúbenejšie žánre maľovania v poslednej dobe patria zátišia a portréty. V jeho tvorbe je evidentná bezprostrednosť a radosť zo života. Všetky jarné a jesenné zátišia sú plné farebných tónov. Zátišie je pre Petra tvorivým laboratóriom, kde smelo skúša maliarsko-plastické metódy: škvrny, textúry, voľné línie, energické ťahy, neočakávané kombinovanie farieb.
Rodinné portréty sú prežiarené láskou s jemným dôrazom na psychologické detaily. Portréty otca, manželky, synovca, majú mäkkú farebnú a kompozičnú previazanosť, s dôrazom na farebné akcenty a kontrasty.
Peter Svaljavčik má originálny maliarsky rukopis. Jeho olejová technika sa vyznačuje jemnými líniami a textúrou.
Narodil sa 15. apríla 1983 v meste Užhorod, v Zakarpatskej oblasti. Od roku 2008 je učiteľom Zakarpatského umeleckého inštitútu. Vystavoval v Maďarsku, Poľsku a na Ukrajine.

Rodný kraj_2014 Rodný kraj_2014 Rodný kraj_2014 Rodný kraj_2014 Rodný kraj_2014 Rodný kraj_2014 Rodný kraj_2014 Rodný kraj_2014 Rodný kraj_2014

 

Salón drevostavieb 2014

 

Salón drevostavieb 2014 v STM v Košiciach
Najväčšia nesúťažná prehliadka modernej architektúry z dreva v SR a ČR – Salón drevostavieb 2014 – zavíta od 2. do 27. 4. 2014 do Slovenského technického múzea v Košiciach. Pri príležitosti otvorenia výstavy sa 1. 4. 2014 od 14:00 konala prednášková mozaika pre odborné publikum – architektov a projektantov, na ktorej vystúpia autority z oblasti tvorby a realizácie drevostavieb zo Slovenska a Česka – medzi nimi napríklad architekti Pavel Horák (Prodesi/Domesi) a Gabrila Kaprílová (ASGK) z Prahy, Ján Sekan, Michal Mihaľák, prof. Peter Pásztor, doc. Ján Kanócz, dekan FU TU v Košiciach a ďalší.
Výstava Salón drevostavieb 2014 predstavuje celkom štyridsaťjeden v uplynulom roku realizovaných moderných drevostavieb, navrhnutých českými a slovenskými architektmi prostredníctvom plagátov s fotografiami, nákresmi a popismi. Inštaláciu dopĺňa niekoľko modelov a vzorky moderných materiálov, ktoré sa používajú pri výstavbe drevostavieb v súčasnosti. Reprezentatívny výber na výstavu zostavili zástupcovia organizátorov Salónu zo SR a ČR – architekti Ľubica Fábri za Centrum pre architektúru a materiály ARCHA matériO Bratislava a Pavel Horák za architektonickú kanceláriu Prodesi Praha. K výstave Salón drevostavieb 2014 vydali organizátori plnofarebný katalóg – Ročenku drevostavieb, v ktorej sú publikované všetky drevostavby predstavené na výstave.
 
Generálni partneri Salónu drevostavieb 2014:
ARCHA matériO – Centrum pre súčasnú architektúru a materiály Bratislava
Domesi Praha/Bratislava
Hlavní partneri Salónu drevostavieb 2014 v Košiciach:
JAFHOLZ Slovakia, KNAUF Bratislava, Čech – pasívne domy/moderné drevostavby
Mediálni partneri Salónu drevostavieb 2014 v SR:
A+D, Tlačová agentúra SITA, ASB, Informácie YUDINY, www.zelenaarchitektura.sk
Partneri výstav Salónu drevostavieb 2014 v SR:
Vodárenské múzeum BVS, Agrokomplex Nitra, STM v Košiciach, Karpatská Perla

Výstava potrvá od 2.4. do 27.4. 2014

Salón drevostavieb_2014 Salón drevostavieb_2014 Salón drevostavieb_2014 Salón drevostavieb_2014 Salón drevostavieb_2014 Salón drevostavieb_2014 Salón drevostavieb_2014 Salón drevostavieb_2014 Salón drevostavieb_2014 Salón drevostavieb_2014

 

Vladimír Domničev a Josef Valčík

 

Výstava prezentuje slovenskému publiku po prvýkrát súčasnú maliarsku tvorbu ruského výtvarníka Vladimíra Domničeva a českého umelca Josefa Valčíka. Na slávnostnej recepcii počas vernisáže boli predstavené katalógy oboch prítomných autorov a ako hudobný hosť vystúpil Robo Opatovský.

Vladimír Domničev, pôvodom Rus, študoval na Inžinierskej technickej akadémii v Moskve, kde získal titul Ing. a neskôr i CSc. Bytostne ho však vždy viac zaujímalo umenie. Na prelome tisícročí sa rozhodol ako slobodný umelec krajinu opustiť a dnes žije a tvorí v Prahe, z ktorej atmosféry často čerpá námety.

Korene jeho umeleckých inšpirácii siahajú k tvorbe autorov európskej moderny. Vo svojom umeleckom výraze je veľmi sugestívny, od impresionistickej dojmovosti smeruje k expresívnemu maliarskemu gestu. Jeho umelecká výpoveď je výrazom vnútorných stavov človeka, na ktorého zmysly a city pôsobí okolitý svet. Žánrovo, tematicky a motivicky sa maľba Vladimíra Domničeva dominantne dotýka krajiny, zátišia, portrétu, mestskej scenérie, večerných ulíc, anonymných mestských chodcov, urbánnych momentiek, pouličných kaviarní, ruchu mesta či atmosféry upršaného počasia. Domničev využíva špecifickú techniku práce so špachtľou. Farbu ňou nie len nanáša a vrství, ale aj stiera či zoškrabuje. Osobitá autorská technika, ktorú si vytvoril a jeho nezameniteľný štýl predstavujú vysokú a dnes už osvedčenú umeleckú hodnotu, ktorú potvrdzuje aj rastúci záujem zberateľov o jeho tvorbu.

Josef Valčík, rodák z českého Kyjova, absolvoval vysokoškolské štúdium dejín umenia a kultúry, no k výtvarnému umeniu má blízko aj prakticky, ako vynikajúci maliar. Svoju tvorbu predstavil na výstavách doma i v zahraničí, pričom zaujal viacerých milovníkov umenia. Je zakladajúcim členom Združenia výtvarných umelcov Prof Art Brno.

Tvorba Josefa Valčíka zahŕňa maľby, sochy i fotografiu. V maľbe sa venuje aktu, kvetinovému zátišiu, krajine a tvorí aj abstraktné, expresívne ladené obrazy. Pozoruhodné sú najmä jeho obrazy kvetín a kytíc, prezentované na výstave, ktoré balansujú na hranici tradičného žánru zátišia a abstraktnej maľby. Motív kvetín sa pre autora stáva východiskovým bodom, z ktorého sa vydáva do priestorov expresívnej, niekedy až gesticky živelnej abstraktnej obraznosti. Jeho originálny a nezameniteľný „vášnivý pastózny rukopis“, ako ho pomenoval profesor dejín a teórie umenia Marián Zervan, nadobúda často až reliéfny charakter. Energia farby a umelcovo maliarske gesto doslova vystupujú z obrazu a prinášajú divákovi autentický, radostný a oslobodzujúci estetický zážitok. V súčasnosti nemá Valčíkova tvorba vo svete umenia kvalitatívne aspoň podobnú štýlovú paralelu, čo svedčí o mimoriadnej originalite autora.

Výstavu prináša do Košíc spoločnosť ARTisti & Co, s. r. o., ktorá vytvorila v Európe unikátny koncept „supermarketov s umením“. Cieľom ARTisti & Co, s. r. o. je ponúknuť ľuďom kvalitné a originálne umelecké diela za primerané ceny, a to v prostredí nákupných centier, na ktorých atmosféru sú návštevníci zvyknutí a cítia sa v nich slobodne.

Východoslovenskému publiku predstavuje ARTisti & Co, s. r. o. v Slovenskom technickom múzeu dvoch z takmer 50 umelcov ktorých zastupuje. Všetky vystavené diela sú predajné, takže ľudia sa z ich krásy nemusia tešiť iba chvíľu počas návštevy galérie, ale ako ich majitelia celý život. Navyše, pri kúpe týchto originálnych diel ide o výhodnú investíciu, keďže trhová hodnota tvorby oboch vystavujúcich umelcov stále rastie.

Viac umenia nájdete na www.artisticostores.com,

vystava Domicev_Valcik vystava Domicev_Valcik vystava Domicev_Valcik vystava Domicev_Valcik vystava Domicev_Valcik

Výstava potrvá od 28.2. do 30.3. 2014

 

Bulharské ľudové remeslá

 

bulharske ludove remesla

Výstava Bulharské ľudové remeslá sa uskutočňuje pri príležitosti štátneho sviatku Bulharskej republiky dňa 3.marca. Ide o 136 ročné výročie oslobodenia Bulharska od tureckej nadvlády. Výstava sa koná pod záštitou Veľvyslanectva Bulharskej republiky.
STM má dlhodobú spoluprácu s Bulharským klubom v Košiciach. V roku 2004 sa konala výstava obrazov a ikon a o štyri roky neskôr (2008) Bulharské stopy vo vede.
Bulharsko je jedným z najstarších európskych štátov. Duch kultúry národa je najviac ukrytý v ľudových zvykoch a tvorbe. Tie vypovedajú najlepšie o duši a životných podmienkach bulharského národa.
Medzi vystavené typické bulharské suveníry patria obľúbené miniatúrne fľaštičky s ružovým parfumom v drevenom ozdobnom obale, farebná keramika s nezameniteľnými hnedo-žltými motívmi, ručne maľované pôvabné ikony, farebné koberčeky a ručne tkané koberce (kelimy).
Najviac zastúpená je Bulharská ľudová keramika tkz. trojanská z mesta Trojan v centre Bulharska, ktorá je považovaná za najlepšiu bulharskú keramiku. Je vyrobená starou technológiou s tradičným dekórom - glazúra vytvorená tečúcou kvapkou. Vystavené sú taniere, džbánky na med, korenie a pivo a najmä tradičné veľké pekáče na špeciálne balkánske jedlo džuveč a kebab. V týchto keramických pekáčoch sa všetko pečie dokopy.
Bulharsko je druhým najväčším svetovým výrobcom ružového oleja. Tradičný bulharský ružový olej je typický pre oblasť Starej planiny – Stredna Gora v srdci Bulharska. Na výrobu 1 kg ružového oleja je potrebných až 2 milióny kusov sviežich ružových kvietkov, preto je ružový olej tak vzácny, cenný a drahý.
Bulharské kroje vznikli väčšinou v 15. storočí. Typické kroje Bulharov majú veľa spoločného s krojmi ostatných slovanských národov, ale kontaktom s kultúrami, s ktorými sa počas svojej histórie Bulhari stýkali, získali svoju špecifickú podobu . Vystavené sú ukážky bulharských krojov z oblasti Pirinskej Macedónie, ďalší z oblasti Slivenu, a tiež zo Stranže pri Burgase.
Na výstave nájdete aj pravoslávne ikony ručne maľované, ktoré vytvoril známy bulharský autor Ivajlo Červenkov.
Výstava je dekorovaná maľbami piesočnatého morského pobrežia Čierneho mora.
Technické exponáty zastupujú prvé bulharské rádioprijímače vyrobené začiatkom 50.- tych rokov: značky Pionier (1953), Christobotev, Orfej, Koncertino.
Počas trvania výstavy každého návštevníka privíta zvuk píšťalky s hlasom vtáčika, ktorý bude priamo v priestore vyrábať bulharský majster Nikola Daskalov, roky pôsobil ako keramikár a výrobca suvenírov v UĽUVe v Pukanci. Druhým autorom vystavovaných modelárskych prác je Ivan Ivanov, modelár a keramik z Levíc, výrobca trojanskej úžitkovej keramiky. Obaja umelci sú členmi Fondácie bulharskí majstri. Výstava je spojená s prezentáciou modelovania a vypaľovania keramiky, výrobky sú predajné.
Výstava Bulharské ľudové remeslá potrvá od 7. marca do 23. marca 2014 vo výstavných priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach.

Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá Bulharské ľudové remeslá

 

Zimomravenie

 

pre ucitelov2

 

 

Kráľovstvo sviečok

 

35f61654-2126-40fd-cce9-229d6f5631f2

Slovenské technické múzeum sa 16.januára o 16. hodine premení na určitý čas na kráľovstvo sviečok. Jediná zberateľka sviečok na Slovensku - Košičanka Alžbeta Sopková nám predstaví svoj originálny celoživotný koníček, ktorému sa s vášňou systematicky venuje už 46 rokov. Nežná a krehká krása sviečok ju tak očarila, že sa stala jej láskou na celý život.

Rozsahom svojej zbierky, bohatosťou a jedinečnosťou patrí jej kolekcia k unikátom aj v európskom meradle. Veľmi by sa chcela dostať do knihy rekordov, na starom kontinente nemá totiž konkurenta.

Dodnes sa zbierka rozšírila na úctyhodných takmer 5.000 kusov, takže im musela vyhradiť osobitnú miestnosť. Vystavená kolekcia vyniká bizarnosťou tvarov, farieb a netradičných motívov. Okrem sviečok zo Slovenska je najviac získaných z okolitých štátov – Nemecka , Rakúska, Španielska ale v zbierke sú zastúpené atraktívne sviečky z Francúzska, Holandska, Ruska, Belgicka, či Kanady, Ameriky, Hongkongu ale nemožno zabudnúť na zbierku sviečok z Rumunska, s ktorými začínala.

Každá sviečka je vlastne malé umelecké dielko. Nechýbajú tradičné motívy a žánre - vianočné, veľkonočné, najviac sú zastúpené sakrálne, s motívom Cyrila a Metoda, s Jánom Pavlom II. alebo betlehemy, mikulášske, svadobné a gratulačné sviečky. Zaujímavé sú perníkové domčeky, jedinečné lízatká v tvare kvietočkov, či obľúbené a vďačné tvary ovocia. Špecialitou sú moderné typy sviečok s aktuálnymi motívmi - originálna je nová kolekcia „Košice“ – jej dominantou je „obria“ sviečka s košickými motívmi, naša metropola je predstavená najmä ako Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Novinkou v zbierke pani Sopkovej je kolekcia technických motívov, v ktorej možno obdivovať cisterny a nákladné autá, či sériu rôznorodých autíčok, sviečkové zápalky či dokonca topánky. Pribudli tiež zvieratká – návštevníci sa budú môcť potešiť pohľadom na roztomilých voskových psíkov a mačičky.

Pani Alžbeta Sopková napriek obrovskému rozsahu svojej zbierky má stále prehľad o svojich exponátoch a pozná každý jeden kus.

Záujem o sviečky vznikol už v detstve, keď jej otca odvelili na vojnu a mama sa pri sviečke modlievala za jeho šťastný návrat. Neskôr na liečebnom pobyte s chorou dcérkou pri mori v Rumunsku vlastne vznikol aj základ jej zbierky. Po večeroch sa vypínal elektrický prúd a rodina Sopkovcov si musela nakúpiť sviečky na svietenie do zásoby, ale boli vraj také prenádherné, že dali základ budúcej zbierke.

Vďake tejto celoživotnej vášni ju v Košiciach ale aj na celom Slovensku poznajú temer vo všetkých obchodoch, kde sa dajú kúpiť sviečky, pozná sa aj s ich výrobcami. Sviečky sú pre pani Sopkovú aj veľkým zdrojom energie, hrejivý plamienok denne prežiaruje celý byt. Pozitívnou silou nabíjajúce svetlo sviečky u Sopkovcov nesmie nikdy chýbať.

Táto výstava - v Slovenskom technickom múzeu v poradí štvrtá od roku 2003 - má byť akousi oslavou už takmer dosiahnutej vysnívanej méty päťtisícovky a zároveň sa nesie v duchu akejsi symbolickej rodinnej oslavy, nakoľko členovia rodiny Sopkovcov oslavujú okrúhle alebo polookrúhle životné jubileá (manžel 80 –tiny, manželka pani Sopková krásnych 75 rokov, dcéry 55 a 50 rokov, vnuk 30 a jeho manželka 25 rokov – srdečne gratulujeme !) .

Trvanie výstavy : 16.január - 28.február 2014
Otvorené : utorok - piatok : 9,00 h – 17,00 h, sobota – nedeľa 12,00 h – 17,00 h

Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok Kráľovstvo sviečok